Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологічні особливості емоційної лабільності особистості

Психологічні особливості емоційної лабільності особистості

Назва:
Психологічні особливості емоційної лабільності особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,72 KB
Завантажень:
502
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Психологічні особливості емоційної лабільності особистості


Розглядається актуальна, але недостатньо розроблена проблема – психологічні особливості емоційної лабільності особистості. Наведено результати дослідження особливостей зв’язку емоційної лабільності особистості з її індивідуально-психологічними характеристиками.
Надмірно виражена емоційна лабільність особистості може негативно позначатися на ефективності її діяльності, ускладнювати відносини з оточенням, оскільки особистість стає імпульсивною, реактивною. Тому вивчення психологічних особливостей емоційної лабільності особистості постає як важлива проблема.
Згідно з П. Фрессом [25], емоційна нестійкість є головною характеристикою емоційності. На думку вченого, така нестійкість характеризується чутливістю людини до емоціогенних ситуацій. У свою чергу, емоціогенна ситуація залежить від відношення між мотивацією та можливостями людини [25].
Емоційна лабільність характеризується нестійкістю емоційного фону, його залежністю від зовнішніх обставин, частою зміною настрою навіть при незначній зміні ситуації: від піднесеного з відтінком добродушності, ейфорії до дисфоричного з незадоволенням, злобою, агресією [6].
Аналіз основних теорій вітчизняних та зарубіжних психологів щодо визначення агресії дозволив нам дійти висновку, що агресія (як поведінковий прояв) – це поведінка, яка характеризується спрямованістю, по-перше, на заподіяння шкоди неживим об’єктам, по-друге, на здійснення дій, які спричиняють шкоду (фізичну, моральну чи матеріальну) живим істотам, котрі мають мотивацію уникнення такого ставлення.
Водночас, як свідчить аналіз теоретичних джерел, агресія, як властивість особистості, по-перше, виступає як мотиваційна тенденція, внутрішнє спонукання до здійснення агресивних дій; по-друге, відображає відносно стабільну готовність до агресивних дій в різних ситуаціях за наявності потенційно агресивного сприймання та потенційно агресивної інтерпретації як стійкої особистісної особливості світосприйняття і світорозуміння; по-третє, характеризується наявністю деструктивних тенденцій у відносинах з іншими людьми.
Н. Левітов [11], зокрема, пов’язує емоційну нестійкість з нестійкістю настроїв та емоцій. А на думку Л. Славіної [22], емоційна нестійкість пов’язана з „афектом неадекватності”, що проявляється у підвищеній образливості, замкненості, негативізмі, впертості. Слід зазначити, що А. Басс та А. Дарка розглядають образу як заздрість та ненависть до оточуючих за справжні та вигадані дії, а негативізм – як опозиційну манеру в поведінці від пасивної протидії до активної боротьби проти встановлених звичаїв і законів [18]. На думку Є. Ільїна [6], образа, як емоційна реакція на несправедливе ставлення до особистості, з’являється тоді, коли страждає почуття власної гідності, коли людина усвідомлює, що її принижують. Дж. Гілфорд розглядає емоційну нестійкість як легку збудливість, песимістичність, стурбованість, коливання настроїв [6].
Ще А. Лазурський [10] вказував, що нестійкість емоції проявляється в тому, що спочатку вона може бути інтенсивною, але потім швидко послаблюється, і, нарешті, припиняється, переходячи в спокійну байдужість. Якщо ж емоції у людини легко збудливі, то попередня емоція дуже швидко змінюється іншою. Тобто, на думку вченого, відбувається швидка та різка зміна емоцій і настроїв, властива людям істеричного типу.
Отже, лабільність емоцій характеризується тим, що людина швидко реагує на зміну ситуацій.
К. Платонов та Л. Шварц [14] дають такі характеристики емоційно нестійких людей: вони мають підвищену емоційну збудливість та схильні до частої зміни емоційних станів. Л. Баданіна [1] розуміє під емоційною нестійкістю інтегративну особистісну властивість, що відображає схильність людини до порушення емоційної рівноваги. На її думку, до показників цієї властивості необхідно долучити підвищену тривожність, фрустрованість, страхи, нейротизм. Я. Рейковський [19] вважає, що у деяких осіб емоційна стійкість проявляється через їх низьку емоційну чутливість.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Психологічні особливості емоційної лабільності особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок