Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Інтеріоризація знань вузівських дисциплін у професійні якості студентів

Інтеріоризація знань вузівських дисциплін у професійні якості студентів

Назва:
Інтеріоризація знань вузівських дисциплін у професійні якості студентів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,12 KB
Завантажень:
59
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Інтеріоризація знань вузівських дисциплін у професійні якості студентів


Термін "інтеріоризація" (від грецьк. - "внутрішній") вперше застосував Ж. Пиаже для позначення процесу перенесення зовнішніх впливів у внутрішній план, у свідомість і мислення. Подальшого розвитку це психічне явище набуло у працях Л.С. Виготського, О.М. Леонтьева, П.Я. Гальперіна та ін.
У нашому дослідженні ми використовуємо інтеріоризацію для того, щоб простежити, як різноманітні змістовно-процесуальні аспекти вивчення спеціальних дисциплін у педагогічному вузі трансформуються у професійні функції й педагогічні здібності студентів. Концептуальною основою інтеріоризації може служити теорія поетапних дій, розроблена С.Л. Рубінштейном, Л.С. Виготським і підтверджена працею О.М. Леонтьєва. Зокрема, О.М. Леонтьєв пише: "Інтеріоризацією називають перетворення, у результаті якого зовнішні за своєю формою процеси із зовнішніми ж, матеріальними предметами перетворюються на процеси, що протікають у свідомості; за цих умов вони піддаються специфічній трансформації - узагальнюються, вербалізуються, скорочуються і, головне, стають здатними до подальшого розвитку" [1, с. 95]. Спираючись на ці фундаментальні дослідження, П.Я. Гальперін розробив теорію планомірного (поетапного) формування розумових дій, до яких він відносить мотивацію дій, орієнтування, матеріалізацію й вираження в мовній чи розумовій діяльності.
Як відомо, технологія трансформації вузівських знань та вмінь на навчально-виховний процес у школі пов'язана з різним рівнем узагальненості програмного матеріалу, його співставленням і перенесенням на навчання школярів. Для майбутньої педагогічної діяльності цей багатогранний процес сприяє набуттю професійних функцій, а для періоду навчання у вузі є умовою розвитку педагогічних здібностей.
Будь-яка діяльність починається з визначення мети, виявлення намірів і установок на оволодіння предметом діяльності. Значення установок для досягнення намірів особистості досліджується в працях Д.М. Узнадзе та його послідовників. Зокрема, Д.М. Узнадзе [3] вказує, що установка, будучи інтегральною формою організації минулого досвіду індивіда, обумовлює не тільки підготовку індивіда до майбутньої діяльності, але, є й безпосередньо регулюючим фактором, який визначає і процес, і результати діяльності. Визначення мети передбачає існування й плану дій - неодмінної умови системи самоорганізації студента в його професійному самовизначенні.
Самореалізація в професійному самоствердженні розглядається через модель майбутньої педагогічної праці. А оскільки у векторі "мета - дія" мета передує дії, то дія співвідноситься з активністю мислення студента. Отже, внутрішній зміст педагогічного самоствердження реалізується за допомогою інтелекту, розвиток якого залежить від мислення. За визначенням Ж. Піаже інтелект - це "певна форма когнітивного аспекту поведінки, функціональне призначення якого - структурування відносин між середовищем і організмом" [2, с. 26]. Інтелект, на думку Піаже, має адаптивну природу, під якою розуміється рівновага між засвоєнням матеріалу й пристосуванням його до певної ситуації. Адаптацією інтелекту можна пояснити і трансформацію теоретичних знань, здобутих студентами у вузі на майбутню педагогічну діяльність за допомогою моделювання цієї діяльності, тобто уявного конструювання проекту майбутньої реальної дії.
Якщо вважати пізнаваним об'єктом весь процес передачі знань, здобутих студентами у вузі, то можна впевнено стверджувати про різний рівень узагальнень, які беруть участь у цьому процесі: інтеграція вузівських знань, ідентифікація змісту дисциплін у вищій і середній школі, помірність компонентів, що співвідносяться, і зворотні зв'язки.
Який би акт професійної спрямованості вивчення спеціальних дисциплін не здійснювався, він неминуче пов'язаний з узагальненням змісту досліджуваного матеріалу. Це доведено експериментальним шляхом О.М. Кабановою-Меллер. Узагальнення, на її думку, є найважливішою умовою для трансформації знань з однієї сфери в іншу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Інтеріоризація знань вузівських дисциплін у професійні якості студентів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок