Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати реферат безкоштовно: Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)

Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936) / сторінка 8

Назва:
Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,56 KB
Завантажень:
133
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
При цьому він виходить із того, що в майбутньому рефлексологія піддасть особливому розглядові суб'єктивні явища як невиявлені сполучні рефлекси, котрі піддягають словесному звітові. Бехтерев не розкриває філософський бік цього питання, проводить його осторонь проблеми "від дії до думки", вка-зуючи, що ніякі відчуття і сприймання неможливі без рухової реакції ор-ганізму. Якщо повернути літери або фотографії "вниз головою", нам склад-но їх розбирати. Справа тут не в сітківці, а в рухових рефлекторних проце-сах, які сполучаються з подразненням на сітківці. Відправлення всіх сприй-мальних органів (зору, слуху і т. п.) основані на рефлекторних процесах. Активність зорова, слухова, дотикова тощо являє собою ряд орієнтованих сполучних рефлексів. Узагальнюючи ці факти, Бехтерев висуває "емпіричну теорію зовнішніх вражень". Ця теорія має велику пе-редісторію, але саме в рефлексології Бехтерева вона дістала солідну наукову опору.
Однак виявляються розбіжності в ідеях розділів, де Бехтерев показує, що "будь-яка затримка або гальмування сполучних рефлексів у їхніх зовнішніх проявах супроводжується посиленням суб'єктивного стану, тоді як безпе-решкодний вияв сполучних рефлексів приводить до послаблення і навіть усунення свідомих, суб'єктивних явищ". Ця суперечність (з одного боку, затримка рефлекторного вияву стимулює свідоме, суб'єктивне, з іншого боку — саме розвиненість рефлекторних рухів здійснює сенсорний досвід) виходить з двох цих закономірностей, взятих як усезагальні, які повинні пояснити співвідношення психіки і соми. В дійсності ці закономірності ма-ють окремий характер і пояснюють певні сторони психічних процесів: інтенсивність свідомості при затримці і сприйняття форми при оббіганні "мацаками" (Сеченов) зовнішнього предмета. Ці окремі закономірності не є принциповими, вони пояснюють не походження психічного, свідомості, а лише деякі його допоміжні механізми. Це стосується також абсолютизації сучасних варіантів теорії "інтеріоризації". Якщо навіть допустити існування антагоністичного відношення між зовнішнім вираженням рефлексу і свідомістю, то хіба цим розкривається смисл психічного, свідомості, мис-лення, уяви і т. д. в їхньому функціональному, смисловому і змістовому зна-ченні?
Бехтерев не залишився на послідовних позиціях об'єктивного дослідження, прийшовши, врешті-решт, до необхідності з'ясувати відношення між зовнішнім і внутрішнім у поведінці. Бехтерев неухильно шукає смисл психічного, його функціональне навантаження і т. п. У цьому можна бачити крок уперед порівняно з рефлекторною теорією психіки Пав-лова, який всюди бачив паралелізм, відповідність тілесного і суб'єктивно-психічного, підмінював психічне умовно фізіологічним. Бехтерев сходить з послідовного шляху рефлексології і прагне натуралістично вирішити питан-ня про відношення внутрішнього і зовнішнього. Це вже не співвідношення “біо" та “соціо" як відношення послідовно поведінкове. Таку послідовність в умовах поглиблення ідейної кризи поведінкознавства виявив американський біхевіоризм, насамперед в особі його засновника —Дж. Вотсони.


Література.
Абаньяно Н. Введение в экзистенциализм. Санкт-Петербург, 1998.
Абаньяно Н. Мудрость философии и проблемы нашей жизни. Санкт-Петербург, 1998.
Вебер М. Избранное. Образ общества. Москва, 1994.
Вгтдепъбанд В. О Сократе // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т.1.
Гуссерль Э. Картезианские размышления. Москва, 1998.
Гуссерль Э. Философия как строгая наука. Новочеркасск, 1994.
Зиммель Г. Истина и личность // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т. 1.
Ортега-и-Гассет X. Дегуманизация искусства. Москва. 1990.
Ортега-и-Гассет X. Избранные труды. Москва. 1997.
Риккерт Г. Введение в трансцендентальную философию. Киев, 1904.
Риккерт Г. Философия истории. Санкт-Петербург, 1908.
Риккерт Г. О системе ценностей//Логос. 1914. Вып.1. Т.1.
Самосознание европейской культуры XX века: Мыслители и писатели Запада о месте культуры в современном обществе. Москва, 1991.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Ідея сигналу в поведінкознавстві. Поведінка як вища нервова діяльність і "муки свідомості".І. П. Павлов (1849 — 1936)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок