Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Проблема гуманізму в педагогічній діяльності

Проблема гуманізму в педагогічній діяльності

Назва:
Проблема гуманізму в педагогічній діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,55 KB
Завантажень:
364
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Проблема гуманізму в педагогічній діяльності


Коли на сторінках педагогічної літератури, на лекціях проголошується необхідність гуманізації, у студентів не виникає жодних заперечень. Більше того, вони із задоволенням наводять приклади гуманного й анти-гуманного ставлення вчителів до учнів, із захопленням критикують педагогів, які поводяться «негуманно».
Справді, в самому терміні «гуманізм» стільки позитивного, що здається незрозумілим, як можна думати по-іншому. Досить проголосити це гасло, і вся сучасна школа в єдиному пориві стане на шлях гуманізації.
Проте невже хтось колись заперечував, що школа має бути гуман-ною? Навіть представники «жорсткого» підходу у вихованні вважа-ють, що це робиться на користь дитини, яку в такий спосіб готують до реального життя. Гасла гуманізму актуальні здавна, однак педагогіка знову й знову б'є тривогу з приводу відсутності реальних гуманістич-них стосунків між педагогами та дітьми.
Річ у тому, що саме поняття гуманізму остаточно не визначено. Йдеть-ся не про загальний зміст цього терміна, а про ті реальні явища, які відбуваються в шкільній дійсності. Ми неодноразово наголошували, що будь-яку подію в педагогічній дійсності слід розглядати з певних позицій, бо в іншій системі координат її якості можуть істотно змінюва-тися. Докладніше про це йтиметься у відповідному розділі, а тепер наведемо кілька прикладів того, як інколи важко визначити гумані-стичний зміст подій.
Приклад 1. Упродовж останніх років багато говорилося про те, що антигуманно навчати обдаровану дитину разом з учнями, чиї здібності або рівень готовності до навчання значно нижчі. На перший погляд, це важко заперечити. Дитина з високими здібностями на уроці швидко виконувала завдання, а далі починала нудьгувати, її пізнавальний потен-ціал блокувався. Проте й інші діти поряд з нею відчували себе неком-фортно, бо вчитель постійно робив порівняння не на їхню користь. Для вирішення цієї проблеми сьогодні активно створюються школи або спеці-альні класи для обдарованих дітей, де значно вищі навантаження відпо-відають пізнавальним потребам обдарованої дитини, а тому й умови для подальшого її розвитку кращі. Здавалося 6, усе це відповідає вимогам гуманізму.
Проте виявилося, що такі елітарні умови не завжди дають позитив-ний результат. По-перше, наявність у таких класах значної кількості дітей, які можуть претендувати на роль лідерів, загострила напруженість соціальних відносин, конкурентні стосунки. По-іншому стала формува-тися соціальна структура класів, і не завжди в бажаному напрямі. У деяких учнів почало розвиватись «елітарне мислення» — зневажли-ве ставлення до інших дітей. Натомість учні, які не потрапили у відповідні класи, відчули себе людьми «другого ґатунку». До того ж вилучення зі «звичайних» класів обдарованих дітей великою мірою збіднило такі механізми розвитку, як наслідування, ідентифікація з позитивним прикладом тощо, тобто вирішення однієї проблеми призве-ло до виникнення нових, не менш істотних.
По-друге, виникла низка нових питань. Наприклад, що робити, якщо в дитини, яку вважали обдарованою, несподівано знизився темп розвит-ку, вона не може впоратися з навчальною програмою? Що гуманніше — залишити її в престижному класі, серед друзів (бо перехід в інше соці-альне середовище може бути величезною травмою для неї) або наполя-гати на переведенні, мотивуючи це тим, що навіщо їй тут отримувати негативні оцінки і враження, тоді як у звичайному класі вона почувати-меться значно краще? В обох випадках дитина страждатиме, що супере-чить самому принципові гуманізму. В таких ситуаціях остаточний вибір найчастіше робить не сама дитина, а дорослі (батьки, вчителі, адміністра-ція), які мотивують будь-яке рішення тим, що воно робиться «на ко-ристь дитини». Самому ж учневі належить лише слухняно виконува-ти це рішення дорослих.
Приклад 2. Що краще для дитини — якщо вона в школі перебувати-ме в ідеальних умовах, розвиватиметься в атмосфері добра, лагідного ставлення дорослих, негайного розв'язання всіх питань або якщо шко-ла буде моделлю суспільства (нехай м'якою, з послабленими негативни-ми явищами), адже тоді в дитини буде реальна можливість загартува-тися до життя у «великому» світі?
Грузинський педагог Шалва Амонашвілі створив початкову школу на засадах гуманізму.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Проблема гуманізму в педагогічній діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок