Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат на тему: Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)

Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936) / сторінка 3

Назва:
Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,56 KB
Завантажень:
133
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
А це вик-ликає необхідність серйозної напруги для організму. Чи впорається він з такою напругою? Так постають значні переживання, пов'язані зі зміною стереотипу, тобто чітко закарбованого способу життя. Тут мають значення індивідуальні особливості особи. Одні люди з честю переносять зміну в по-рядку життєвих настановлень, в інших відбувається серйозний зрив, що мо-же призвести до серйозних захворювань, навіть до спроб самогубства. От-же, будь-яке формування стереотипу, його динамізм, зміна, перетворення, особливо його руйнування викликають посилення емоцій, і тут Павлов дійсно віднайшов одне із джерел поведінки.
Інтелектуальна та емоційна діяльність були витлумачені Павловим з первинної та основоположної ідеї сигналізації, що привело до послідовного тлумачення інтелектуальних (чуттєвих та раціональних) і емоційних ре-акцій. Третьою особливістю психіки за установленою схемою є вольові особливості поведінки.
Як суворий детермініст, Павлов відкидає ідею волі як психологічний феномен і називає цей предмет обговорення фіктивним. Детермінованість волі означає хибність у припущенні її існування. Павлов пропонує своє тлу-мачення механіцизму так званих вольових дій. Перед тим як собака за сло-вами "дай лапу" почне дійсно її давати, керівник експерименту має одно-часно піднімати лапу собаки з тим, щоб утворився тимчасовий зв'язок між підняттям лапи і словами "дай лапу". Коли цей зв'язок утворився, вже одні слова без торкання лапи дадуть відповідний ефект. Довільні дії як суто вольові якості психіки спростовано чіткою натуралістичною думкою.
Павлов уперше дав ясну картину типології вищої нервової діяльності, поклавши в основу її класифікації такі риси нервових процесів, як сила, врівноваженість і рухливість. Різні комбінації цих характеристик функціонування нервової системи дають те, що у психології ще з давніх-давен визначалось як темперамент людини.
Поряд із темпераментальним поділом Павлов у своїх "клінічних" працях визначив можливість дати людству типологію, саме будуючи її на характері переважання першої або другої сигнальної системи. Так можна виділити чисто людські типи, які мають форми — мислительну, художню (чуттєву) та об'єднуючу, або середню. Художньому типу властиве домінування першої системи, у мислительного домінує друга. Люди, в яких урівноважено взаємодіють обидві сигнальні системи, належать до типу се-реднього. Таким був поет-філософ Гете, який, зокрема, викладав власні філософські відношення до світу у класичних віршуваннях (образній формі). Домінування тієї або іншої системи складає особливості і людської індивідуальності, особистості, розкриває певний характер співвідношення елементів її життєвого досвіду.
Всі зазначені риси сигнальних систем ґрунтуються на безумовних та умовних рефлексах, відтак можна сказати, що система умовних та безумов-них рефлексів визначає всі основні риси поведінки тварин і людей. Адже сигнали теж поділяють на умовні та безумовні. Хоч безумовних сигналів порівняно з умовними безконечна кількість, але саме це дає можливість організму тварини і людини здійснювати адекватне пристосування до сере-довища, а це означає безконечно варіювати і вдосконалювати сигнальні функції.
Певна суперечність у класифікації темпераментів полягає в тому, що психологічна картина тут пов'язується головним чином з гуморальним ком-понентом темпераменту, в той час як Павлов основний наголос робить на нервовому факторі. Якщо Павлов дійсно намагався розглядати цілий ор-ганізм, а не роботу ізольованих функцій, він так чи інакше повинен був включити у тлумачення темпераменту гуморальний фактор. Чистий нервізм, як показав О.О.Богомолець, не може підвести до розуміння ди-намічного аспекту людської діяльності. Зауваження Павлова про те, що його школа досліджує цілий живий організм, слід сприймати із певними за-стереженнями. Це стосується не тільки проблем темпераменту, але також сну й неспання та інших проблем. На практиці ідея чистого нервізму ко-ригувалась і в наступних теоретичних дослідженнях.
Павлов визначив сон як внутрішнє гальмування за своїм механізмом.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок