Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати безкоштовно: Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)

Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936) / сторінка 7

Назва:
Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,56 KB
Завантажень:
133
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 

Покинувши сферу фізіології, що має свою чітку наукову визначеність, Бехтерев переходить у світ метафоричних образів, коли розширює зміст терміна "рефлекс" так, що робить того чи не принципом світоглядного по-рядку. Природа рефлексу розглядається ним у двох напрямках. З одного боку, це вже не тільки такі машиноподібні акти, як писання, читання та інші, але й тропізми у світі рослин, наприклад обертання рослини та її квітки до сонця, і реагування бактерій на зміну подразника. З іншого боку, всі найскладніші співвідношення організму й середовища Бехтерев тлума-чить як вищі рефлекси і називає їх сполучними. В галузі біології до реф-лексу, таким чином, зводяться морфогенез і розмноження, а в галузі соціології — суспільні відносини між людьми. Рефлексологія стає якоюсь наднаукою, а рефлексолог — творцем загальної систематичної енцикло-педії. Тлумачачи сферу ідеології (право, релігія, мистецтво і т. п.), Бехтерев намагається показати, що в будь-яких її формах відображаються керівні комплекси "символічних рефлексів".
У цілому рефлексологія уникає, в міру можливості, вивчення таких суб'єктивних станів, як почуття, відчуття, уявлення, що не вкладаються у схему рефлексу. Інші поняття традиційної психології (увага, пам'ять, уява, воля) зневажливо відкидаються як "метафізичні". Людська культура ось-ось буде зведена до символічного рефлексу сполучної природи. Врешті-решт, за Бехтерєвим, "індивідуальний та соціальний досвіди створюють ряд сполуч-но-рефлекторних комплексів, які утворюють в загальній сукупності цілісну особистість".
Рефлексологія у своєму позитивному здобутку вдало розкрила елемен-тарний осередок поведінки — просту дію, абстрактну дію, точніше, ре-акцію в його фізіологічній структурі. Спроби висунути низку принципів, які характеризували б діяльність організму, виявилися лише їх безконечним набором. Ось ці принципи: періодичності, або ритму, історичної послідовності, сигналізації, диференціювання, заміщення, відносності, індивідуальності та ін. Як Бехтерев тлумачить ці принципи, можна побачи-ти на його аналізі індивідуації. Так пояснюються особливості будови і функціонування електрона, атома, молекули, кристалів, окремих організмів, планетного світу і навіть всесвіту. Гармонія частин слугує основою індивідуальності. Всі реакції мають індивідуальний характер, тому що індивідуальними є спадковість, конституція, умови виховання, соціальний досвід. Принцип, який розглядається останнім, дійсно, дуже змістовний психологічно, хоча саме психологічний його аспект залишився майже не розкритим. Його, правда, слід пов'язати з принципом творчим тією мірою, якою Бехтерев наділяє рефлекс творчою силою еволюції.
Проблема особистості й творчості виступає у рефлексології в нату-ралістичних (або натурфілософських) термінах — на протилежність екзи-стенціальній психології. Не виключено, що справжня проблема особистості розкрита Бехтеревим в його "Колективній рефлексології", де певну історичну форму особистості представлено також в екзистенціальних умо-вах, насамперед пов'язаних з часом Першої світової війни. Проте особис-тість підмінено "особистісним комплексом". "Я" — це соматичний ком-плекс сполучних рефлексів. "Усю сукупність соматичних та м'язово-суглобових сполучних рефлексів., що розвиваються в тісному зв'язку з ними, можна визнати особистісним комплексом, який складається з рефлексів, яким у суб'єктивній психології відповідають "вольові рухи", спрямовані здебільшого до активного вияву свого "Я".
Бехтерев завершує "Загальні основи рефлексології людини" сподіванням, що рефлексологія підведе науковий базис під патологію осо-бистості, працю і професійні особливості особистості, соціологію та всі інші гуманітарні науки, в тому числі естетику. Це — рефлексологічне переверну-та думка В.Дільтея, який намагався уявити психологію як основоположну для всіх наук про дух, подібно до того, як математика стала основою при-родничих наук.
Наприкінці своєї основної рефлексологічної праці Бехтерев знову пору-шує питання про співвідношення між об'єктивними даними і суб'єктивними переживаннями, рефлексологією та суб'єктивною психологією.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок