Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Соціально-психологічні основи проведення експертизи за фактом самогубства

Соціально-психологічні основи проведення експертизи за фактом самогубства

Назва:
Соціально-психологічні основи проведення експертизи за фактом самогубства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,39 KB
Завантажень:
209
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Соціально-психологічні основи проведення експертизи за фактом самогубства


В останні роки українські фахівці в галузі суїцидології нагромадили солідний обсяг знань та значний досвід роботи щодо психодинаміки, психопатології, епідеміології та психології феномена самогубства. За період з 2001 до 2003 року вийшло друком кілька монографій, захищено низку кандидатських дисертацій з цієї проблеми.
Особливого розвитку та застосування суїцидологія отримала в органах міністерства внутрішніх справ. Починаючи з 1996 року, вона як окрема навчальна дисципліна викладається в Київському інституті внутрішніх справ. Протягом шести років професорсько-викладацький склад кафедри юридичної психології інституту провів три міжнародні науково-практичні конференції з актуальних проблем суїцидології. І це не випадково. Як свідчить досвід роботи міліцейських підрозділів, застосування знань із суїцидології на практиці пов’язане з ситуаціями втягнення цієї події у правовий процес.
Зовнішня схожість на суїцид ще не означає обов’язкового у ході слідства підтвердження цієї версії смерті людини. Така смерть насправді може, як мінімум, мати варіанти:
Справжнє самогубство:
· самогубство за власним бажанням (раціональне помірковане самогубство, раціональне афективне самогубство, раціональне неафективне самогубство – з релігійних чи філософських мотивів);
· самогубство через необережність.
Імітація самогубства:
· опосередковане вбивство (самогубство з примусу, доведення до самогубства);
· демонстрація самогубства з метою провокації або шантажу.
Природна смерть, що має ознаки самогубства з незалежних від померлого причин:
· смерть у результаті нещасного випадку;
· природна смерть в результаті інших причин.
Справжнє вбивство:
· вбивство, замасковане під самогубство;
· вбивство, що має ознаки самогубства з незалежних від вбивці причин.
Наведена класифікація відображає систему висування різних слідчих версій за справою, пов’язаною із самогубством. У цих випадках призначається судово-психологічна (комплексна психолого-психіатрична) експертиза за фактом смерті. Її предметом є індивідуальні особливості психічної діяльності суїцидента.
Головна проблема судово-психологічної експертизи за фактом смерті полягає в тому, що об’єктом дослідження є не психіка живої людини, а тільки відбитки її психічної діяльності, які вона залишила за життя в оточуючому матеріальному і духовному середовищі. Отже, постає проблема розроблення структури проведення психологічної експертизи за фактом смерті (самогубства).
Як свідчить аналіз відповідної літератури (Г. Акопов, Дж. Верт, Д. Кантер, Д. Лестер, Н. Реттерстол), дослідження, що проводиться під час проведення судово-психологічної експертизи за фактом смерті, не повинно обмежуватися тільки констатацією встановлених фактів і закономірностей. Воно зобов’язане також встановити можливі зв’язки різних психічних властивостей і станів з подіями, що мають істотне значення для слідства і суду. Особливого значення у цій експертизі надається аналізові періоду життя безпосередньо перед здійсненням суїциду (пресуїцид).
Експертові ставляться такі запитання: Чи перебувала дана особа у період, що передував смерті, у психічному стані, який спонукав до самогубства? Якщо так, то чим цей психологічний стан міг бути викликаний?
На нашу думку, потреба в допомозі психолога може виникати в таких ситуаціях:
1. У випадку, коли потрібно підтвердити сам факт самогубства, якщо зібрані за кримінальною справою докази не дозволяють зробити висновок про вбивство чи самогубство. Тут психологові пропонуються запитання: Які були основні індивідуально-психологічні (особистісні, емоційно-вольові, мотиваційні, інтелектуальні) особливості особистості підекспертного, що могли істотно вплинути на його поведінку в ситуації, яка досліджується? В якому психологічному стані міг перебувати підекспертний у період, що передував смерті?
2. У випадку, коли є певні ознаки самогубства й одночасно існує обґрунтована підозра при визначенні ролі певних осіб у трагічній долі суїцидента.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Соціально-психологічні основи проведення експертизи за фактом самогубства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок