Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологічний портрет злочинця

Психологічний портрет злочинця

Назва:
Психологічний портрет злочинця
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,95 KB
Завантажень:
115
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
Психологічний портрет злочинця


Кримінально-процесуальне законодавство України безпосередньо не регламентує діяльність психологів зі складання й використання психологічних портретів злочинців. Але було б помилкою відмовлятися від їх використання у правоохоронній діяльності, обґрунтовуючи це складністю самої процедури і браком фахівців. Незважаючи на те, що психологічні портрети не є доказами в кримінальних справах, їх можна застосовувати при пошуку доказів, а також при здійсненні оперативних і слідчих дій щодо встановлення винних.
Практика боротьби зі злочинністю знає багато прикладів ефективної взаємодії оперативних і слідчих працівників з фахівцями криміналістичної психології. Останнім часом у слідчій практиці використовується система моделювання і прогнозування злочинної поведінки особи (невідомого злочинця) через складання її психологічного портрета. Психологічні особливості людини, яка підозрюється у скоєнні злочину, в будь-якому віці — у значній мірі продукт її онтологічного (прижиттєвого) розвитку. Психологічні особливості особистості – результат життєвого досвіду людини, яка вчинила злочин, що є інтегральним результатом усієї сукупності умов, способу життя, власної активності. Тому, отримавши інформацію про життя людини, можна із значною часткою вірогідності припустити наявність у неї психологічних особливостей, що вплинули на прийняття рішення про вчинення певного виду злочину.
Оскільки робота зі складання психологічних портретів злочинців є одним з основних напрямів криміналістичної психології, то, у свою чергу, при здійсненні інтегрованого психологічного аналізу належить дотримуватися таких психологічних принципів, як:
Науковість. Цей принцип полягає у дотриманні науково-обґрунтованих, валідних методів при складанні психологічного портрета. Але, в першу чергу, слід враховувати емпіричну корисність теоретичних підходів, концепцій, ідей тощо.
Об’єктивність. Відомо, що форма і суть вчинку часто не співпадають. Психологічною суттю вчинку є мотив. У соціальному плані вчинок оцінюється за його результатами, тому для дотримання принципу об’єктивності в судочинстві слід будь-який протиправний вчинок розглядати з урахуванням мотиву дії правопорушника.
Всебічність. Цей принцип полягає в судово-психологічному аналізі не тільки самого злочину, але й особистості злочинця. При цьому можуть виникати такі обставини: злочин вчинено, але особистість у соціально-психологічному плані може бути позитивною. Тому під час слідчих дій ці фактори треба враховувати, щоб забезпечити всебічність дослідження.
Конкретність. Під час психологічного вивчення злочину й особистості завжди слід враховувати індивідуальні особливості правопорушення та особливості конкретного правопорушника.
Комплексність. Використання під час слідчих дій не одного, а цілої низки судово-психологічних методів, що необхідно для взаємоперевірки отриманих психологічних даних і забезпечення достовірності результату дослідження. Нині розрізняють такі основні методи судово-психологічних досліджень: спостереження, бесіди, узагальнення незалежних характеристик, психологічний аналіз продуктів діяльності, експеримент, аналіз документів, узагальнення слідчо-судової практики, анкетне опитування, судово-криміналістичні та судово-психолого-психіатричні експертизи тощо.
Професійна компетентність. Цей принцип передбачає залучення спеціально підготовлених фахівців у цій галузі знань: це є важливим чинником при проведенні оперативно-слідчих дій [12].
Складання психологічних портретів доцільно проводити не хаотично, а за чітким алгоритмом, який дозволяє, насамперед, систематизувати одержану інформацію для досягнення ефективності та послідовності у проведенні роботи.
Не всі методики зі складання психологічного портрета є однаковими. Це обумовлено переважно незадовільною професійною підготовкою осіб, що виконують це задання. Фактично техніка створення психологічного портрета базується на індуктивності та дедуктивності. З правової точки зору, портрет – це сукупність поведінкових ознак, які формують характерний спосіб дій або емоційні реакції, що вказують на психологічні стани індивіда.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Психологічний портрет злочинця

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок