Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Вплив спілкування на мовленнєвий розвиток підлітка

Вплив спілкування на мовленнєвий розвиток підлітка

Назва:
Вплив спілкування на мовленнєвий розвиток підлітка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,98 KB
Завантажень:
40
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Вплив спілкування на мовленнєвий розвиток підлітка


Як показують дослідження сучасних вітчизняних психологів  Г.О. Балл, Воробйова Л.І., Ковальов Г.А. та інших, що в гуманістично орієнтованому  педагогічному процесі маніпулятивні і  імперативні впливи на особистість  повинні потіснитись  і дати провідне  місце діалогічному  спілкуванню з учнем, як рівноправних суб'єктів  спілкування в якості важливих моментів навчального процесу, системно організованого на діалогічних началах, це стосується  і монологічної  форми психолого-педагогічного впливу на особистість учня. Так, Воробйова Л.І. зазначає, що  дорослий і діти  виступають як рівноправні партнери спілкування в моделі "діяльнісного освоєння світу". Необхідно і спілкування підлітків піднести на досить високий рівень, щоб вони теж стали рівноправними партнерами спілкування. Для цього необхідно сприяти мовленнєвому  розвитку  підлітків, розвитку у них мовленнєвої  пам'яті, мислення, вміння будувати і висловлювати  в діалозі свою думку, відстоювати її, знаходити  відповідні і необхідні аргументи.
Проблема дослідження полягала в тому, щоб вивчити особливості мовленнєвого розвитку підлітків  в умовах діалогового спілкування, особливості оволодіння підлітками мовленнєвою системою і в процесі спілкування будувати свої відношення з оточуючими людьми, що характерні для моделі діяльнісного  освоєння світу.
На нашу думку, ця модель повинна включати  процес взаємодії дорослого і підлітка в діяльності, це може бути не тільки навчальна діяльність, а й спортивна, конструкторська, побутова чи якась інша, в якій здійснюється  процес взаємодії і спілкування.
Так, в цій діяльності повинні здійснюватись рядоположні явища психічної діяльності, як розвиток мовлення, пам'яті, уваги, мислення, уяви підлітка тощо.  Психологічні особливості  спілкування у підлітків основані на розвитку мовле6ннєвої пам'яті,  засвоєнні граматичних правил та відтворенні їх в процесі побудови свого діалогу, написанні творів, диктантів, переказів, засвоєння орфографії, орфоепії, пунктуації тощо. Неодноразово  психологи відмічали, що механізми засвоєння мови і мовлення залежать від розвитку пам'яті, а саме мовленнєвої  пам'яті.  Як відмічав М.І. Жинкін, що сутність  мовленнєвої  пам'яті  зводиться до функцій - утримання інформації в процесі складання речення, тобто вже породжених  мовленнєвих елементів і створення майбутнього мовленнєвого вислову.  Для цього підлітку необхідно подумки про себе створити певну модель свого мовленнєвого вислову шляхом внутрішньо  мовленнєвих кінестезій, що є найбільш  ефективним в створенні речення, висловлюванні думки, почуття, так поступово формуються механізми  регулювання висловлювання думок, почуттів  в діалоговому спілкуванні.
Оскільки підліткам притаманна неуважність, слабке зосередження уваги, невеликий об'єм  мовленнєвої  пам'яті, т о процес становлення  повноправного партнера в  діалоговому спілкуванні може затримуватись.
Основні завдання нашого дослідження полягали в тому, щоб вивчити особливості мовленнєвої пам'яті у підлітків по засвоєнню граматичних правил, логіки мислення, висловлювання, використання мовленнєвих засобів в процесі спілкування, побудови діалогу, покращенню  процесів спілкування, запам'ятовування, підсилення ролі логічної, образної пам'яті, логічного  мислення в діалоговому спілкуванні.  Проаналізуємо  отримані результати: так, формування мовлення пов'язано з засвоєнням учнями операційного складу орієнтувального періоду в мовленнєвому  процесі, тобто мовленнєвий процес не може бути розпочато   поки не буде сформована послідовність викладання думки, інформації тощо. Так, на основі проведення творів у  підлітків 6-7 класів виявлено, що учні недостатньо логічно і послідовно викладають думки письмово і в процесі усного мовлення майже не можуть використовувати  порівняння, метафори, епітети, допускають граматичні помилки, які пов'язані з недостатнім розвитком фонематичного слуху.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Вплив спілкування на мовленнєвий розвиток підлітка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок