Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Класифікація і межі конфліктів

Класифікація і межі конфліктів

Назва:
Класифікація і межі конфліктів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,65 KB
Завантажень:
463
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Класифікація і межі конфліктів


У науковій та науково-практичній конфлікто-логічній літературі вирізняють певні підходи до класифікації конфліктів.
За масштабом виокремлюють глобальні та парціальні конфлікти.
У парціальних конфліктах спостерігається протиборство окремих працівників з керівником або працівників між собою. Суперечності парціальних конфліктів розв'язуються найчастіше авторитетом керівника.
Вчені, досліджуючи критерії класифікації конфліктів, подають такий критерій, як ставлення людини до конфлікту. Наприклад, можна зробити такий поділ:*
конфлікти, що оцінюються як небажані — при цьому з'являється захисна позиція особистості;*
конфлікти, що сприймаються людиною, як необхідні — в такому разі людина поводиться природніше, адекватно.
Досить цікаву класифікацію конфліктів подає Л. А. Єршов.
1. За джерелом: а) конфлікти, що виникають внаслідок дій об'єктивних факторів соціальної ситуації; б) конфлікти, що виникають внаслідок зіткнення потреб, мотивів, поглядів, поведінки.
2. За змістом: а) конфлікти як ділові справи; б) конфлікти як особисті інтереси.
3. За значущістю: а) конфлікти, важливі лише для окремих працівників; б) конфлікти, важливі для окремих індивідів, груп, прошарків населення тощо.
4. За типом розв'язання: а) конфлікти, що приводять до модифікацій обох сторін; б) конфлікти, що приводять до знищення однієї із сторін, її позицій, стереотипів, установок; в) конфлікти, що привели до іншої точки зору обидві сторони.
5. За формою прояву: а) конфлікти того чи іншого напрямку дії, поведінки ("наближення — віддалення", "наближення — наближення", "віддалення — віддалення"); б) конфлікти тієї чи іншої якості, інтенсивності дії, поведінки; в) конфлікти, що виражаються вербально чи -- невербальними засобами (мовчання, поза, погляд при сприйнятті суперника); г) за типом структури взаємин — приховані,
відкриті; д) за соціальною формалізацією — конфлікти офіційні та неофіційні тощо; е) конфлікти “прав та обов’язків”.
Традиційне виокремлення видів конфлікту ґрунтується на супе-речності конфліктуючих сторін. С. Чейз запропонував 18-рівневу структурну класифікацію, що охоплює явища від внутрішньоособис-тісного і міжособистісного рівня до конфліктів між державами, наці-ями, аж до протистояння Захід — Схід. А. Г. Здравомислов, базуючись на працях Н. Смелзера, класифікує конфлікти за конфлік-туючими сторонами: 1. Міжіндивідуальні конфлікти. 2. Міжгрупові конфлікти (при цьому виокремлює такі типи груп: а) група інтересів, б) група етно-національного характеру, в) групи за спільністю ста-новища). 3. Конфлікти між асоціаціями, партіями. 4. Внутрішньо- та міжінституціальні конфлікти. 5. Конфлікти між секторами суспіль-ного поділу праці. 6. Конфлікти між державними утвореннями. 7. Конфлікти між культурами і типами культур тощо.
Межі конфлікту
Вирізняють три аспекти визначення меж конфліктів: просторові, часові, суб'єктні.
Просторові межі конфлікту: визначення меж територій, на яких відбувається конфлікт. Це дуже важливо для соціальних, міжетнічних, міжнародних конфліктів.
Часові межі: тривалість конфлікту в часі, його початок і кінець.
Від суб'єктної межі конфлікту залежить кількість учасників у конфлікті на його початку.
Початок конфлікту: для визнання конфлікту як такого, що вже розпочався, потрібно три умови:*
перший учасник конфлікту діє свідомо й активно на шкоду опонентові;*
другий учасник усвідомлює, що ці дії спрямовані проти його інтересів;*
у зв'язку з цим другий учасник усвідомлює, що зазначені дії спрямовані проти першого учасника.
Ознаки конфлікту. Будь-який конфлікт незалежно від його характеру, конкретного змісту і виду обов'язково містить у собі момент протистояння, "протиборства". Збройна сутичка сусідніх держав, сімейна сварка, службовий конфлікт, страйк, особиста драма -в усіх цих конфліктах присутнє зіткнення суперечливих або ж несумісних інтересів, позицій, тенденцій тощо.
Оскільки ми говоримо, що конфлікт — це зіткнення двох протилежних ідей, думок, то виникає запитання: "Що означає це зіткнення когось із кимсь?" Насамперед воно передбачає наявність протилежних начал.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Класифікація і межі конфліктів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок