Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Шлюбно-сімейні стосунки як соціально – психологічна проблема

Шлюбно-сімейні стосунки як соціально – психологічна проблема

Назва:
Шлюбно-сімейні стосунки як соціально – психологічна проблема
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,95 KB
Завантажень:
400
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Шлюбно-сімейні стосунки як соціально – психологічна проблема.
Реферат
Суть щлюбно-сімейних стосунків.
Сім'я як первинний осередок суспільства і складне утворення стає об'єктом вивчення різних галузей наук та різних підрозділів однієї з конкретних наукових галузей. Визна-чальною є та ситуація, коли предметом вивчення стає сім'я як соціальний інститут, мала група і система взаємовідносин.
Існує чимало дефініцій поняття "сім'я". Згідно з визна-
ченням М. Соловйова, "сім'я - мала соціальна група (осередок)
суспільства, найважливіша форма організації власного побуту,
заснована на подружньому союзі та родинних зв'язках, тобто
відносинах між чоловіком і дружиною, батьками і дітьми,
братами і сестрами, та іншими родичами, які проживають разом
і ведуть спільне господарство" [1981,6].
Серед визначень сім'ї, побудованих за категоріями сімей-них відносин, виділяється визначення, дане А. Харчевим: сім'я - це "історично конкретна система взаємовідносин подружжя, батьків і дітей, як малої групи, члени якої пов'язані шлюбними або родинними відносинами, спільністю побуту та взаємною мо-ральною відповідальністю, соціальна необхідність в якій зумов-лена потребою суспільства у фізичному і духовному відтворенні населення" [1979, 75}.
А. Антонов визначає сім'ю "як спільність людей, яка базується на єдиній загальносімейній діяльності і пов'язана узами подружності - батьківства - спорідненості, яка здійснює відтворення населення і спадкоємність сімейних поколінь, а також соціалізацію дітей і підтримку існування членів сім'ї". „Ядерною" структурою у цьому соціологічному варіанті виступає нуклеарна сім'я, представлена у триєдності відносин подружності - батьківства - спорідненості. Випадання однієї із цих ланок, за Антоновим, характеризує фрагментарність сімей-них груп, які в повному змісті цього слова не є сім'ями [Антонов А., Медков В., 1996,66; Шнейдер Л., 2000,47].
Отже, сім'я - це соціальна група, яка складається з чоловіка та жінки, котрі перебувають у шлюбі, їх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів і здійснює сою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей. Сім'я завжди виступає моделлю конкретного історичного періоду розвитку суспільства, відображає його економічні, моральні й духовні суперечності. Отже, сучасні економічні перетворення, демографічні проблеми, криза в політиці, культурі - все це відбивається на життєдіяльності сучасної сім'ї, при цьому поглиблюється її дезорганізація.
Сім'я як соціальний інститут перебуває у стані гострої кризи, що, звичайно, негативно впливає на виконання нею основних функцій, тобто на життєдіяльність сім'ї: матеріально-економічне забезпечення, житлово-побутові умови. Це, в свою чергу, створює певний морально-психологічний клімат, який впливає на духовність сім'ї, виховання дітей, організацію вільного часу членів сім'ї.
В особливо складних умовах у період кризи опинилася молода сім'я, яка визначається як соціальна група, у якої вік чоловіка та жінки або одного з них не перевищує 28 років. В Україні налічується 10,3 млн. молоді (віком від 15 до 28 років), що становить 19,1 відсотка загальної кількості населення. В країні мешкає 2 млн. 400 тис. молодих сімей, в яких народжується 80 відсотків усіх народжуваних в Україні дітей. Тобто 46,6 відсотка молодих людей перебувають у шлюбі, і хоча статистика недосконала і не встигає за кількістю розлучень, можна сказати, що 50 відсотків молоді перебуває в шлюбі (або була в шлюбі). Є молодь, яка готується до шлюбу. Отже, питання шлюбно-сімейних відносин завжди хвилюють молодь: як підготуватися до шлюбу, як обрати супутника життя, як одружитися, зберегти сім'ю, запобігти сімейним чварам, як виховувати дітей та ін.
Перед молодою сім'єю стоять особливо гострі проблеми матеріально-економічного та житлово-побутового характеру. Невизначеність майбутнього, незайнятість у сфері суспільного виробництва, нестабільність заробітків, непідготвленість до сімейного життя та виживання у таких умовах негативно позначаються не лише на демографічній ситуації в Україні, а й на внутрісімейних процесах, характері взаємостосунків членів сім'ї, її стосунків з оточуючим середовищем, вихованні дітей, організації вільного часу.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: Шлюбно-сімейні стосунки як соціально – психологічна проблема

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок