Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Елементи системного підходу в діяльності вчителя

Елементи системного підходу в діяльності вчителя

Назва:
Елементи системного підходу в діяльності вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,10 KB
Завантажень:
377
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Елементи системного підходу
в діяльності вчителя”


Елементи системного підходу
в діяльності вчителя
Сучасну методологію науки неможливо уявити без системного підходу. Саме він дає змогу уникнути «лінійної логіки», розглядати комплексні, складні об'єкти в динаміці їх виникнення і змін.
Проте не менше, ніж у суто науковому аналізі, вміння використовувати головні принципи системного підходу потрібні будь-якому сучасному фахівцеві, людині, яка живе в багатовимірному світі, взаємодіє з багать-ма системами, вступає в системні стосунки з матеріальними та ідеаль-ними об'єктами. Від рівня її орієнтації в подіях, що відбуваються в цих системах, уміння відповідно реагувати на них залежить як ефек-тивність її діяльності, так і якість життя в цілому.
На жаль, у повсякденному житті мало хто ставить перед собою за-вдання засвоїти принаймні елементарні засади системного підходу. Вважають, що ця галузь знань потрібна в суто дослідницькій діяль-ності. Така установка ще більше закріпилася під впливом політичних подій, після яких термін «система» став використовуватися переважно в негативному розумінні, тобто як щось чужорідне людині, те, що гнітить та калічить її, позбавляє індивідуальності.
Проте системність реального світу - явище, якого не можна ігнорува-ти. Кожна людина вже внаслідок свого полісистемного буття в об'єктив-но-системному світі входить до безлічі систем, включається в їх функці-онування, відчуває їх вплив, сама створює певні системи й системні сто-сунки і керує ними. Розгляд інтегративних подій життя поза системою, що найбільше відповідає їх об'єктивним якостям, значно знижує як пізнавальні можливості людини, так і адекватність її орієнтування в тій чи тій професійній або життєвій сфері, призводить до неповного розумін-ня ситуацій, що виникають, недостатнього використання ресурсів або можливостей систем.
Це стосується й педагогічної діяльності, адже будь-яка подія шкільного життя не тільки є окремою системою, а й безліччю зв'язків взаємодіє з багатьма системами. Учителя, орієнтованого лише на пряму, досистемну логіку пізнання, розуміння та керування, можна порівняти з людиною, яка користується тільки одним виміром - площиною, тоді як реальне життя потребує виходу на об'ємні та голографічні залежності, які до того ж постійно змінюються, розвиваються, переходять від одного ракурсу спостерігання до іншого тощо.
Як же сучасна людина орієнтується хоча б в елементарних термінах системного підходу?
Групі представників різних професій, які часто використовували термін «система» (зокрема значній кількості вчителів), було запропоновано дати його визначення, навести приклади об'єктів, які вони вважають системами. Виявилося, що рівень володіння змістом відповідного поняття надто низький. Найчастіше учасники дослідження давали такі тлума-чення: «Це багато якихось об'єктів, що взаємодіють між собою», «Це щось велике, що має складну або неоднорідну будову». Серед при-кладів домінував перелік технічних об'єктів, а також наївно-недиференційоване тлумачення примітивних зв'язків між об'єктами або по-діями («Система - це, наприклад, коли людина постійно запізнюється», «Система - це коли одне залежить від іншого і навпаки, наприклад на підприємстві всі люди пов'язані певною системою стосунків»).
Така ситуація значною мірою зумовлена тим, що в сучасній літературі системний підхід, методи системного аналізу викладені переважно в суто наукових джерелах, з використанням складної специфічної термі-нології. Поки бракує робіт, які б адаптували цю термінологію для вико-ристання, популяризували системний підхід, обмежили кількість дослід-ницьких процедур необхідною та достатньою сукупністю, висвітлили основні прийоми аналізу тих чи тих сфер життєдіяльності людини.
Тому перш ніж перейти до розгляду системних якостей педагогічних об'єктів, слід визначити та «перекласти на звичайну мову» елементарні процедури системного підходу.
У процесі теоретико-методологічного аналізу нами було розроблено найпростіший алгоритм системного розгляду об'єктів (необхідний і достатній перелік якостей, які первинно описують будь-яку систему).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Елементи системного підходу в діяльності вчителя

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок