Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Національна самосвідомість

Національна самосвідомість

Назва:
Національна самосвідомість
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,86 KB
Завантажень:
69
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Зміст
Вступ.................................................................................................................3
Розділ I. Ментальні особливості національної самосвідомості українців:
парадоксальність розвитку.............................................................5
Розділ II Національна самосвідомість особи та суспільства:
особливості самоідентифікації......................................................15
Висновки...........................................................................................................22
Список використаної літератури....................................................................24


Вступ
Питання національної самосвідомості широко відображене в сучасній філософській літературі. Зокрема, дослідники розробляють проблеми сутності самосвідомості нації, ролі національної самоідентифікації у творенні самосвідомості етносу, значення українського менталітету у формуванні виховного ідеалу. Вивчення складників української самосвідомості та джерел її формування є одним із найактуальніших питань соціальної філософії.
В контексті розбудови власної державності українське суспільство найчастіше стикається із проблемою самоусвідомлення своєї ментальності, а також впливу суб’єктивних (оціночних) суджень особистості на роль і місце титульної нації в державі. Україна не мала багатого досвіду національного державотворення напередодні 1991р. Тому, з соціально-філософської точки зору закономірним став задавнений перехідний період побудови власної міцної державності. Для вдалого процесу розбудови України слід пізнавати усі позитивні і негативні сторони національного менталітету та особливості буття нації в державі. Недоліком сучасного державотворення є не цілком усвідомлені психологічні, культурні і інші духовні орієнтації суспільства, які складають фундамент українського народного характеру. Історичний розвиток України склався так, що її суспільство довгий час знаходилося на другорядних позиціях становлення держави. Українці не виробили повноцінної матеріальної і духовної культури через те, що носії української духовності – інтелігенція – були зорієнтовані на метрополію, піднімаючи авторитет панівного народу. Національна складова була менше задіяна в бутті етносу. В результаті, Україна підійшла до проголошення незалежності неготовою. Хвиля патріотичного піднесення охопила Україну в 1991—1993рр. Проте, національне збурення не одержало теоретичного підґрунтя, не оформилося у нову національну ідеологію, котра б повноцінно заповнила вільну нішу, що склалася після краху марксистсько-ленінського вчення. Національна ідеологія вважається вищою сферою самоусвідомлення нації. В умовах її відсутності можемо говорити про не сформованість національної самосвідомості в державі. Отже, виявлення перешкод становлення національної свідомості особи і суспільства та парадоксів розвитку українського менталітету є найактуальнішим питанням даного дослідження.
Розділ I
Ментальні особливості національної самосвідомості українців: парадоксальність розвитку
Національна самосвідомість базується на основі різноманітних чинників, співвідношення між якими визначається за рівнем впливу на суспільну думку та місцем у формуванні соціальної поведінки носіїв свідомості нації. Визначальну роль у цьому процесі відводять українській ментальності. Дослідники – філософи, соціологи і психологи – по-різному трактують термін ментальності і менталітету, хоча сходяться на тому, що менталітет є емпіричною основою національної самосвідомості. Б. Бичко трактує менталітет як “не до кінця усвідомлені психологічні, культурні, в цілому духовні орієнтації” [1, с. 104]. М.Коваль переконаний у тому, що це є згусток психічної енергії, який вбирає в себе враження, почуття, споглядання, уявлення та дії соціальної групи [10, с. 72]. П.Кононенко, Г.Булашев, О. Будник, Р.Скульський твердять, що менталітет українців включає в себе помисли, ідеали, світогляд, індивідуально-національні риси характеру і життєдіяльності, основа та своєрідність духовності українства [3, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Національна самосвідомість

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок