Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат: Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)

Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936) / сторінка 2

Назва:
Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,56 KB
Завантажень:
133
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Таким чином, зникає багатовікова містика, що затьмарювати явища інстинктивного життя тварин і насамперед — його несвідомо здійснювану доцільність.
Система понять павловського вчення про вищу нервову діяльність не є ні суто фізіологічною, ні психологічною, ні навіть загальнобіологічною. Вона стосується ряду дисциплін природничого характеру і навіть охоплює поведінкові поняття кібернетики. Корифеями останньої визнавалася думка, що центральним поняттям кібернетики слід вважати сигнал. Він містить певний зміст, має свою динаміку, і, зрештою, всі інші поняття кібернетики можуть бути зведені до нього або з нього виведені. Вихід павловської "фізіологічної" системи до психології і відбувався саме через загальнонаукове поняття сигналу, що дало змогу відчути й спорідненість творчих продуктів у психології та фізіології.
Отже, усі враження, які отримує організм від середовища, виконують сигнальну функцію. Сигнал — це подразнення, що має своєрідний зміст і викликає тому певну реакцію. У роботі мозку сигнали фізичні (світло, електрика, звук тощо) перетворюються, зокрема, на сигнали хімічні, ці ос-танні — на фізіологічні і, зрештою, на психологічні, коли в зоровій системі організму виникає образ предметного світу, який оточує організм.
Оскільки сигнали можуть бути різних ступенів та змістових рівнів, вони безпосередньо та опосередковано повідомляють про характеристики пред-метів оточуючого організм світу, і це все пов'язується з різними рівнями відображення.
Павлов установлює сигнали першої та другої систем. До першої нале-жать сигнали, пов'язані з чуттєвим відображенням предметного світу, до другої — сигнали, що здійснюють опосередковане, абстрактне відображення, яке Павлов пов'язував з виникненням мовної здатності лю-дини. Отже, така провідна здатність, як мовна, також була визначена як сигнальна функція, і, таким чином, два рівні відображення світу — чуттєво-безпосередній та абстрактно-опосередкований — дали першу сферу визначень сигнальної функції. Правда, саму мову можна теж сиг-налізувати певними позначеннями, наприклад літерами, складами, словами (написаними), а ці сигнали вважати такими, що також можуть бути репре-зентовані певними позначками, і т. д., тоді, принципово кажучи, кількість сигнальних систем теоретично може йти у безконечність. Виходячи із прак-тичних міркувань, Павлов запропонував лише дві сигнальні системи — першу й другу.
Сигнали, таким чином, виступають у кількох іпостасях і разом із тим вони систематизуються на основі різних принципів, унаслідок чого й вини-кають сигнальні системи. Таке поєднання, зафіксоване як результат життєдіяльності та її певного впорядкування, було названо динамічною стереотипією в роботі головного мозку.
Вчення про стереотипність в роботі півкуль головного мозку показує, за Павловим, повний збіг таких психологічних понять, як навичка, звичка, зі стереотипною реакцією організму. Оскільки стереотип поведінки має ди-намічний характер, Павлов уводить для пояснення два взаємопов'язаних поняття: інертність і лабільність у протіканні нервових процесів. "Динамічна стереотипія" — термін, що відображає глибоку діалектику, су-перечливе відношення організму і середовища. Щоб вижити, організм по-винен фіксувати певні постійні фактори середовища та послідовність їхнього впливу на організм. Але оскільки він увесь час перебуває в стані зміни і така зміна відбувається і в середовищі (в якому активно діє ор-ганізм), то, всупереч першій тенденції, має діяти тенденція протилежна, в результаті чого послідовність реакцій організму змінюється. Підтримка, зміна, установка такого мозкового стереотипу є роботою досить важкою. Вона пов'язана з певною групою почуттів (емоцій). Більше того, почуття є індикатором, показником цієї зміни, її змістом.
Установлений стереотип реагування на систему сигналів середовища щораз піддасться випробуванню через те, що самі сигнали, залишаючись у своїй певній послідовності, все ж змінюють свій порядок. Особа має змінювати свій спосіб життя, свої відношення до світових явищ.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок