Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Стратегії подолання психічної травми

Стратегії подолання психічної травми

Назва:
Стратегії подолання психічної травми
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,36 KB
Завантажень:
72
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Стратегії подолання психічної травми


У статті розглядається проблема подолання психічної травми. Наголошується, зокрема, на проблемі вибору стратегії цього процесу, розглядаються особливості „роботи переживання” на різних її етапах. Особлива увага звертається на несвідомі стратегії подолання, які аналізуються у зв’язку з проблемами розвитку та функціонування особистості.
В останні роки практикуючим психологам доводиться все частіше працювати з людьми, котрі, зазнавши психічної травми, не можуть без допомоги фахівця подолати її, протистояти її руйнівному впливу на психіку й особистість. Ця проблема стає настільки гострою, що вимагає невідкладної активізації наукових досліджень у цій сфері. Важливість їх обумовлюється ще й тим, що ця проблема має не тільки психологічне, але й соціальне „обличчя”. Саме воно, це друге „обличчя”, проявляється як у багатоаспектних порушеннях системи відносин людини, ускладнюючи її особисте життя, руйнуючи значимі міжособистісні зв’язки, так і в суспільно неприйнятних (а часто – небезпечних для оточення) формах поведінки – асоціальної, девіантної, злочинної. І хоча чимало дослідників (Н. Тарабріна, О. Лазебна, М. Зеленова, Н. Короткова, М. Магомед-Емінов, О. Мазур, В. Гельфанд, П. Качалов, О. Соколова, С. Ільїна та інші) працює над вивченням внутрішніх механізмів протистояння деструктивному впливові на людину психічної травми, безліч питань ще лишаються відкритими – надто важко дається особистості її подолання. Труднощі пояснюються багатьма факторами. Одним з найважливіших є, безумовно, те, що травма „ініціює” множину порушень свідомості. В результаті спотворюється картина світу, втрачається довіра до нього, деформується вся система відносин людини з оточенням. Це ставить її перед необхідністю формуваня нової життєвої позиції, що практично неможливо без глибокої перебудови семантичної і ціннісно-смислової систем.
Слід зазначити, що навіть при адекватному переживанні травми така перебудова, як правило, супроводжується відчуттям розвалу, внутрішньої дезінтеграцї. Тому й не дивно, що неадекватні способи переживання психотравми обумовлюють глибокі й стійкі порушення життєвідносин особистості, численні проблеми її функціонування та розвитку. С. Духновський, зокрема, з’ясував, що переживання травми актуалізує трансформацію особистості, за якої ймовірність розвитку небажаної, наприклад, девіантної поведінки як форми компенсації і захисту від тяжких переживань, набагато збільшується [4].
На нашу думку, проблеми функціонування і розвитку людини – носія досвіду психічної травми можна поєднати в такі основні групи:
1) деструктуризація, а потім – негативна реструктуризація системи відносин людини зі світом, оточенням; наростання обмежень функціонування Его-системи;
2) афективні, когнітивні, особистісні, поведінкові розлади;
3) психосоматичні розлади.
Не підлягає сумніву, що психічна травма може сприяти продуктивним змінам, виступаючи початковим моментом особистісного й духовного розвитку. Однак позитивні варіанти можливі лише при використанні людиною таких стратегій подолання травми, що не тільки допомагають їй розпочати відбудовну роботу і зберегти психічне та соматичне здоров’я, але й актуалізують внутрішні ресурси, що сприяють особистісному і духовному зростанню.
Подолання травми відбувається в результаті активізації „долаючого” переживання – „особливої форми внутрішньої активності, спрямованої на відновлення душевної рівноваги, втраченого сенсу існування, на виробництво доцільності” [3, с. 5]. Актуалізація „долаючого” переживання відбувається в критичній ситуації травми – в ситуації „неможливості”, як називає її Ф. Василюк [там само], тобто в ситуації неможливості жити й реалізовувати внутрішню необхідність свого життя так, як це було до травми. Результатом психологічної діяльності переживання може стати усвідомлення людиною того, що трапилося, і сенсу (осмисленності) усього свого життя. Без цього „переживання-усвідомлення” зміна життєвої позиції практично неможлива, а отже неможливе й адекватне подолання психологічної травми.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Стратегії подолання психічної травми

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок