Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Генетична психологія

Генетична психологія

Назва:
Генетична психологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,10 KB
Завантажень:
171
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
“Генетична психологія”


Генетична психологія, на відміну від генетичної епістемології (за Ж.Піаже), яка вивчає лише розвиток понять, судження і умовиводи у дітей різного віку, повинна мати більш глибокий і широкий предмет своїх дослідження. Зокрема вивчати:
а) виникнення психічних явищ,
б) їхнє походження,
в) становлення у життєвих процесах ,
г) функціонування, а також
д) їх відродження після втрати ними дійових функцій.
Тобто генетична психологія повинна вивчати об’єктивні процеси зародження нових психічних явищ, які були в надрах попередніх, становлення нових психічних механізмів і знання про них на основі знайдених передумов.
Наші дослідження (С.Д.Максименко,1981) дають підстави для виділення серед багатьох провідних принципів такі:
1) принцип аналізу за одиницями (визначення вихідного суперечного відношення, що породжує клас явищ як ціле),
2) принцип історизму (принцип єдності генетичної та експериментальної лінії дослідження),
3) принцип системності (принцип цілісного розгляду психічних утворень),
4) принцип проектування (принцип активного моделювання, відтворення форм психіки в особливих умовах).
Отже, поряд з експериментально-генетичним методом дослідження використовуються й інші підходи до вивчення предметів генетичної психології.
Еволюцію формуючого експерименту можна представити у вигляді ряду етапів, що характеризують розширення психічної реальності, яка підлягає формуванню: а) властивість, або особливість, психічного процесу, б) психічний процес, в) розумова дія, г) цілісне психічне новоутворення в умовах формування діяльності.
Якісно новий етап у розвиткові генетичної психології, зумовлений переходом до експериментально-генетичного методу дослідження. Оригінальність нового методу характеризується синтезом, власне, психологічного дослідження з проектуванням нових форм засвоєння людиною суспільно-культурних цінностей, нових ефективних форм навчально-виховного процесу, завдяки якому стає можливим розкриття закономірностей психічного розвитку дитини.
Цілком природно, що межа в досягненні нового, а також адекватне осмислення його в рамках існуючих концептуальних конструкцій не можуть мати довільний характер, а тісно пов'язані із самою процедурою (логікою, способом) опосередкованого відображення об'єктивного світу, яка виражається у формі методу.
Тому на сучасному етапі розвитку психологічної науки з'ясування й розробка методів дослідження набувають особливого значення. В умовах нинішнього етапу соціально-економічних перетворень створюються деякі нові матеріальні, соціальні та культурні передумови для втілення у життя головної мети суспільства - всебічного розвитку людини.
Як і будь-який науковий метод, він генетичними коренями пов’язаний з практичною діяльністю людини, випливає з неї - з одного боку, а з другого - є проекцією теорії предмета генетичної психології - сукупності властивостей і законів розвитку психічної дійсності, узгоджених між собою, і з об’єктивною логікою предмета, над яким працює дослідник.
Втім, будь-яка зріла теорія предмета виступає в організації і проведенні дослідження як його метод. Це стосується і споріднених теорій, які ще не мають власних методів дослідження. Разом з тим теорія як метод, здатна до добору і визначення змісту і послідовності дослідницьких операцій в експерименті.
Тобто розбіжності між методом і теорією лише функціональні: теоретичні результати попереднього дослідження стають складовою методу - вихідного пункту і умовою наступного експерименту.
Розглядаються деякі принципи побудови учбового матеріалу - умови подальшої психологічної організації учбового матеріалу. Втілення експериментально-генетичного методу в учбову діяльність вимагає вичленування конкретних логіко-психологічних принципів організації учбового матеріалу. Ними виступають:
1. Принцип перетворення ситуації з метою з’ясування загального відношення змістової системи.
2. Принцип моделювання виділеного відношення в графічній чи знаковій формі.
3. Принцип перетворення моделі відношення для вивчення його властивостей в “чистому вигляді”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Генетична психологія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок