Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Проблема усвідомлення та регуляції молодшими учнями своєї поведінки

Проблема усвідомлення та регуляції молодшими учнями своєї поведінки

Назва:
Проблема усвідомлення та регуляції молодшими учнями своєї поведінки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,44 KB
Завантажень:
195
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Проблема усвідомлення та регуляції молодшими учнями своєї поведінки


У комплексі проблем стимулювання суспільної, навчально-пізнавальної та трудової активності учнів важливу роль відіграє проблема самосвідомості та осмислення ними власної поведінки.
Усвідомлення власної поведінки є невід’ємним компонентом пізнання людиною самої себе: своїх взаємин з іншими людьми, з оточуючою дійсністю.
Проявами самопізнання є самоспостереження, самоаналіз, самооцінка.
Самопізнання особистості, як і свідомість у цілому, виникає в ході історичного розвитку людини і проходить через ряд ступенів, етапів свого розвитку.
Кожному з власних спостережень відомо, наприклад, що дитина протягом перших років свого життя називає себе не займеником “я”, а ім’ям, тобто так, як до неї звертаються оточуючі. І тільки згодом в процесі розвитку ігрової діяльності, в процесі спілкування з іншими дітьми та дорослими, в міру зростання самостійності дитина починає усвідомлювати себе, своє “я”.
Пізнаючи своє “я”, дитина, як правило, звертається до порівняння себе з іншими людьми. Придивляючись до інших, порівнюючи себе з ними, вона помічає в собі те, що спочатку помічає в інших, і тільки цим шляхом приходить до усвідомлення якостей своїх вчинків та дій, результатів своєї діяльності, вчиться розуміти свої можливості, визначати своє місце в колективі.
Результати психологічних досліджень свідчать про те, що початкова оцінка дитиною власних якостей, вчинків, наслідків діяльності є простим відображенням тієї оцінки, яку дають цій діяльності, цим якостям та вчинкам вихователі, вчителі, батьки. Цей етап розвитку самооцінки дослідники вважають “передсамо-оцінкою”. Процес же формування справжньої самооцінки включає в себе два періоди. На першому з них самооцінці піддаються зовнішні дії, на другому до сфери самооцінки дитини включається її внутрішній стан і власні якості.
Під впливом педагогічних оцінок у дітей створюється певне ставлення до своєї діяльності, до самих себе, формується самооцінка. Але спочатку вона залежить, як ми вже зазначили, від оцінювання їх дорослими, а вже пізніше діти виявляють у цьому відношенні більшу самостійність.
Що являє собою цей аппарат самооцінки, як він складається і як функціонує?
Існуючі з цієї проблеми психологічні дослідження та спостереження свідчать про те, що на процес формування самооцінки дітей вирішальний вплив має оцінка їх діяльності та поведінки дорослими, зокрема вчителями.
Важливі дані були одержані відомим психологом Б.Г. Ананьєвим у дослідженні впливу педагогічної оцінки на успішність розв’язування задач. Група дітей (106 осіб) виконувала тест Куртіса на додавання. Одна частина дітей протягом своєї роботи одержувала похвалу, інша – догану, третя – ніяк не оцінювалася. Дані дослідження свідчать, що кращих результатів роботи досягли учні, яких експериментатор постійно хвалив. Гірші результати були в дітей, яких або ганьбили, або зовсім не оцінювали. Б.Г. Ананьєв підкреслював, що вирішальне значення у фомуванні думок про себе має життя дитини в колективі і правильний розвиток у ньому оцінних відносин.
Самооцінка, як і самосвідомість в цілому, має суспільний характер і багато в чому спричинена соціальними умовами життєдіяльності дитини. Проведені дослідження показують, що критерії, за якими оцінюють якості людини в суспільстві і за якими вона оцінює якості інших, застосовуються людиною і до себе.
Ряд психологів розглядають самооцінку як одну із сторін самосвідомості особистості, як продукт її розвитку, породжений усією її життєдіяльністю (Б.Г. Ананьєв, Л.І. Божович, С.Л. Рубінштейн та ін.). Зв’язок самооцінки зі світоглядом, спрямованістю, рівнем розвитку особистості відзначається в дослідженнях О.І. Шпірмана, В.С. Мерліна та ін.
У дослідженнях підкреслюється та думка, що самооцінка – складний продукт праці, пізнання і спілкування. Порівняння, зіставлення себе з іншими є загальновизнаним критерієм самооцінки. Важливо зазначити, що згадане порівняння передбачає наявність у людини певного ідеалу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Проблема усвідомлення та регуляції молодшими учнями своєї поведінки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок