Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Життєвий шлях особистості

Життєвий шлях особистості

Назва:
Життєвий шлях особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,94 KB
Завантажень:
554
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
ЖИТТЄВИЙ ШЛЯХ ОСОБИСТОСТІ
Поняття життєвого шляху особистсті
Історія формування особистості. Кожна людина є творцем власної біографії, головним режисером тієї унікаль-ної вистави, якою є її життя. Людина тісно залежить від свого минулого, що безпосередньо й опосередковано впливає на сьогодення. Індивідуальна історія зумовлює і ставлення до майбутнього з його життєвими перспективами, планами й сподіваннями, мріями та шляхами їх досягнення.
Як частина суспільства, як сучасник епохи, як представник покоління, кожен із нас певним чином включає до власної історії сторінки історії людства, великий спектр соціально-історичних ритмів. Традиції, звичаї, обряди, ритуали, котрі є характерними для суспільства, так чи інакше стосуються кожної окремої людини. Культурний час — дуже тривалий час, і позбавити себе його впливу важко, як важко штучно відокремити своє життя від життя етносу, генерації, держави.
Життєвий шлях є не лише траєкторією приватного життя особистості. Він окреслює й творчий внесок кожної людини в історію суспільства. Є люди, які віддзеркалюють цінності та ідеали покоління, до якого належать. Є й такі, що уособлю-ють власним життям цілу добу, великий історичний період. А життя деяких стає віхою усієї всесвітньої історії.
Життєвий шлях завжди поєднує біографічне й історичне. Особистість не може розвиватися, не створюючи свою історію. Індивідуальна активність людини поступово зростає, зовнішні фактори поступаються внутрішнім, формується відповідальність за власні вчинки, наміри, наслідки дій. Людська діяльність змінює довкілля, об'єктивуючись у про-дуктах матеріальної і духовної культури. Кожне покоління спирається на досвід попереднього і має змогу йти вперед. Будуючи свій життєвий шлях, людина накладає на сучасні їй історичні події відбиток власних думок, інтересів, рішень, вольових імпульсів, віддзеркалюючи водночас і зворотний вплив своєї доби, ровесників, соціуму.
Серед піонерів психологічного дослідження проблеми жит-тєвого шляху передусім слід назвати П. Жане. У праці "Психологічна еволюція особистості" він намагався побачити людину в її реальних змінах під впливом часу. Зіставляючи вікові фази і ступені біографії, Жане синтезував біологічний, психологічний та історичний час у єдину систему координат.
Генетичний зв'язок між фазами життєвого циклу просте-жує Ш. Бюлер у роботі "Життєвий шлях людини як психо-логічна проблема". Вивчаючи велику кількість біографій, Бю-лер співставляє об'єктивний хід подій з історією творчої діяльності людини та віковими змінами у ставленні до життя. Людина має природжене прагнення до самоздійснення, вва-жає Бюлер, яке зумовлене життєвими цілями та особистісни-ми цінностями. Самоздійснення розглядається як підсумок життя в цілому, коли все, чого людина прагнула свідомо чи несвідомо, отримало реалізацію.
Згідно з Бюлер, слід розрізняти такі етапи життєвого шляху.
I етап (від 16—20 до 25—30 років), коли здійснюється по-шук самого себе, супутника життя. У мріях, сподіваннях на-мічається ескіз подальшого руху. Вибір головних життєвих цілей, потяг до справжніх, великих учинків супроводжуються драматичним пошуком, самовипробуваннями у різних видах діяльності.
II етап (від 25—30 до 45—50 років) — це апогей життя, зрілість, коли самоздійснення відбувається на основі реальних досягнень, праці за покликанням, що стабілізує ставлення до себе та оточуючих, до власного минулого й майбутнього.
НІ етап (від 45—50 до 65—70 років) — період, пов'язаний з інволюцією, який закінчується разом із завершенням про-фесійної діяльності. Настає душевна криза як результат ско-рочення часової перспективи, передчуття неминучості кінця існування, болісних переживань, пов'язаних із самотністю.
Вік до 16 років Бюлер виключає з контексту життєвого шляху, оскільки в цей час створюються лише передумови са-мовизначення. Після 70 років уже не може бути мови про усвідомлені, чіткі життєві цілі, і тому цей вік також не розглядається.
Людина може розвиватися як за біологічним (вітальним) типом, так і за психологічним.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Життєвий шлях особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок