Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Задоволеність шлюбом і рівень суб’єктивного контролю в подружній парі

Задоволеність шлюбом і рівень суб’єктивного контролю в подружній парі

Назва:
Задоволеність шлюбом і рівень суб’єктивного контролю в подружній парі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,43 KB
Завантажень:
110
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Задоволеність шлюбом і рівень суб’єктивного контролю в подружній парі


Без прийняття особою установки, що її проблеми локалізовані в ній самій, надати їй якісну допомогу з тривалим терапевтичним ефектом неможливо. Внутрішній локус контролю – умова та самодостатній ефективний засіб терапії [3] незалежно від того, клієнтом є окрема особа, подружжя чи родина.
Високий рівень суб’єктивного контролю над значимими подіями власного життя дозволяє людині відповідально і компетентно вирішувати життєві проблеми, у тому числі й у сфері сімейних відносин. Здорові подружні взаємини, крім забезпечення життєдіяльності сімейного організму, обумовлюють розвиток кожного з партнерів і подружжя в цілому, а також, природно, множину комплементарних зв’язків. Віднайдення компромісу між потребою прийняття кожним з членів подружжя самостійних рішень та їх реалізації кожним з них осібно, з урахуванням групових сімейних чи партнерських інтересів – непросте випробування для будь-якого шлюбу [1; 2; 3; 6].
Комплементарність – неодмінний атрибут здорового шлюбу. Проте вона не завжди диктується прагненням зрілої особистості компенсувати, доповнити шлюбного партнера для збагачення свого шлюбу. Однак дуже часто за комплементарною роллю приховується бажання уникнути свободи, яка передбачає відповідальність. Саме відповідальності багато хто побоюється. Принесення у жертву автономії та індивідуальності заради того, аби відчувати себе частинкою пари, – своєрідний заспокійливий засіб. А це аж ніяк не робить людину щасливішою в шлюбі.
Розглядаючи причини подружніх розладів у функціональному аспекті. Н. Аккерман [6] виокремлює сім критеріїв нездорової комплементарності в шлюбі:
· незрілий („захисний”) шлюб (потреба одного з партнерів взаємодіяти в ролі дитини з іншим партнером, що відіграє роль батька);
· конкурентний шлюб (грунтований на зачаєній заздрості, ревнощах і захопленні суперником);
· шлюб з елементами невротичної комплементарності (специфічні невротичні потреби одного партнера доповнюються іншим партнером, котрий виступає „цілителем” конфліктів і тривожності для першого, захищає його від емоційного зриву);
· шлюб комплементарного „відігруванння” (неусвідомлювана партнерами спільність патернів „відігруванння” суперечливих спонук);
· шлюб, заснований на взаємній емоційній віддаленості;
· шлюб „хазяїн – раб” (жоден з партнерів не є самодостатнім; домінування і всебічний контроль з боку одного доповнюється потребою іншого бути використаним і приниженим);
· регресивний шлюб (єднає таке подружжя негативне ставлення до життя, страх і упередженість, мотив абсолютної жертви).
Цьому розмаїттю патології подружніх відносин Н. Аккерман протиставляє лише одну форму здорового шлюбу, у якому підкреслює здатність його членів мати спільні реалістичні цілі та сумісні індивідуальні цінності, а також толерантність до розбіжностей і уміння використовувати їх для творчого розвитку відносин.
Ми поставили питання:
· показники рівня суб’єктивного контролю в подружжі близькі чи скоріш комплементарні?
· до якої міри інтернальність / екстернальність подружжя пов’язана з рівнем їх задоволеності власним шлюбом?
· як часто інтернальність одного з подружжя доповнюється екстернальністю іншого – при тім, що подружжя вважає свій шлюб благополучним (чи абсолютно благополучним)?
· чи перевершує чоловік дружину (чи дружина чоловіка) в цілому за ознакою „локус суб’єктивного контролю”?
Організація і методика дослідження
Респондентам було запропоновано: тест-опитувальник „Задоволеність шлюбом” В. Століна, Т. Романова і Г. Бутенка [1] та методику діагностики рівня суб’єктивного контролю Дж. Роттера (адаптація Є. Бажина, С. Голинкіної, А. Еткінда) [4].
За результатами відповідей на опитувальник респондентів було поділено на три вибірки: респонденти, що вважають свій шлюб „неблагополучним”, „благополучним” і „абсолютно благополучним”. В основі опитувальника – принцип згоди чоловіка й дружини в міжособистісних відносинах за різними параметрами [1].

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Задоволеність шлюбом і рівень суб’єктивного контролю в подружній парі

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок