Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Генезис мислення і мови в дошкільному дитинстві

Генезис мислення і мови в дошкільному дитинстві

Назва:
Генезис мислення і мови в дошкільному дитинстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,26 KB
Завантажень:
148
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат
на тему:
“Генезис мислення і мови в дошкільному дитинстві”


Дослідження свідчать, що дефіцит емоційного спілкування з дорослим у цей період життя вкрай негативно позначається на подальшому розвитку дитини.
Після Другої світової війни у психології з'явилося поняття "госпіталізм", за допомогою якого описували психічний розвиток дітей, що втрати-ли батьків і, внаслідок цього, утримувалися в лікарнях або дитячих будин-ках. Р. Спітц, приміром, звертає увагу на численні симптоми порушення ;. поведінки таких дітей та затримку їх психічного й фізичного розвитку. Крім того, незважаючи на чудовий догляд, харчування, гігієнічні умови, відсоток смертності немовлят у цих установах був дуже високим.
Численні дослідження доводять, що умови госпіталізму передусім не-гативно впливають на розвиток мовлення дитини, формування її пізна-вальних функцій, емоційний розвиток. Наприклад, А. Джерсілд зазначає, що здатність дитини любити оточуючих тісно пов'язана з тим, скільки лю-бові (й у якій формі) вона сама отримала.
Ганна Фрейд, вивчаючи розвиток дітей, які осиротіли під час війни і виховувалися у дитячих будинках, дійшла висновку, що у підлітковому віці вони були не здатні вступати у вибіркові стосунки з дорослими та одноліт-ками, зате більшість намагалася встановити тісні взаємини "дитина-мати" з будь-ким із дорослих.
Спостерігаючи за розвитком дітей у сучасних закритих дитячих уста-новах, педіатр Е. Піклер знайшла нові симптоми госпіталізму. Вона пише, що на перший погляд ці діти справляють гарне враження. Вони слухняні, зазвичай зайняті грою, по вулиці йдуть парами, не розбігаються, не затри-муються, не набридають своїми вимогами дорослим, їх можна легко роздяг-нути чи одягнути. Однак у таких дітей цілком відсутня вольова поведінка, власна ініціатива.
Дослідження М. І. Лісіної, що фундуються на ідеях Л.С. Виготського, довели, що причина цього явища криється не в біологічній прихильності дитини до матері, а в організації спілкування, у формуванні специфічно людських потреб, керуванні орієнтувальною діяльністю дитини. Тобто, важ-ливе значення має присутність не матері як біологічного фактора, а дорос-лого як конкретного носія людської культури й способів її освоєння.
На основі цих теоретичних концепцій вдалося зробити важливі кроки, у педагогічній практиці, спрямовані на виведення дітей зі стану госпіталізму. Наприклад, дослідження М. Ю. Кістяковської довели, що діти, які перебу-вали під час війни в умовах дефіциту спілкування і тому серйозно відставали не тільки у психічному, але й у фізичному розвитку, наздоганяли своїх ровесників після того, як вдавалося сформувати у них емоційно позитивне ставлення до дорослого, забезпечивши тим самим можливості для повноцінного психічного розвитку.
Як результат, швидко розвиваються ті форми активності й функції, які покликані забезпечувати задоволення природних розвитку соціальних (передусім у спілкуванні з дорослими, у нових враженнях) потреб дитини. Інтенсивно формується нервова система. Під час утворення тимчасових зв'язків у корі великих півкуль головного мозку відбува-ються процеси аналізу й синтезу зовнішніх сигналів.
Упродовж першого року життя дитина поступово навчається тримати голів-ку, сідати, повзати, вставати й робити перші кроки. Уже на третьому-четвертому місяці вона демонструє хапальні рухи, прагне дотягнутись до яскравих предме-тів, взяти їх у руки. Спочатку ці дії погано скоординовані, та згодом починають співвідноситись із розташуванням, розмірами та формою різних предметів.
Така активність дитини призводить не лише до формування необхідних рухо-вих навичок, але й забезпечує інтеріоризацію орієнтувальних дій у зорове сприй-мання.
Водночас із формуванням хапальних рухів у дитини розвивається спромож-ність здійснювати й інші прості маніпуляції з предметами (кидати, трясти, стука-ти тощо), що послуговує основою для ознайомлення з різноманітними властиво-стями речей та розвитку процесів сприймання.
Змінюється характер психічної активності, поступово виникає тенденція до довільності діяльності та наслідування дій дорослих, що свідчить про інтенсивний розвиток інтелекту.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Генезис мислення і мови в дошкільному дитинстві

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок