Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологічні основи моделювання процесу рівневого навчання

Психологічні основи моделювання процесу рівневого навчання

Назва:
Психологічні основи моделювання процесу рівневого навчання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,01 KB
Завантажень:
493
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Психологічні основи моделювання процесу рівневого навчання


Психологічні аспекти навчання завжди залишаються в центрі ува-ги педагогів і психологів. Традиційні моделі навчання основну увагу вчителя спрямовували на засвоєння учнями певної суми знань, тобто фактологічного матеріалу. Друге за важливістю місце посідало засвоєння певних загальнонавчальних та спеціальних умінь та навичок. Саме володіння знаннями, навичками та уміннями контролювалось та оцінювалось вчителем. Така спрямованість навчання часто викликала перевантаження учнів, спонукала їх до механічного запам'ятовування великого обсягу інформації, знижувала їх інтерес до оволодіння знаннями і, відповідно, пізнавальну активність.
Останнім часом педагоги та психологи шукають відповіді на питання: "Як зробити навчання найбільш ефективним, водночас виключивши учбове перевантаження учнів?", "Як сформувати в учнів стійку мотивацію до навчання?", "Як зробити, щоб випускник школи був не тільки освіченою людиною, яка володіє конкретним обсягом базових знань, але й став внутрішньо вільним, з незалежним розкутим мисленням, з особистою відповідальністю, самостійністю, активною життєвою позицією?"
Пошук відповідей на ці питання ведеться одночасно в кількох напрямках. По-перше, робляться спроби розробити нову сучасну модель організації всього навчально-виховного процесу в Україні. По-друге, намагаються вдосконалити існуючу модель процесу навчання. Показовими в цьому напрямку є розробка та впровадження в практику нових навчальних програм та шкільних підручників. І нарешті, набуває нового змісту традиційне диференційоване навчання, яке в сучасних умовах знайшло розвиток у теорії так званого "рівневого навчання".
Аналізуючи сучасні психолого-педагогічні позиції та практичний досвід, можна виділити принаймні два підходи до вирішення питання розробки моделі організації навчально-виховного процесу. Перша, традиційна модель організації навчально-виховного процесу робить акцент на набуття учнем переважно теоретичних знань, на просуван-ня вперед нормованими, чітко окресленими етапами навчання, які реалізуються лише у визначеному віці, на заплановану заздалегідь структуру певного типу уроку.
Друга, перспективна модель організації навчально-виховного про-цесу розглядає навчання не тільки як результат, а насамперед, як процес і засіб саморозвитку і самоактуалізації особистості учня. Теоретичні та абстрактні знання доповнюються і збагачуються прак-тичними, експериментально-дослідними, які учень здобуває в школі і поза нею. Учень сам обирає напрямки навчальної діяльності і ра-зом із вчителем приймає рішення щодо вибору змісту і обсягу навчальної праці.
Зрозуміло, що сьогодні і перша, і друга моделі мають як свої позитивні сторони, так і суттєві недоліки. Традиційна модель забезпечує систематичне засвоєння знань, але часто перевантажує пам’ять учня занадто великим за обсягом абстрактним теоретичним матеріалом. Перспективна модель може забезпечити більш повну самоактуалізацію особистості учня згідно з його індивідуально-фізіологічними особливостями і потребами, але не гарантує системності в оволодінні певним зафіксованим обсягом знань [4, 1-2].
Розбудова в Україні національної навчально-виховної системи, яка б відповідала реаліям сьогодення, можлива на шляху інтегративного підходу як до означених вище моделей, так і до тих ідей, які про-понуються нині педагогами і психологами, як науковцями, так і практиками.
З метою вдосконалення процесу навчання досить часто змінюються шкільні програми та підручники. Сучасні програми розставляють но-ві акценти в питаннях методики викладання предметів шкільного курсу. Так, наприклад, у пояснювальній записці до програми з історії читаємо: "Прикметами сучасного уроку є відсутність стандартних ознак у його структурі та методиці, розмивання меж між його елементами. Учні все частіше виявляють своє історичне мислення не під час опитування матеріалу чи при його закріпленні, а безпосередньо в процесі аналітичної роботи над новим матеріалом. Критерієм оцінки їхньої роботи є не стільки обсяг матеріалу, що залишається в пам'яті, скільки вміння його аналізувати, узагальнювати, активно використовувати в нестандартній (позанавчальній) ситуації; вміння са-мостійно добувати знання, вести пошуково-дослідницьку роботу" [7, 7].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Психологічні основи моделювання процесу рівневого навчання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок