Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особливості соціальних уявлень громадянок України та США

Особливості соціальних уявлень громадянок України та США

Назва:
Особливості соціальних уявлень громадянок України та США
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,20 KB
Завантажень:
131
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Особливості соціальних уявлень громадянок України та США


В період трансформації українського суспільства, бурхливих змін у соціально-економічній, політичній, ідеологічній сферах актуалізується потреба виваженого аналізу особливостей ментальності нашого народу. Майбутнє суспільства залежить не тільки від економічних та політичних чинників – психологічні і соціально-психологічні аспекти специфіки індивідуальної та масової свідомості здійснюють свій вплив на нишні складні суспільні процеси. Вони можуть не тільки їх прискорювати чи гальмувати, а й призводити до непередбачуваних наслідків. Ці проблеми мають безпосереднє відношення до феномена ментальності – її особливостей, динаміки та трансформації, механізмів передачі культурно-специфічної інформації.
В останні десятиріччя в міжнародній психологічній науці виникли нові напрямки – крос-культурна та культуральна психологія (Cultural Psychology), які тісно пов’язані з психологічною та соціальною антропологією і мають на меті вивчення різниці та подібності різних культур. Велика кількість досліджень присвячена пошукові універсальних психологічних вимірів, за якими можуть порівнюватися культури. Серед них найдетальніше вивчається конструкт колективізму-індивідуалізму, культуральний рівень цінностей тощо [2, 8, 10]. На жаль, участь України у міжнародних крос-культурних проектах щодо вивчення психологічних особливостей різних людських спільнот була досить обмежена. Проте, з нашого погляду, саме крос-культурні дослідження можуть дозволити визначити суттєві особливості ментальності, відкрити нові виміри, які важко помітити з “внутрішньо-культурної” (“emic”-підхід) позиції. При порівнянні культур постає завдання розкрити смисловий простір культури, поле її значень та кодів.
В українському суспільстві, яке здійснює демократичні перетворення, важливою є проблема утвердження демократичних цінностей, партиципативної поведінки громадян, готових брати участь у прийнятті рішень щодо суспільних питань. Така поведінка притаманна самоефективним (за А. Бандурою) індивідам, або особам, які усвідомлюють, що вони самі є суб’єктами свого власного життя. С. Рубінштейн визначав суб’єктність як спосіб реалізації людиною своєї власної людської сутності в світі. Суб’єкт є детермінантом змін у навколишньому середовищі, він схильний до самостійності (саморегуляції, самоорганізації) та спроможний самовдосконалюватися [5]. Суб’єкт ставить цілі, накреслює життєві плани, обирає стратегію життя. На думку К. Абульханової, найсуттєвіша для психології суб’єкта риса активності полягає в тому, що активність спрямована на зняття протиріч, що неминуче виникають між бажаннями та можливостями особистості і вимогами суспільства [1].
З нашого погляду, суб’єктність в розумінні деяких авторів (А. Брушлинський, К. Абульханова, В. Татенко та інші) збігається з концепцією індивіда як автономного морального діяча, члена громадянського суспільства, що є основою західних демократій [6]. Суттєвою складовою останніх є стрижневі цінності прав та свобод людини, відображені, наприклад, у головних документах США – “Біль про права людини” та “Декларація незалежності”. H. Marcus вказує, що ці стрижневі цінності є основоположними принципами, укоріненими в свідомості американських громадян [9].
Ми висловлюємо припущення, що громадянська поведінка та громадянськість, як відданість демократичним цінностям, участь у суспільному і політичному житті, створення громадянського суспільства можуть починатися з переорієнтації цінностей, притаманних особистому життю людини. Саме усвідомлення індивідуальних потреб та почуттів, прав та обов’язків, готовність активно діяти задля реалізації своїх цілей, самоповага та поцінування незалежності дозволяють людині стати суб’єктом власного життя, тобто автономним моральним діячем. Таким чином, суб’єктність виступає як активність особистості у відношенні до власного життя та життя соціуму, розуміння себе не гвинтиком, яким хтось керує, і не піщинкою, що залежить від волі сильнішого, а причиною та джерелом своєї поведінки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Особливості соціальних уявлень громадянок України та США

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок