Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Ідеологеми несвідомого: політико-економічний вимір соціопсихологічних трансформацій суспільства

Ідеологеми несвідомого: політико-економічний вимір соціопсихологічних трансформацій суспільства

Назва:
Ідеологеми несвідомого: політико-економічний вимір соціопсихологічних трансформацій суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,21 KB
Завантажень:
299
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Ідеологеми несвідомого: політико-економічний вимір соціопсихологічних трансформацій суспільства


Політико-економічні, світоглядні, технологічні трансформації суспільства завжди є соціальною революцією, в якій би формі вона не відбувалася. Однак вона завжди буде безуспішною, якщо не забезпечити зрушення в масовій свідомості, у моделях індивідуальної і суспільної культури. Домінування, панування і підкорення в суспільних і міжлюдських відносинах обов'язково породжує репресивну свідомість і конфліктно-агресивне несвідоме в індивідуальній і масовій психіці, примітивізує вітальні потяги людини. В індустріально розвиненому, а тим більше у «перехідному» суспільстві, індивід стає об'єктом тотального адміністрування, задовольняючи свої потреби лише як деякий об'єкт маніпуляції з боку держави.
Формується «одномірна структура людського існування і мислення» (Маркузе), чий протест проти різних форм соціального і психічного відчуження не має опозиційного характеру. Ця «одномірна структура» не тільки змушує людину до чітко визначеного типу поведінки, виробляючи відповідний різновид свідомості, а й формує однотипні фізіологічні реакції, потреби і потяги. Виникає регресія ментальної активності до її примітивних форм, формуються конформістські стереотипи поведінки. Наслідком цього є вивільнення деструктивної енергії біологічних агресивних інстинктів, які відіграють значну роль у політичному житті сучасних індустріальних суспільств.
Технічний і культурний прогрес може супроводжуватися або посиленням репресивного тиску держави, що призводить до зростання загального об'єму інстинктивної агресивної енергії, або тривалою десублімацією, яка не дає змоги людині й людству повернутися до архаїчних й примітивних щаблів, надаючи можливість переходу до менш репресивної форми цивілізації. Це стає помітним у процесі пом'якшення боротьби за існування, у зростанні гуманізованих потреб і не репресивних потягів.
Явище панування (репресивне пригноблення політико-економічними інститутами суспільства свободи людини) можна розглядати як нейтральний феномен, характерний для всіх розвинених країн світу. «Явним політичним вираженням нейтралізації панування є зростаюча надійність у розвинутих країнах політичних партій, які раніше перебували в опозиції одна до одної, у стратегії, цілях, уніфікації політичної мови і політичних символів» [1].
Гігантський розвиток виробництва в сучасному світі, науково-технічний прогрес, який трансформує психо-біологічну природу людини, використання в цих умовах адміністративної маніпуляції суспільної поведінки людини розглядаються соціально орієнтованим психоаналізом на засадах боротьби між інстинктом до життєвого плідного розвитку, до творчої свободи (Еросом) і руйнівним інстинктом до агресії, руйнації (Танатосом).
На відміну від психоаналізу Фрейда, ця боротьба не розглядається як вічна і неминуча. Антагоністичні відносини панування одних соціальних груп над іншими спричинені не стільки науково-технічним прогресом, скільки специфічною суспільною організацією праці. Тому є важливим питання про необхідність змін у характері праці для усунення відчуження людини.
У процесі усунення «відчуженої праці» репресивна структура інститутів має зазнати докорінних змін: інстинктивна енергія стає вільною і прагне перетворити лібідні відносини в універсальні. Виникає потреба перемогти репресивні руйнівні інстинкти і потяги людей, знайти їхні біопсихологічні потреби. Боротьба проти експлуатації, пригноблення, трансформаційні перетворення в суспільстві є прямо залежними від докорінних змін у психобіологічній природі людини. Психоаналітична теорія є, з одного боку, психологічною частиною політичної науки, а з іншого — надає можливість зрозуміти приховану сутність певних вирішальних тенденцій у сучасній політиці.
Створення нерепресивної цивілізації пов'язане зі зміною потреб людини, що, з одного боку, набуватимуть більш творчого, плідного характеру, а з іншого супроводжуватимуться десублімацією агресивних інстинктів. У цьому якісна відмінність між вільним і невільним суспільством.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Ідеологеми несвідомого: політико-економічний вимір соціопсихологічних трансформацій суспільства

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок