Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Соціальна перцепція в управлінні середньою загальноосвітньою школою

Соціальна перцепція в управлінні середньою загальноосвітньою школою

Назва:
Соціальна перцепція в управлінні середньою загальноосвітньою школою
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,77 KB
Завантажень:
51
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Соціальна перцепція в управлінні середньою загальноосвітньою школою


У статті розглядаються особливості сприймання керівниками підлеглих як центральної ланки в організації процесу управлінської взаємодії з ними. Зазначається, що в цьому процесі соціальна перцепція виконує важливі функції: мотиваційну, орієнтувальну, модифікаційну, перцептивно-діагностичну, регулятивну, порівняльно-оціночну, інформативно-гностичну, які значною мірою обумовлюють особливості управлінської взаємодії.
Аналіз досліджень соціальної перцепції свідчить, що на сьогодні існують різні підходи до розуміння і використання терміна: від позначення факту детермінації перцептивних процесів соціальними факторами до сприймання так званих соціальних об’єктів (особистостей, груп, інших соціальних спільнот) або суто міжособистісного сприймання і до повної відмови від цього терміна і заміни його іншими, наприклад, „пізнання іншої людини” [3; 11].
Проаналізуємо ці підходи з метою визначення сутності і функцій соціальної перцепції в управлінській діяльності керівника середньої загальноосвітньої школи.
Ще Л. Виготський висунув принцип культурно-історичної детермінації психічних процесів, який стверджував наявність соціальних детермінант процесу сприймання, оскільки, як зазначав учений, за всіма вищими функціями генетично містяться соціальні відносини, реальні стосунки між людьми [6].
Дж. Брунер увів термін „соціальна перцепція” для вивчення соціальної обумовленості перцептивних процесів у залежності не лише від характеристик стимулу-об’єкта, але й минулого досвіду суб’єкта, його цілей, прагнень, значимості ситуацій. Таке розуміння соціальної перцепції властиве дослідникам перцептивних процесів в межах загальної психології. В цьому випадку перцептивні процеси розуміють як характеристики пізнавальної функції психіки, яка полягає в спеціальних перцептивних діях із створення чуттєвого образу світу [12]. Такі дії відбуваються в структурі будь-якої внутрішньої або зовнішньої діяльності і є засобом досягнення її мети [4].
Перцептивні дії розрізняються за функціями. Ті з них, які відповідають за пошук об’єкта, настанову та корекцію позиції аналізатора, є підготовчими, а ті, що забезпечують вимірювання просторових характеристик об’єкта і побудову перцептивного образу – виконавчими. Уточнюючись, змінюючись, коригуючись, деталі перцептивного образу все більше підпорядковуються властивостям об’єкта, відтворюють його істотні характеристики, переводять їх в нову систему координат. Таким є шлях переходу об’єктивних, фізичних характеристик об’єкта в суб’єктивні, психічні, коли предмет сприймання переходить у стан самого суб’єкта.
Такий перехід відбувається за рахунок певних перцептивних дій, зокрема – віднайдення, розрізнення, ідентифікації і розпізнавання, що фактично є різними рівнями перцептивної діяльності. При цьому процес віднайдення і розрізнення передбачає порівняння створюваного в такий спосіб перцептивного образу з еталонним, тобто з досвідом сприймання, який зберігається в пам’яті індивіда. Ідентифікація – це порівняння еталонного образу з образом, що будується, та введення його в систему значень, якими володіє індивід. Розпізнавання означає усвідомлення предмета сприймання шляхом позначення. Воно спирається на цілісні, інформативні, а не поодинокі елементи сприймання: побудова перцептивного образу є зіставленням предмета сприймання з образами пам’яті та висновком про ступінь їх відповідності [15].
Сприймання може бути і самостійною перцептивною діяльністю, що спонукається певними мотивами. Прикладом є спостереження – цілеспрямоване сприймання індивідом певного об’єкта. Спостерігаючи, він активно обстежує, аналізує, відтворює, тобто – активно діє. Отже, сприймання передбачає побудову перцептивного образу, який формується не внаслідок прямого впливу фізичного подразника на аналізатори, а в ході активного „зустрічного” процесу з боку індивіда [16].
Як зазначає Ж.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Соціальна перцепція в управлінні середньою загальноосвітньою школою

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок