Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Персонологія без особистості.Г. Маррей

Персонологія без особистості.Г. Маррей

Назва:
Персонологія без особистості.Г. Маррей
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,94 KB
Завантажень:
82
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
На тему:
Персонологія без особистості.
Г. Маррей


Г.Маррей був директором Гарвардської психологічної клініки, працю-вав професором клінічної психології. Вудвортс зауважує щодо його знач-них літературних здібностей, а також глибокого інтересу до проблеми ви-значення загального феномена людського буття та його складових.
Відправні критичні дослідження Маррея були спрямовані проти голов-них засад біхевіоризму та спроб переносити результати досліджень над тваринами на розуміння людської психіки та поведінки. Його клінічний досвід переконував, що самоспостереження людини має цінність як додат-кова складова об'єктивних методів дослідження. На таких принципових засадах було побудовано метод дослідження ТАТ (тематичний аппер-цепційний тест). Маррею належать також ситуативні тести для відбору військовослужбовців, що брали участь у Другій світовій війні.
Велику увагу Маррей приділяв виробленню психологічної термінології, здійснював серйозні спроби класифікації психологічних фактів. Він перебу-вав під впливом Фрейда, Мак-Дауголла, Левіпа, Вайтгеда, Юта, нама-гався поєднати психоаналіз з академічною традиційною психологією.
Для з'ясування характеру особистісної поведінки Маррей відшукує і класифікує людські потреби. Він підкреслює їхню ієрархічність, яка залежить, зокрема, від ситуації. Маррей вважає, що тематична диспозиція краще репрезентує особистісну індивідуальність, ніж потреби: "тема" має кон-кретне співвідношення з обставинами. Мова йде про діадні відносини — двобічну залежність мотивації поведінки від ситуації і від самої особистості. Якщо X має риси агресивності, то це означає, що він реагує з обуренням, вживаючи агресивні слова, на зневагу щодо його самоповаги, а також на всі інші зміни ставлення з боку старших.
“Чутлива зневага", "чутлива хвалькуватість" становлять зміст тиску. До нього зараховуються ситуації, що викликають реакції на загрозу забезпече-ності, втрату цінного майна, смерть дорослих людей тощо. Альфа-тиск нешкідливий для сторонньої людини (наприклад свідка), бета-тиск репре-зентує злостивість і страх для безпосередньо заінтересованої людини. Зміст бета-тиску Левін назвав "психологічним оточенням" людини, що великою мірою визначає особистість. Маррей не зводить її до якогось "агрегату поведінкових відповідей на певні стимули". Мова більше йде про переважаю-чий, організований, інтегративний процес у мозку. Іншими словами, це мат-риця ''безперервного функціонального процесу, пов'язаного з програмою, ціллю, очікуванням, страхом і т.д." Цей процес може відбуватися на свідомому і несвідомому рівні. Програми, цілі тощо ініціюють поведінку певним чином і зумовлюють реакцію на зовнішній тиск.
В останніх визначеннях стосовно динаміки поведінки особистості Маррей звертав більшу увагу на прямі, безпосередні цінності індивіда, пов'язані з почуттями, установками, ніжна вербальні прес-потреби.
Але центральним пунктом психологічної системи взагалі та психології особистості зокрема у Маррея виявляється вчинок. Він називає його оди-ницею поведінки, яка має значну амплітуду проявів: від миттєвого і не-послідовного до такого, який пов'язується з подією останнього рішення при виборі партнера життя або кар'єри. Психолог має враховувати також цілісність способу життя індивіда. Вона виявляється у послідовності співвіднесених між собою вчинків, що отримали у Маррея назву серійних - на зразок того, як Гегель виразив характер особистості через ряд її вчинків. Людина планує ці вчинки, складаючи певні серіальні програми, щоб за-побігти виникненню конфліктів і краще досягти мети, надаючи оптимально-го співвідношення цілі і засобу вчинку. Думки Маррея з цього питання знайшли подальший розвиток у праці Міллера, Галантереї і Прібрама "Плани і структура поведінки".
Особистість людини розглядається Марреєм у відношенні всезагального, окремого та індивідуально-неповторного. Він зауважує, що кожна людина у певному1 розумінні схожа на всіх інших людей, схожа на деяких інших, про-те не схожа ні на кого іншого. Відповідно тут мова може йти про:
а) вісцерогенні потреби людини,
б) комплекс Ікара,
в) унікальні почуття і цінності, що виявляються переважно у найбільш зрілий період життя.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Персонологія без особистості.Г. Маррей

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок