Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особистісні методи професіографії

Особистісні методи професіографії

Назва:
Особистісні методи професіографії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,16 KB
Завантажень:
175
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Особистісні методи професіографії
Особистісні методи призначені для професіографії та профвідбору. Вони повністю ґрунтуються на понятійному аналізі диференційної психології, психології здібностей і особистості, а також на багатомірності у статистичному аналізі та психологічному шкалуванні.
Особистісні професіографічні методи призначені для оцінки та прогнозування успішності (ефективності) професійної діяльності. Успішність розглядають як деяку випадкову величину У, яка залежить від значень Хі (де і =1,2,..., N), властивостей (якостей), що характеризують особистість. Для особистісних методів специфічними є два способи опису: за допомогою рівняння успішності та структурограми.
Рівняння успішності — це множинна регресія в стандартному масштабі:
Рівняння (1) можна застосовувати під час вивчення окремого індивіда та групи спеціалістів, а також для індивідуальної оцінки групових професіональних рівнів.
Наприклад, вибираючи кандидатів на провідні професії енергопідприємств (оператори енергетики) використовували такі психологічні методи — запитальник ММРІ. Обстежуючи кандидата Т. М. Козаченко, виявили значення шкал ММРІ: Нs — 60Т, D — 65Т, Ну — 65Т, Мf — 60Т, Ра — 60Т,
Одержимо прогностичну цінність Т. М. Козаченко, враховуючи особистісні, емоційно-вольові якості. Вона відповідно становить 3,37 і 2,80.
Інтегральна оцінка рівня (3,37+2,80)/2 = 3,085 бали, в якій значенням 2 і 1 відповідають оцінка "незадовільно", 4 — "добре", 5 — "відмінно".
Коефіцієнти множинної регресії відповідно дорівнюють 0,667 і 0,656 при р ? 0,05, що свідчить про її високу надійність у випадку прогнозування.
Структорограма — це графік, за допомогою якого властивостям особистості зіставляється число Хi Розрізняють базову й індивідуальну структурограми. Базова структурограма виражає групові рівні виявлення властивостей у колективі спеціалістів або в популяції спеціалістів (рис. 6.2).
Індивідуальна структурограма виражає індивідуальний рівень цих властивостей на фоні групових рівнів. Побудова базової структурограми може ґрунтуватися на невеликій вибірці (30—50 спеціалістів) і на значній за обсягом вибірці(сотні й більше професіоналів).
Вибір базових властивостей можна починати від "професії" і від "особистості''. Вибір базових властивостей від "професії" ґрунтується на уявленнях про деяку систему професійних вимог і про спеціальні здібності, якими працівник повинен оперувати відповідним чином, щоб задовольнити ці вимоги. Систему таких вимог й адекватних здібностей визначають експертним шляхом. Наприклад, для діяльності керівника пропонують
такий перелік властивостей: досвідченість, авторитет, чесність, правдивість, турбота про людей, здатність об'єктивно оцінювати людей, почуття нового, знання справи, особиста професійна кваліфікація, вміння тримати слово, схильність й уміння давати поради, радитися з клієнтом, колегами, здатність до керування справою, ініціатива, тактовність, здатність орієнтуватися в складних обставинах, наполегливість, уміння організовувати свою роботу, неспішність й обдуманість під час вирішення питань, оперативність при прийнятті рішень, оперативність у виконанні доручень, гнучкість розуму, емоційна врівноваженість, пунктуальність.
будуть позитивними і ніякі рівні успішності на базовій структурограмі не характеризують як негативні. Здібності здебільшого позитивно корелюють з професійною успішністю [4].
Суттєвим для вибору від "професії" є те, що базові властивості відбирають із кількості властивостей, які доступні зовнішньому спостереженню і які формують фенотип особистості (див. рис. 6.2), за яким схований її генотип, утворений набагато меншою кількістю "глибинних" властивостей (факторів), що зумовлюють всі фенотипні властивості, а, отже, й успішність професійної діяльності. Вибір базових властивостей від "особистості" ґрунтується на уявленні про сукупність ІЄ-факторів особистості.
Дослідницька стратегія, яку використали під час розроблення запитальника "шістнадцяти особистісних факторів", 16 РF Кеттела.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Особистісні методи професіографії

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок