Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологічні фактори небезпек

Психологічні фактори небезпек

Назва:
Психологічні фактори небезпек
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,07 KB
Завантажень:
289
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Психологічні фактори небезпек


Якби була можливість наочно порівняти сучасну людину з людьми, які жили 20-30 тис. років тому, то можна було б помітити, що за цей період людина зовні майже не змінилася. Більше того, деякі фізичні якості людини, можливо, навіть погіршилися: знизилася гострота зору і слуху, не стало колишньої сили, витривалості. І незважаючи на все це, людина за минулий період пройшла шлях від першої кам'яної сокири до польоту в космос.
Усе це пояснюється специфікою еволюційного розвитку людини: він відбувався головним чином у психіці. Розвиток психіки — це результат еволюції нервової системи: під впливом навколишнього середовища усклад-нюється нервова система.
*Психіка — це здатність мозку відображати об'єктивну дійсність у формі відчуттів, уявлень, думок та інших суб'єктивних образів об'єктив-ного світу. Психіка людини проявляється у таких трьох видах психічних явищ: психічні процеси, психічні стани, психічні властивості.
* Психічні процеси — це короткочасні процеси отримання, пере-робки інформації та обміну нею (наприклад відчуття, сприйняття, пам'ять і мислення, емоції, воля тощо).
* Психічні стани відображають порівняно тривалі душевні пере-живання, що впливають на життєдіяльність людини (настрій, деп-ресія, стрес).
* Психічні властивості — сталі душевні якості, що утворюють-ся у процесі життєдіяльності людини і характеризують її здатність відповідати на певні дії адекватними психічними діями (темпера-мент, досвід, характер, здібності, інтелект тощо).
Психіка людини тісно пов'язана з безпекою її життєдіяльності. Небез-пеки, які впливають на людину, не можна розцінювати ані як подію, яка породжена тільки зовнішньою стимулюючою ситуацією, ані як результат рефлекторної реакції організму людини на Неї. Вплив цих небезпек зумовлюється психофізіологічними властивостями людини.
Дослідами встановлено, що у 70% нещасних випадків, що трапляються у сфері виробництва, винуватцями є самі люди.
Звідси постає принципово важливе питання: чому люди, яким від народження притаманний інстинкт самозахисту, самозбереження, так
часто стають винуватцями своїх ушкоджень? Якщо людина психіч-но нормальна, то вона без причини ніколи не стане прагнути ушкод-жень. Причини, як показує досвід, залежать від безлічі різноманітних факторів і їх комбінацій.
Причинами можуть бути внутрішні фактори індивідуальні психо-логічні або фізіологічні властивості, порушення емоційного стану, не-достатність знань і досвіду) або фактори зовнішнього середовища. Отже, ті чи інші психологічні властивості людини (внутрішні фактори) впли-вають на її дії, вчинки, поведінку в процесі життєдіяльності.
Всім живим істотам притаманна перша сигнальна система — реакція на подразнення органів чуття (дотик, нюх, смак, зір, слух). Та тільки людина має другу сигнальну систему, таку як реакцію на слова, словосполучення, які вона чує, бачить або промовляє. Саме ці рівні розвитку нервової системи і визначають типи пове-дінки людини. Людині притаманні такі види поведінки: інстинкт, навички, свідома поведінка.
* Інстинктивна поведінка — це дії, вчинки, які успадковуються видом «Homo sapiens». На цьому рівні концентрується вся інформація, нагро-маджена у ході еволюції людства. До відомих дій та вчинків інстинк-тивної поведінки людини належать ті, які пов'язані з самозбережен-ням, продовженням роду тощо.
* Поведінка за навичками — це дії, які склалися і застосовуються у навчанні до автоматизму або шляхом спроб і помилок, або шляхом тренувань. Як наслідок людина виробляє навички, у неї формуються звички і під контролем свідомості (тренування), і без нього (спроби і помилки).
* Свідома поведінка — найвищий рівень психічного відображення дійсності та взаємодії людини з навколишнім світом,- що характе-ризує її духовну активність у конкретних історичних умовах. Розрізняють свідомість конкретної людини і її самосвідомість. Результат першої — це знання конкретної людини про світ, а другої — знання людини про саму себе, свої реальні та потенційні можливості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Психологічні фактори небезпек

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок