Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> І. Франко та проблеми психології художньої творчості

І. Франко та проблеми психології художньої творчості

Назва:
І. Франко та проблеми психології художньої творчості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,61 KB
Завантажень:
144
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
І. Франко та проблеми психології художньої творчості


Іван Франко уособив цілу епоху в українській культурі, ставши одним із найвидатніших учених світового рівня в Україні наприкінці XIX — на початку XX століття. З-під його пера вийшли численні праці в царині художньої літератури, філософії, психології творчості і творчої особистості, етнопсихології, історії, етнографії, мовознавства, мистецтвознавства тощо. Франко був невтомним публіцистом, журналістом, видавцем, політичним діячем, пропагандистом передових ідей друкованим і усним словом. Він переклав сотні творів художньої літератури і фольклору багатьох народів світу, різних епох. Франко виявив досить глибоку обізнаність і ерудицію в питаннях філософсько-психологічного характеру, загальної психології та психології художньої творчості.
Протягом сорока років невтомної творчої праці І. Франко поповнив культуру свого народу майже 4500 творами найрізноманітніших жанрів. 50-томне видання його спадщини ввібрало лише найцінніше й найголовніше з цього колосального творчого доробку.
І. Франко в 1875 році розпочав навчання у Львівському університеті на філософському факультеті, але студії перервав так званий соціалістичний процес (1877—1878 pp.). Франка разом з М. Павликом, О. Терлецьким та іншими членами редакції «Друга» було притягнуто до судової відповідальності за належність до таємного товариства. «До якого, — за словами Франка, — я ніколи не належав і якого, скільки знаю, ніколи не було. Це одна з небагатьох оригінальних рис у моєму житті, бо подібне не кожному трапляється»11 Франко І. Зібрання творів: У 50 т. Київ, 1981. Т. 31. С 29.. За дев'ять місяців перебування в тюрмі Франко добре пізнав психологію в'язня, його враження, переживання. І восени 1878 року він повідомляє про свій задум щодо написання психологічного роману, — цілої громади характерів з тюремного життя. Тема психології в'язня знайшла відображення в суспільно-психологічній студії «На дні», а також у великому циклі «Тюремних сонетів».
Попри переслідування Франко дістав свідоцтво про закінчення університету (1891 p.). У 1893 році І. Франко як кандидат філософії подає до «Світлої ц.-к. колегії професорів філософського факультету Віденського університету» прохання про допуск до філософських іспитів зі славістики з класичною філологією. Як дисертацію він подав працю німецькою мовою «Роман про Варлаама і Йосафата», додавши до неї чимале дослідження українською мовою «Іван Вишенський і його літературна діяльність». 1 липня 1893 року Франкові було надано ступінь і титул доктора філософії. В цей час Франко активно співпрацює з багатьма журналами, зокрема закордонними — «Киевской стариной», варшавською «Wisl'oю» та ін.
З 1898 року творча діяльність Франка пов'язана з журналом «Літературно-науковий вісник» при Науковому Товаристві ім. Шевченка. Тільки протягом перших 5 років видання «Літературно-наукового вісника» І. Франко вмістив на його сторінках близько 100 літературно-критичних статей, оглядів і рецензій, серед яких така розвідка в галузі психології творчості, як «Із секретів поетичної творчості».
Філософські, наукові та художні компоненти у психологічній структурі світогляду І. Франка
До того, як розпочати вивчення проблем психології у творчості І. Франка, слід звернути увагу на світогляд ученого. Багато дослідників, аналізуючи філософські твори Франка, доходило висновку, що для нього характерний матеріалістичний світогляд. Інші дослідники говорять про Франка як про ідеаліста. На нашу думку, Франко був переконаний в однобічності як матеріалізму, так і ідеалізму, і вважав, що рівноправне значення мають обидві субстанції: матеріальна і духовна. Адже не вкладаються в рамки Марксового матеріалістичного розуміння висловлені Франком міркування про рушійні сили історії: «Коли ж ідеал — життя індивідуального — треба прийняти головним двигачем у сфері матеріальної продукції, тим, що попихає людей до відкрить, пошукань, надсильної праці, служби, спілок і т. д., то не менше, а ще більше значення має ідеал у сфері суспільного і політичного життя»11 Франко І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: І. Франко та проблеми психології художньої творчості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок