Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Стиль „полезалежність – поленезалежність” у психологічному вимірі

Стиль „полезалежність – поленезалежність” у психологічному вимірі

Назва:
Стиль „полезалежність – поленезалежність” у психологічному вимірі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,56 KB
Завантажень:
31
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Стиль „полезалежність – поленезалежність” у психологічному вимірі
 


Коґнітивна психологія як окрема галузь психологічної науки почала розвиватися порівняно недавно. Відтак і до сьогодні лишаються маловивченими не тільки взаємозв’язки різних факторів пізнавальних стилів, але й самі пізнавальні механізми. У пропонованій статті розглядається основний елемент формування індивідуального стилю людини – коґнітивний. Наводяться також дані про вплив параметрів коґнітивного стилю на формування міжособистісних відносин учасників соціально-психологічного тренінгу за тематикою „Особистісне зростання”. Учасниками його були учні старших класів загальноосвітньої школи.
Актуальність проблеми
Коґнітивні стилі – це, далебі, найменш досліджена проблема когнітивної психології. Теорія пізнавальних стилів ще недостатньо використовується як у загальноосвітніх закладах, так і у вищій школі. У зв’язку з цим актуалізується потреба розширювати застосування знань про пізнавальні процеси у тих сферах, де вони можуть забезпечити високу ефективність діяльності.
Мета роботи:
визначити провідні детермінанти особистості, що найбільш об’єктивно та інформативно характеризують коґнітивний стиль діяльності, забезпечуючи вдосконалення пізнавальних механізмів людини та поліпшення факторів спілкування в малій групі.
Основні позиції дослідження:
· проаналізувати сучасні визначення коґнітивного стилю діяльності особистості в контексті полезалежності – поленезалежності за матеріалами вітчизняних і зарубіжних психологічних розвідок; визначити системоутворюючий фактор коґнітивного стилю діяльності особистості;
· обґрунтувати основні параметри коґнітивного стилю;
· відібрати найадекватніші соціально-психологічні методики для дослідження коґнітивного стилю діяльності особистості;
· проаналізувати матеріали експерименту й визначити перспективи подальших досліджень.
Об’єкт дослідження:
старшокласники загальноосвітньої школи (60 осіб).
Предмет дослідження:
коґнітивний стиль та основні детермінанти, що забезпечують його формування під час навчання.
Методи дослідження:
· тест Готшальда [1];
· тест Струппа [1];
· форма соціальної активності – методика Q-SORT [2];
· методика дослідження основних властивостей темпераменту – опитувальник Айзенка [3];
· методика дослідження рівня соціального контролю (РСК) [3];
· методика дослідження міжособистісних відносин Лірі [4];
· анкета дослідження рівня згуртованості групи Сишора [2].
Було сформовано експериментальну і контрольну групи. До них увійшли учні одинадцятих класів загальноосвітньої школи – однакові за віковими та гендерними характеристиками. Учасники експериментальної групи виконували тренінгову програму на тему „Особистісне зростання” за методикою автора статті.
Тренінг проводився двічі на тиждень протягом двох місяців.
Робоча гіпотеза
Коґнітивний стиль діяльності особистості формується під впливом навчальної діяльності, соціального середовища, сім’ї та міжособистісного спілкування у школі та у сфері родинних відносин.
Однією з актуальних проблем психологічної науки є вивчення природи коґнітивних стилів, тобто властивих людині індивідуально-своєрідних засобів опрацювання інформації про своє оточення.
В літературі пропонується кілька визначень поняття коґнітивних стилів. Наприклад:
· коґнітивні стилі – це своєрідні засоби опрацювання інформації про оточення у вигляді індивідуальних розходжень у сприйнятті, аналізі, структуруванні, категоризації й оцінюванні того, що відбувається [1];
· коґнітивний стиль – це особливості пізнавальних процесів, що стійко проявляються в різних ситуаціях при вирішенні завдань і пов’язуються зі своєрідністю прийомів отримання, опрацювання та відтворення інформації, аналізом структурування відображуваної дійсності [5].
Індивідуальні розходження утворюють певні типові форми коґнітивного реагування щодо групи людей, які є схожими, але й у дечому відрізняються одна від одної. М. Уіткін розширив трактування полезалежності – поленезалежності, зробивши акцент на характер спрямованості суб’єкта: на зовнішні фактори (тенденція бути полезалежним) та на внутрішні (тенденція бути поленезалежним) [6].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Стиль „полезалежність – поленезалежність” у психологічному вимірі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок