Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Історична психологія XX століття

Історична психологія XX століття

Назва:
Історична психологія XX століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,76 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
РЕФЕРАТ
На тему:
Історична психологія XX століття


Історична психологія XX століття — одна з найлегших і разом з тим найважчих тем для сучасного історика психології, адже він сам є учасником подій цього часу, відображає незліченні впливи цих подій та їхні ідеологічні висвітлення, діє водночас несвідомо й свідомо і бачить певні розходження між очікуваннями та сподіваннями і тим, що реально постає. Так, свідомість є і самим буттям, і його відображенням, вона забігає вперед, від-штовхуючись від нього і незмірно відстає від нього, не в змозі збагнути його повноту.
Можна закопатися у фактичному матеріалі, не роблячи спроб його ос-мислити, але тоді цей матеріал перестає бути фактом історичної психології, адже без відповідних зв'язків з історичними феноменами він стає цілком некорисним і втрачає свій предмет. Можна побудувати теоретичну схему психології історичного буття людини, підібрати до неї мальовничі або навіть типові факти, але у цьому випадку надія і наміри накреслити основні риси психології XX століття виявляться, зрештою, саме теоретичною схе-мою — заманливою та оманливою водночас.
Бачити й переживати сучасне і бути його справедливим та об'єктивним теоретиком надто важко, а то й узагалі неможливо. Для викладу історичної психології має створитися певна часова дистанція, віддаленість подій для їхнього достатнього та належного розуміння. І все ж таки спроби видатних майстрів психології, які жили й працювали в самому XX столітті, слугува-тимуть незамінним матеріалом для історика психології, адже це були кори-феї психологічної думки. Тому навіть "однобічності" та "хиби" їхніх міркувань є важливими феноменами нашого часу.
Можна зрозуміти важливі риси XX століття, спираючись на давню ідею "втечі від свободи", і це було майстерно викладено німецько-американським психологом Е.Фроммом. Проте, як і завжди, його намір запропонувати продуктивні форми співжиття людей зводився до ідеї гуманного соціалізму, де людина здобуде свободу і зможе цілком наслідувати себе згідно зі своєю природою.
Проте проблема свободи як вирішальної сили поведінки, як головного вістря історичного здобутку людства хоч і має класичні взірці розкриття у філософських трактатах і політичних гаслах різних епох, одначе мало сприяє розумінню дійсної історичної психології народів, їхнього прагнення реалізувати потенції свого буття.
"Всі люди смертні, Сократ — людина, Отже, Сократ смертний".
Кожна людська істота будує для себе, по-новому його осмислюючи, та-кий силогізм, а разом з ним і ті уявлення, які допоможуть їй уникнути цієї участі Сократа і всіх людей, які жили до неї і житимуть після неї. Але для цього треба мати безсмертну опору, її знаходять у продуктах діяльності, в іншій людській істоті, більш точно — в сукупному людському існуванні, в історичному русі людства. Адже одне з найшаленіших відкриттів люди-ни й полягає в тому, що вона бачить безсмертну опору саме у смертній лю-дині. Сукупна смертна істота виявляється дійсно безсмертною, і до неї звер-тається погляд окремої смертної істоти.
Інша людина як безсмертна опора буття має в собі духовне вмістилище, і в ньому ця істота намагається вкорінитися. Цього можна досягти шляхом уніфікації іншого або, що складніше, — поставитись до нього як до унікального і разом з тим усезагального буття.
Історична психологія XX століття має розглянути дві тенденції в міжлюдських, міждержавних стосунках, котрі визначають саме історичний рух людської психіки, який скеровує зі свого боку історію людства даного періоду. Це насамперед ідея уніфікації (етатизму) людей, груп, страт, на-родів, яка є передумовою їхньої єдності, спрямованої як до матеріальної, так і до ідеальної форм існування. Ідея етатизму, що постала в одчайдушній формі саме в XX столітті, вимагала для свого здійснення цілковитої ідеологічної та буттєвої уніфікації людей, народів.
Ідея такої тотожності проймає наскрізь людську свідомість та вира-жається у певних принципах ідеології та соціального співжиття. Це, зокрема, знаменита формула "самодержав'я, православ'я, народність", не менш відомі ''патріотизм", "морально-політична єдність", що охоплює усі верстви суспільства, усі вікові рівні людей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Історична психологія XX століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок