Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологія лідерства та керівництва

Психологія лідерства та керівництва

Назва:
Психологія лідерства та керівництва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,11 KB
Завантажень:
598
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Психологія лідерства та керівництва
ПЛАН
Вступ
При характеристиці динамічних процесів у малих групах, природно, виникає питання про те, як група організується, хто бере на себе функції її організації, який психологічний малюнок діяльності по керуванню групою? Проблема лідерства і керівництва є однієї з кардинальних проблем соціальної психології, тому що обоє ці процесу не просто відносяться до проблеми інтеграції групової діяльності, а психологічно описують суб'єкта цієї інтеграції. Коли проблема позначається як «проблема лідерства», те цим лише віддається данина соціально-психологічної традиції, зв'язаної з дослідженням даного феномена. У сучасних умовах проблема повинна бути поставлена значно ширше, як проблема керівництва групою. Тому украй важливо зробити насамперед термінологічні уточнення і розлучити поняття «лідер» і «керівник».
1. Лідерство і керівництво як феномен
Лідер — це особистість, за якої всі інші члени групи визнають право брати на себе найбільш відповідальні рішення, що торкаються їхні інтереси і визначають напрямок і характер діяльності всієї групи.
Він може бути призначений офіційно, а може і не займати ніякого офіційного положення, але фактично керувати колективом у силу своїх організаторських здібностей. Керівник призначений офіційно, ззовні, а лідер висувається “знизу”. Лідер не тільки направляє і веде своїх послідовників, але і хоче вести їх за собою, а послідовники не просто йдуть за лідером, але і хочуть йти за ним. Дослідження показують, що знання і здібності лідера оцінюються людьми завжди значно вище, ніж відповідні якості інших членів групи. Лідеру притаманні наступні психологічні якості: впевненість у собі, гострий і гнучкий розум, компетентність як доскональне знання своєї справи, сильна воля, уміння зрозуміти особливості психології людей, організаторські здібності. Однак аналіз реальних груп показав, що часом лідером стає людина, і не володіє перерахованими якостями, і, з іншого боку, людина може мати дані якості, але не бути лідером. Виникла ситуативна теорія лідерства, відповідно до якої лідером стає та людина, що при виникненні в групі якої-небудь ситуації має якості, властивості, здатності, досвід, необхідні для оптимального дозволу цієї ситуація для даної групи. У різних ситуаціях група висуває різних людей як лідера. У дослідженнях Б. Д. Паригіна виділені типи лідерів у залежності від характеру діяльності (універсальний лідер, ситуативний лідер), її змісту (лідер-натхненник, лідер-виконавець, діловий лідер, емоційний лідер) і стилю керівництва (авторитарний лідер, демократичний лідер).
Таким чином, лідером групи може стати тільки та людина, хто здатний привести групу до дозволу тих чи інших групових ситуацій, проблем, задач, хто несе в собі найбільш важливі для цієї групи особистісні риси, хто несе в собі і розділяє ті цінності, що притаманні групі. Лідер — це як би дзеркало групи, лідер з'являється в даній конкретній групі, яка група — такий і лідер. Людина, що є лідером в одній групі, зовсім не обов'язково стане знову лідером в іншій групі (група інша, інші цінності, інші чекання і вимоги до лідера).
З погляду масштабності розв'язуваних задач виділяють:
1) побутовий тип лідерства (у шкільних, студентських групах, дозвільних об'єднаннях, у родині);
2) соціальний тип лідерства (на виробництві, у профспілковому русі, у різних суспільствах: спортивних, творчих і т.д.);
3) політичний тип лідерства (державні, суспільні діячі).
Існує безсумнівний зв'язок між долею лідера побутового, лідера соціального і лідера політичного. Перший завжди має можливість висунутися в лідери іншого типу.
Лідер з організаторськими здібностями в стані швидко і правильно оцінювати ситуацію, виділяти задачі, що бідують у першочерговій реалізації, відрізняти здійсненне від марного прожектерства, досить точно розрахувати терміни рішення задач. Думка про те, що головна відмітна риса здатного організатора складається в умінні швидко знаходити ефективні шляхи і засоби рішення задач, підтверджується на кожнім кроці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Психологія лідерства та керівництва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок