Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Проблема особистісної та професійної самоідентифікації в сучасній психології

Проблема особистісної та професійної самоідентифікації в сучасній психології

Назва:
Проблема особистісної та професійної самоідентифікації в сучасній психології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,18 KB
Завантажень:
168
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Проблема особистісної та професійної самоідентифікації в сучасній психології


У статті розглядається проблема самоідентифікації в сучасній психології. Визначається роль і місце професійної та особистісної самоідентифікації в структурі ідентичності. Окреслюються перспективи використання самоідентифікації як психологічного механізму подолання кризи особистісно-рольової ідентичності. Аналізуються можливості формування „відкритої”, „гнучкої” ідентичності гуманістично вмотивованого педагога.
Постановка проблеми
Різнобічний та гармонійний розвиток особистості як найвищий пріоритет суспільства ХХІ століття має закладатися всією системою середньої та вищої освіти як провідна мета виховання і навчання. Головною ланкою тут, на нашу думку, є створення нової філософії освіти, яка б узагальнено охоплювала стратегічні напрями перебудови освітнього процесу та опосередковано ініціювала створення (педагогічною психологією і педагогікою) реально діючих технологій гуманізації освіти. Актуальність проблеми полягає ще й у тому, що вимушена заміна сучасними педагогами соціальних зразків для наслідування, яка відбулася в період соціально-економічної трансформації суспільства, висунула на порядок денний не лише проблему пошуку нових зразків соціальної поведінки, а й, у першу чергу, проблему дослідження психологічних механізмів ототожнення норм особистості з соціальними зразками. Оскільки з’ясувалося, що нові соціальні патерни поведінки зовсім не обов’язково сприяють вирішенню проблем, що постали перед школою в епоху переходу суспільства до ринкових відносин. Це можна пояснити тим, що ринкові механізми функціонування суспільства є, перш за все, раціональними і прагматичними, і тому сучасне українське суспільство не розглядає гуманізацію системи освіти як пріоритетну умову свого існування. Відтак ми виходимо на проблему дослідження психологічних механізмів самоідентифікації педагога.
Ми обирали тему дослідження, виходячи з того, що самоідентифікація особистості є похідною від значущих ідентифікацій, які, поряд з іншими компонентами, входять до структури ідентичності. Оскільки значущі ідентифікації в ході процесу самоідентифікації можуть бути своєрідним пусковим механізмом процесу подолання кризи особистісно-рольової ідентичності педагога, котра, не в останню чергу, обумовлюється соціально-економічними змінами, що сталися в суспільстві.
Система підготовки та перепідготовки вчителів, яка існувала в СРСР, майже ідеально відповідала соціальним вимогам тоталітарного суспільства до цієї професії. Із зміною соціально-політичних цінностей виникла парадоксальна ситуація. А саме: система підготовки вчителів залишилась в руслі авторитарної педагогіки при одночасному декларуванні вищими педагогічними навчальними закладами гасел педагогіки співробітництва. Якщо ж додати до цього ще й концептуальну невизначеність сучасної системи освіти й недостатній рівень її фінансування державою, то абсолютно зрозумілим стає факт глибокої кризи особистісно-рольової ідентичності сучасних педагогів.
Аналіз останніх досліджень і публікацій дозволяє стверджувати, що за останні десятиріччя в психології сформувався практично новий напрям: дослідження психології ідентичності. Так, за даними Дж. Марсіа [1], за останні 25 років було здійснено з цієї тематики понад 300 наукових розвідок. Можна спостерігати (в працях дослідників) появу ідентичностей різного роду: ядерної, статевої, рольової, особистісної, професійної, усвідомленої, неусвідомленої, гендерної, соціальної тощо.
Можна виокремити кілька підходів, що розглядають структуру, генезис, умови та особливості становлення і розвитку ідентичності, котрі мають власну предметну сферу аналізу. Отже, в цьому випадку доцільно виокремити: психоаналітичний підхід, який включає в себе психоаналітичну концепцію Е. Еріксона, статусний підхід Дж. Марсіа, ціннісно-вольовий підхід А. Ватермана; біхеовіористичний (Е. Гоффман, Л. Краппман, Дж. Мід, Р. Фогельсон, Дж. Хабермас); когнітивний (Г. Брейкуелл, Дж. Тернер, Г. Теджфел, Н.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Проблема особистісної та професійної самоідентифікації в сучасній психології

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок