Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Засоби розвитку естетичної свідомості у студентів вищих навчальних закладів

Засоби розвитку естетичної свідомості у студентів вищих навчальних закладів

Назва:
Засоби розвитку естетичної свідомості у студентів вищих навчальних закладів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,52 KB
Завантажень:
87
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Засоби розвитку естетичної свідомості у студентів вищих навчальних закладів


ЗМІСТ
І. ВСТУП
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. ЕСТЕТИЧНІ ПОЧУТТЯ ТА ЇХ РОЗВИТОК У ВИЩІЙ ШКОЛІ
2. ФОРМУВАННЯ І РОЗВИТОК ЕСТЕТИЧНОГО СМАКУ
3. ЗНАЧЕННЯ ЕСТЕТИЧНОГО ІДЕАЛУ У НАВЧАННІ І ВИХОВАННІ СТУДЕНТІВ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
ІІІ. ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


І. ВСТУП
 
Естетична діяльність суспільного суб'єкта, що розвивається протягом тривалого історичного часу, створює цілий комплекс почуттів, представлень, поглядів, ідей, які ми називаємо естетичною свідомістю. Що це таке? Передусім поняття, свого роду, абстракція, що вказує особливу духовну освіту, що характеризує естетичне відношення людини або суспільства до дійсності. Естетична свідомість – продукт тривалого історичного розвитку суспільства, воно існує як форма суспільної свідомості, що відображає рівень естетичного освоєння світу. Існує воно також як особистісна індивідуальна характеристика окремої людини. Естетична свідомість суспільства, як і окремого індивіда, формується тільки на основі естетичної практики в її різноманітних видах. Чим багатше естетична практика суспільства або особистості, тим багатше і складніше їх естетична свідомість. Надто складна і багатоуровнева його структура. У відомому значенні вона відтворює основні історичні етапи його становлення.Розглянемо лише найбільш істотні елементи естетичної свідомості (естетична почуття, естетичний смак, естетичний ідеал) та основні засади їх формування і розвитку поміж інших психічних процесів у студентів вищих навчальних закладів.Отже, зупинимося на послідовній характеристиці елементів естетичної свідомості.


ІІ. Основна частина.
1. ЕСТЕТИЧНІ ПОЧУТТЯ ТА ЇХ РОЗВИТОК У ВИЩІЙ ШКОЛІ
Почуття, що випробовуються людиною, і насолоди різноманітні по характеру, структурі і психологічному механізму. Одні з них дуже близькі з твариною, інші ж є специфічно людськими і властиві тільки людям. Естетичне почуття належить якраз до останніх. Це один з найскладніших видів духовного переживання, саме, мабуть, найблагородніше з почуттів людини. Однак не можна не зазначити, що навіть їй, людині, естетичне почуття, не дане від народження. Як показують наукові дослідження, воно зароджується у дитини порівняно пізно, або не зароджується зовсім, якщо дитина по яких-небудь обставинах зростала в середовищі тварин. Як вказував К. Маркс, естетичне почуття з'являється тільки там, де людина вільна від «грубої практичної потреби» [20, с. 128]. І якщо тварина «проводить лише під владою безпосередньої фізичної потреби», то людина проводить, навіть будучи вільний від фізичної потреби, і в істинному значенні слова тільки тоді впровадить, коли він вільний від неї» [20, с. 128-129]. Розробляючи теорію трудового вдосконалення людини, К. Маркс встановив, що багатство людської чуттєвості і здібностей виникло і розвивалося під впливом різноманітних форм практичної діяльності.Зором володіють багато які тварини, але оком, що уміє насолоджуватися красою предметів, володіє тільки людина. Орган слуху також властивий багатьом тваринам, але музичний слух є тільки у людини. Утворення зовнішніх почуттів – це результат тривалої біологічної еволюції світу, виникнення і розвиток естетичних духовних почуттів - результат всієї соціальної історії людства. Здатність активно сприймати навколишній світ в формах по-людському розвиненої чуттєвості не є закладеною в нас природою (на відміну від самих органів почуттів), а є продукт культурно-історичний. Форми споглядання і уявлень не тільки не визначаються анатомо-фізіологічними особливостями органів сприйняття, але, навпаки, задаються їм ззовні різними формами діяльності, розмаїттям цих форм.Відомий радянський філософ Е. В. Ільєнков так образно представляє цей процес: «Власна форма» (фізіологічна форма) органів сприйняття людини схожа з «формою воску» саме в тому відношенні, що в ній структурно-фізіологічно не «закодована» зазделегідь [апріорі] жодна з форм їх діяльного функціонування. Структурно вони пристосовані еволюцією саме до того, щоб сприймати форму будь-якого предмета, погодити свою діяльність з будь-якою предметною формою» [16, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Засоби розвитку естетичної свідомості у студентів вищих навчальних закладів

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок