Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Контури системної соціальної психології

Контури системної соціальної психології

Назва:
Контури системної соціальної психології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,72 KB
Завантажень:
245
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Контури системної соціальної психології


Соціальна психологія як наукова дисципліна перебуває на межі психології і соціології, і з цим пов’язані проблеми виокремлення її об’єкта і предмета дослідження, понятійного апарату, специфічних соціально-психологічних явищ, закономірностей щодо їх сутності і механізмів дії тощо. Аналізові цих проблем присвячено чимало літератури. До речі, з критичним аналізом її можна познайомитися за підручником Г. Андреєвої [1]. Для систематики матеріалу соціальної психології успішно використовувався методологічний принцип системного аналізу, наприклад, К. Платоновим [2 – 3]. Завдяки зусилляи багатьох вітчизняних і зарубіжних вчених соціальна психологія оформилася в сучасну науку. Однак, проглядаючи підручники і посібники з соціальної психології, переконуємося, що за змістом і логікою викладу матеріалу вони надзвичайно істотним розмаїті. І це свідчить про недостатнє обгрунтування логіки внутрішньої побудови її предмета.
В даній статті робиться спроба оптимізації розробки і структури предмета соціальної психології шляхом застосування методології системного підходу, що відображено в її назві – системна соціальна психологія. Оптимізація формування предмета цієї науки зумовлена тим, що системний підхід передбачає виявлення інваріантних властивостей ізоморфних (або гомоморфних) систем, що дозволяє розробити єдину теорію для їх сукупності.
І
Ми розглядаємо системну соціальну психологію як соціально-психологічну теорію соці­ального суб’єкта – особистості, контактної групи, організації, об’єднання організацій, держави тощо. Соціальний суб’єкт розглядаємо як систему, що задовольняє всі нижченаведені (ІІ) вимоги до її визначення. Соціальні суб’єкти, класифіковані за соціальними інституціями і стратифіковані за ступенями складності, становлять сукупність ізоморфних систем, до яких застосовується сис­темний підхід.
Об’єктом дослідження системної соціальної психології є найбільш загальна система “соці­альний суб’єкт – ціннісне соціальне і техногенно-природне (життєве) середовище”, яка складається, як це видно, з двох спряжених підсистем: “соціальний суб’єкт” і “ ціннісне соціальне і техногенно-природне (життєве) середовище”. Ця складна система являє собою ієрархію ізоморфних систем нижчого порядку складності і містить їх як підсистеми:
“людина (елементарний суб’єкт) – ціннісне життєве середовище”,
“особистість – ціннісне життєве середовище”,
“особистість – ціннісне соціальне середовище”,
“контактна група – ціннісне життєве середовище”,
“контактна група – ціннісне соціальне середовище”,
“організація – ціннісне життєве середовище” тощо.
Зауважимо, що під середовищем ми розуміємо сукупність класифікованих і стратифікованих матеріальних та інформаційно-ідеальних (духовних) цінностей як природних, так і штучних, як фізичної, так і соціальної природи.
Структурі найбільш загального соціального суб’єкта як системи, складеної з суб’єктів-підсистем, відповідає структура предмета їх дослідження щодо механізмів і особливостей формування та розвитку об’єкта дослідження, тобто загальної системи та окремих її складових у формі внутрішньо спряжених соціально-психологічних систем. Системна соціально-психологічна теорія соціального суб’єкта складається з теорій соціальної психології окремих суб’єктів (особистості, контактної групи, масового зібрання людей, організації тощо) як часткових. Отже, предмет соціальної психології охоплює не тільки закономірності, механізми формування і розвитку особистості як елементарного суб’єкта, але і соціальних суб’єктів вищого порядку.
Побудова системної соціальної психології грунтується, як зазначалось, на ідеї системного підходу до аналізу ізоморфних (або гомоморфних) соціальних систем з метою виявлення їх інваріантних властивостей і розробки на їх основі єдиної для всіх суб’єктів системної соціально-психологічної теорії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Контури системної соціальної психології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок