Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Будова тіла і характер людини. Е.Кречмер (1888 — 1964)

Будова тіла і характер людини. Е.Кречмер (1888 — 1964)

Назва:
Будова тіла і характер людини. Е.Кречмер (1888 — 1964)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,27 KB
Завантажень:
144
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
На тему:
Будова тіла і характер людини. Е.Кречмер (1888 — 1964)


Вічне питання стоїть перед людиною при її намаганні пізнати саму себе. Чи можна пізнати себе зсередини, зазирнувши безпосередньо у свою внутрішню суть? Відповідь може бути такою: лише узагальнивши суб'єктивні феномени. Звісно, ті, які постали у свідомості. Відповідь може бути й іншою: психіка реально виявляється у вчинках, здійснених людиною, а якість учинків і є якістю самої психіки. Ці два шляхи — через самоспо-глядання та через узагальнення вчинкового змісту психіки — є довгими, та й поза ними залишається багато того, що міститься у психіці віртуальне, що ще не розкрите, але має виразні тенденції.
Гегель указував, що характер людини — це низка її вчинків: тих, які во-на здійснила, і тих, які вона ще має здійснити. Тоді слід припустити, що й характер не є відразу й назавжди даним людині. Він має змінюватися з віком та обставинами життя, формуватися, перетворюватися. Кажуть про характер дитини, підлітка, юнака, дорослої людини. А в одній і тій же лю-дині водночас може бути немовби дві душі. Дві душі — це два характери.
Отже, питання ставиться так, чи є в тій чи іншій людині притаманний їй характер, який, проходячи через усі вікові особливості, багатоманітність ситуацій, залишається рівним самому собі? Чи залежить характер від віку, ситуації, географічних умов тощо? Якщо характер такий мінливий і підвладний суб'єктивним визначенням, то чи не йде мова про безхарак-терність людини, а саме — ситуативну безхарактерність, якщо характер залежить від ситуації?
Питання можна поставити й так: е всезагальне характеру, є особливе, і є одиничне. Наступні риси визначаються попередніми, попередні — наступ-ними.
Іноді питання ставиться так: чи існують прямі відповідності між будо-вою людського тіла (мається на увазі доросла людина) і характером? Ця ідея дуже приваблива, адже досить було на рівні сприймання визначити консти-туційний тип людини, щоб відразу отримати розгадку про її характер. Але з характером тісно пов'язані особистісні, темпераментні визначення, ідеали, інтереси і т. ін. Визначення самого характеру виявилося нелегкою справою.
Найбільш популярною була ідея пов'язати конституційні особливості людини з характерними рисами її поведінки. Інтуїтивний погляд без будь-якого тривалого обстеження, мовляв, дає змогу відраз}· встановити характер і прогнозувати вчинки людини.
Німецький психолог Е.Кречмер знайшов у Шекспіра в трагедії "Юлій Цезар" діалог між Цезарем і Антонієм, де мова йде про те. яких учинків слід очікувати від людей, що мають певну конституцію тіла. З цього діалогу і починає Е.Кречмер викладати свою теорію.
Цезар: Оточіть мене людьми повними, з головами блискучими і хорошим сном. Погляд Кассія надто глибокий. Він думає дуже ба-гато, а такі люди небезпечні.
Аптопій: Його не бійтесь, він не небезпечний. Вій благородний і душа обдарована.
Цезар: Якби жиру було б більше І; нього.
Кречмер звертався до народної творчості, до народних спостережень, які ґрунтуються на тисячолітньому досвіді, в якому закарбовані зв'язки між бз'довою тіла і психічними особливостями людини. Кречмер насамперед бере до уваги психіатричну практику, яка постачає гострі випадки коре-ляцій між будовою тіла і вчинками людини, але закінчує міркуваннями в межах можливостей психології та біології.
На думку Кречмера, дослідження будови тіла має стати точною наукою медичного ґатунку. Фізіогномічна спадщина тут не допомагає. У пригоді стають передусім спостереження, в той час як мікроскоп та лабораторія на-вряд чи нададуть належну допомогу. Дані, які намагається отримати дослідник, стосуються обличчя й черепа (очей, носа, перенісся, шиї, ро-та, губ, щелеп, зубів, вух, чола, підборіддя, фронтального абрису обличчя, потилиці тощо), а також будь-яких асиметрій та спотворень.
Друга група даних стосується будови тіла. Тут дослідник виявляє інтерес до поз, будови голови, шиї, рук. ніг, стоп, плечей, грудної клітки, живота, хребта, тазу.
Третя група даних, що цікавить дослідника, — це шкіри, судини, во-лосся — з розрізненням статевих ознак.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Будова тіла і характер людини. Е.Кречмер (1888 — 1964)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок