Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особливості та структура економічної свідомості суб'єктів соціального простору.

Особливості та структура економічної свідомості суб'єктів соціального простору.

Назва:
Особливості та структура економічної свідомості суб'єктів соціального простору.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,43 KB
Завантажень:
9
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Особливості та структура економічної свідомості суб'єктів соціального простору.
 


Важливим питанням економічної психології як однієї з найперспективніших сучасних наукових дисциплін є структура та особливості економічної свідомості суб’єктів соціального простору. Донедавна російські (А. Абалкін, П. Бунич, А. Аганбегян, Т. Заславська, В. Куликов, Г. Попов, А. Кітов) та західноєвропейські й американські дослідники (Г. Мюнстерберг, Г. Тард, Дж. Катона) найбільше уваги приділяли обґрунтуванню необхідності враховувати психологічні фактори в економіці, а також проблемам моделювання економічних процесів прийняття рішень. Представники західноєвропейської та американської економічної психології, як правило, дотримуються необіхевіористичної позиції та здебільшого розглядають саме економічну поведінку. Натомість А. Філіппов і С. Ковальов підкреслюють важливість розгляду економічної свідомості як предмета економічної психології, застерігаючи тим самим від перетворення економічної психології на психологічну економіку [6].
Мета полягає у визначенні особливостей, структури економічної свідомості, її форм та механізму функціонування.
Економічна свідомість –одна з центральних категорій сучасної економічної психології. Вона входить до системи понятійних координат науки та означає результати сприйняття суб’єктом тієї частини оточуючої дійсності, яка пов’язана з економікою, а також його свідомі дії та стани, нею обумовлені.
Економічна свідомість піддає дійсність емоційній оцінці, забезпечує економічну діяльність – у попередньому проектуванні дій та передбаченні їх наслідків, контролюванні економічної поведінки і керуванні нею, у здатності особи давати собі раду в оточуючому матеріальному світі, у власному економічному житті. Отже, економічна свідомість – не просто образ економічної дійсності, а особлива форма психічної діяльності, орієнтована на відображення і перетворення економічної дійсності.
М. Бункіна та В. Семенов зазначають, що економічна свідомість особистості формується на основі життєвих переживань, нагромадженого досвіду та подолання труднощів [1].
Враховуючи різноманітність економіко-психологічних підходів та можливостей їх застосування, О. Дейнека [3] звертає увагу на феномен економічної свідомості, притаманний господарюючому суб’єктові, що в російській науці стало традицією. Під економічною свідомістю, на її думку, слід розуміти системну складову свідомості, вищий рівень психічного відображення людиною економічних відносин.
Більшість дослідників економічної свідомості та економічного мислення розглядають економічну свідомість як внутрішньо суперечливе, багаторівневе утворення, яке в узагальненому вигляді відображає ступінь знайомства суб’єкта з економікою та раціональне ставлення до неї [5].
Економічна свідомість тісно пов’язана з економічною поведінкою, виступаючи в якості раціональної основи суб’єктивних її механізмів. Вона пов’язана також з економічною системою, являючи собою її суб’єктивний фундамент, так би мовити, “особистісну основу”.
Структура економічної свідомості в узагальненому вигляді може бути представлена за допомогою схеми (див. малюнок 1).
Розглянемо основні форми економічної свідомості.
Традиційно їх виділяють три: – масову, групову та індивідуальну.
У першому вимірі економічна свідомість визначається як масова свідомість суспільства (або його частини) стосовно економічних питань, що мають важливе для багатьох значення та далекосяжні економічні наслідки. Масова економічна свідомість розглядається як особлива підсистема, що з специфічними механізмами детермінації та відповідно відносною автономією. Але водночас економічна свідомість є лише частиною ширшої системи масової свідомості, яка включає в себе ще й інші – неекономічні компоненти. В цьому випадку економічна свідомість – лише особливий сегмент масової свідомості.
У конкретному вираженні масова економічна свідомість визначається трьома групами факторів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Особливості та структура економічної свідомості суб'єктів соціального простору.

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок