Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Функціонування мови як соціального інституту в сучасному українському суспільстві 

Функціонування мови як соціального інституту в сучасному українському суспільстві 

Назва:
Функціонування мови як соціального інституту в сучасному українському суспільстві 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,25 KB
Завантажень:
387
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Функціонування мови як соціального інституту в сучасному українському суспільстві 


Дослідження мови як соціального інституту є досить актуальним, оскільки мова як соціальне явище справляє значний вплив на формування та розвиток особистості, яка в свою чергу є носієм мови, а отже, і носієм духовної культури нації. Важливість формування національно свідомої особистості полягає в тому, що від рівня культурного розвитку однієї особистості залежить розвиток всієї нації.
Те, як мова і особистість пов’язані між собою вчені досліджували ще в І пол. ХІХ ст. В. Фон Гумбольдт підкреслював нероздільність життя мови і життя народу. Однак ця нерозривність розглядалася в рамках “духу народу”, у відриві від соціальних реалій. Аналогічний підхід дещо пізніше, але в психологічній інтерпретації розглядався Х.Штейнталем. Однак подальший розвиток лінгвістики у ІІ пол. ХІХ ст. йшов у напрямку відмови від розгляду колективного характеру мови. Так молодограматисти вважали єдиною реальністю мову окремої людини, а естетична школа К.Фослера розглядала мову як індивідуальну творчість. Більшість лінгвістів цього періоду недооцінювали соціальну проблематику. Питання про функціонування мови в суспільстві постало на межі ХІХ і ХХ ст. в двох лінгвістичних напрямках: французька соціологічна школа (А.Мейє, Ж.Вандрієс, Ф. де Соссюр та ін.) та Петербурзькій лінгвістичній школі (І.А.Бодуен де Куртене). Дослідженнями суспільної природи мови займалися також Е.Сепір, Б.Уорф, В.Виноградов, Є.Поливанов, М.Марр, О.Потебня та ін. З праць дослідників відомо, що мова тісно пов’язана з людським мисленням, мова відображає в собі суспільну свідомість і є носієм та охоронцем культурних здобутків етносу, мова є важливим знаряддям розвитку культурної особистості тощо. Як поліфункціональне соціальне явище мова має важливе значення у формуванні як окремої особистості, так і всієї нації. Перебуваючи у тісному зв’язку з суспільством, мова виконує тим самим значну роль в соціалізації та консолідації людства.
Твердження про нерозривний зв’язок мови з суспільством на сьогодні є беззаперечним, однак, враховуючи сучасні умови українського буття, постає питання про можливості повноцінного функціонування мови в суспільстві, щоб виконувати місію формування національно свідомої особистості. Мається на увазі розвиток саме української мови, яка забезпечує українському народові його етнічну приналежність.
Досліджуючи українську мову як соціальний інститут в сучасному суспільстві не можна оминути факту поширення двомовності серед різних верств населення України. Саме з точки зору формування національно свідомої особистості явище двомовності, на думку деяких дослідників, має негативний вплив. Мова в силу своєї багатогранності виконує безліч функцій, але через поширення двомовності одна з мов втрачає частину своїх можливостей, а інша не може їх реалізувати, бо не є мовою більшості. На сьогодні українська мова є законодавчо закріпленою державною мовою України, що дає їй право займати першорядне місце в суспільстві. Однак, невиконання законодавства призводить лише до часткового застосування державної мови: в діяльності органів державної влади, на телерадіомовленні, в освіті та науці, пресі, культурних заходах тощо. На виробництві, в громадському середовищі, побуті, дещо в освіті та науці, в культурному житті суспільства переважним чином застосовується російська мова. Отже, маємо розподіл функцій між мовами спілкування теперішнього суспільства, який перешкоджає обом мовам виконувати власні функції у повному обсязі. Існує думка про те, що мова, яка не має можливості функціонувати на повну силу, схильна до деградації та повного зникнення у майбутньому. Саме такий стан речей призводить й до того, що мову останнім часом розглядають лише як засіб комунікації, а не як культурну цінність, яка має велике значення у всіх сферах буття людини.
Причинами такої роздвоєності функцій між мовами, на нашу думку, є: тривалий процес русифікації, наприклад, в 1984 р. на Півдні України вчителям російської мови в українських школах була встановлена 15 – відсоткова надбавка до зарплати, так би мовити діяла “оплачувана русифікація”; недбала мовна політика, яка діє з часів проголошення незалежності України й до сьогодення, включаючи спекулятивні дії деяких політиків під час виборчого процесу; небажання українців спілкуватися мовою своєї нації, представники якої складають більшість населення всієї країни.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Функціонування мови як соціального інституту в сучасному українському суспільстві 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок