Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Взірці в діяльності вчителя

Взірці в діяльності вчителя

Назва:
Взірці в діяльності вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,58 KB
Завантажень:
135
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Взірці в діяльності вчителя”


Психологи твердять, що людина усвідомлює свої потреби через певні образи, які відображають об'єкти й ситуації, за допомогою яких ці потре-би можуть бути задоволені. Проте тлумачення поняття «образ» є значно ширшим, ніж у повсякденному розумінні. Це не тільки зорова (візуаль-на), звукова (аудіальна), рухова (кінетична) або інша одновимірна модель ситуації, що була прожита раніше або спрогнозована на основі уявлень. Це поданий у словесній формі опис відповідного об'єкта чи ситуації, який становить підсумок складної аналітико-синтетичної мисленнєвої діяльності (абстрагування від конкретних умов та обставин, узагальнен-ня, типізація). Актуалізація та усвідомлення (вербалізація, тобто переве-дення з коду почуттів на понятійний код), зіставлення тих узагальнених описів відповідних образів, що спонукають людину до певної поведінки і містять конкретизацію об'єктів та умов задоволення відповідної потре-би, і є механізмом формування та опредметнення мотивів діяльності.
Кожна людина має певний набір таких узагальнених моделей, що відображають сукупність знань про відповідне явище, рівень проник-нення в його сутнісні властивості, сукупність оцінних критеріїв («взір-ців»). Самі взірці можуть бути більш або менш вербалізованими (пе-реважає виразна або вербальна складова), структурованими або недиференційованими, стабільними аж до ригідності, консерватизму або вкрай мінливими, активно впливати на поведінку чи діяльність або бути лише формально наявними у свідомості. Деякі з них стають своєрідними нормативами, потребують точного копіювання, відтворення у повному обсязі в реальній дійсності. Ці нормативи інколи настільки жорстко вписуються у свідомість, що починають підпорядковувати собі безпосереднє сприйняття вчителем поточних подій. Наприклад, у свідомості вчителя може бути зафіксовано такий взірець: «Хороший учень - це той, хто встигає з усіх предметів і поводиться дисципліновано». Цей взірець передусім свідчить про обмежену кількість ознак. Спрощене розуміння окремих параметрів цього взірця («дисциплінованість, ви-хованість - це коли учень поводить себе тихо, не заважає вчителеві, не завдає йому прикрощів», «учень повинен виконувати всі накази вчите-ля, не вимагаючи жодних пояснень, тільки тому, що це - вчитель») без-посередньо впливає на педагогічну діяльність. Для такого вчителя пи-тання формальної атестації найчастіше важливіші за реальні знання учнів. Прагнучи усунути зі своєї праці все, що йому заважає, він обмежує пізнавальну активність учнів, вимагає від них виключно репродуктивного відтворення текстів. При цьому в найгірше становище потрапляють діти з творчим типом мислення: оскільки вони «не вписуються» в пара-метри «хороших» (порушують дисципліну, ставлять зайві запитання, часто роблять не так, як наказано), вчитель постійно прагне «перевихо-вати» їх.
Якщо цей норматив є для вчителя другорядним, то його вплив виявля-ється тільки як певна провідна тенденція у взаєминах з учнями. Проте чим жорсткіший ступінь значущості його еталона, тим суворішими стають вимоги вчителя, категоричнішими його оцінки поточних подій і окре-мих учнів. Треба також ураховувати, що у процесі професійної підго-товки в навчальному закладі у студентів можуть сформуватися та стійко зафіксуватися негнучкі взірці, що важко піддаються змінам. При цьому зміст цих взірців може бути соціально доцільним, наприклад: «Стосун-ки в сучасній школі мають будуватися лише на демократичних, гума-ністичних засадах». Потрапивши до школи, випускник педагогічного закладу очікує відповідних стосунків і глибоко розчаровується, не по-бачивши їх цілковитого втілення в шкільному житті. Прагнучи діяти тільки в демократичних межах (які він розуміє доволі однозначно), він нерідко виявляє, що бажання будувати реальні взаємини на виключно демократичних та гуманістичних засадах майже не дає позитивного результату. Він не знає, що подібні стосунки вибудовуються дуже довго, що чекати результатів слід не через добу або дві, а інколи роками, що при подоланні неоптимальних стосунків, які вже склалися між дітьми та вчителями, гуманістичні принципи реалізуються ціною величезного терпіння, витримки і глибокої віри в себе та в інших людей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Взірці в діяльності вчителя

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок