Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психіка як "Внутрі-буття".Людина — вчинок — світ.

Психіка як "Внутрі-буття".Людина — вчинок — світ.

Назва:
Психіка як "Внутрі-буття".Людина — вчинок — світ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,66 KB
Завантажень:
102
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
РЕФЕРАТ
на тему:
Психіка як "Внутрі-буття".
Людина — вчинок — світ.
С. Л. Рубінштейн (1898-1960)


Установленні вітчизняної психологічної думки особливу заслугу має видатний філософ і психолог С.Л.Рубінштейн. Він прожив в Ук-раїні понад 40 років, переїхавши до Ленінграда лише в 1930 р. В ук-раїнський період діяльності предметом уваги вченого була творча осо-бистість в її певній історичній ситуації. Рубінштейн приділив також вели-ку увагу розробці проблем логіки як теорії знання, цікавився віковими особ-ливостями мислення, його загальною філософсько-психологічною структу-рою. Крім того, Рубінштейн із запалом відгукувався на нагальні питання суспільного життя, займався проблемами формування людини нового, соціалістичного суспільства.
У статтях Рубінштейна ''М.М.Ланге" і "Принципи творчої са-модіяльності (До філософських основ сучасної педагогіки)" особливо ви-разно проходять думки про типи особистостей вчених-творців: один із них, за класифікацією Рубінштейна. не реалізує всі свої можливості через неви-черпність власного творчого потенціалу. Життєвий шлях такого вченого сповнений трагічних мотивів. Інший тип розкриває свої творчі здібності ще за життя і кардинальних зрушень у наукову теорію не вносить.
Рубінштейн розгортає низку ідей, що стосуються питань єдності свідомості та діяльності, діалектик» об'єктивності знання і творчої са-модіяльності суб'єкта. На його думку, вимога об'єктивності передбачає творчу самодіяльність суб'єкта, і об'єктивні знання ніяк не є продуктом па-сивного відображення світу, а містять в собі оригінальну позицію бачення автора. У названих працях уже містяться ідеї, які спеціально будуть розроб-лені Рубінштейном в його “Основах загальної психології (1940; 1946), пра-цях "Буття і пізнання" (1957). “Людина і світ" (1973).
Рубінштейн багато зробив для побудови радянської психології на мар-ксистських засадах. Він ішов до марксизму через оволодіння історією всесвітньої діяльності та психічної культури в цілому, яку досконало знав. Це дало вченому можливість уже в 30 —40-х роках сформулювати ідею основного логічного осередку психічної системи: дія-вчинок, іти прямою дорогою розробки ідей психологічного детермінізму до теорії психічного, що розуміється не як плоске відображення зовнішнього світу, а як “внутрі-буття", як іманентна властивість матерії.
"Основи психології" (1935) можна з повним правом вважати результатом наукової діяльності Рубінштейна в Україні, завершенням розробки тих курсів з психології, які він читав у навчальних закладах м. Одеси. Рубінштейн категорично виступав проти зведення поведінки людини до простої сукупності реакцій, підкреслюючи значення "більш або менш усвідомлених операцій або вчинків". Дія стає вчинком в міру того, як відношення дії діючого суб'єкта до самого себе і до інших людей як суб'єктів, саме будучи даним як відношення, піднявшись до плану свідомості, тобто перетворившись у свідоме відношення, починає регулюва-ти дію. Вчинок-дія постає в міру того, як формується самосвідомість. Ця методологічна установка дала змогу Рубінштейну підійти до побудови нової системи радянської психології.
Учений намічає таку методологічну лінію для побудови цієї системи: ре-акція-свідома дія або операція-вчинок. У зв'язку з цим діяльність пере-стає тлумачитись як проста сукупна реакція-відповідь на зовнішні подраз-ники середовища, — твердження, яке в той час завдавало нищівного удару по механістичних засадах рефлексології як офіційно визнаного напряму. Тлумачення діяльності має виходити далеко за мела цього напряму. Перед Рубінштейном постала вимога врахування суто психологічних зако-номірностей, визнання психологічного детермінізму. При цьому вчений ка-тегорично заперечував синтез біхевіористського та інтроспективного підходів у тлумаченні психіки.
С.Л.Рубінштейн являв собою непересічну особистість. Наукова чесність, моральна безкомпромісність, оригінальність мислення, цілісність натури — ось ті риси, які він проявляв у своїй науковій та викладацькій роботі. За словами професора Одеського університету відомого психолога М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Психіка як "Внутрі-буття".Людина — вчинок — світ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок