Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Соціально-психологічні особливості маніпулятивної взаємодії суб’єктів навчально-виховного процесу

Соціально-психологічні особливості маніпулятивної взаємодії суб’єктів навчально-виховного процесу

Назва:
Соціально-психологічні особливості маніпулятивної взаємодії суб’єктів навчально-виховного процесу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,92 KB
Завантажень:
310
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Соціально-психологічні особливості маніпулятивної взаємодії суб’єктів навчально-виховного процесу


Одним з важливих завдань, що постали перед нашою державою, є вдосконалення системи освіти, підвищення ефективності навчально-виховного процесу. Значна частина невирішених питань дісталася у спадок від радянської школи, але в роки незалежності з’явилися й нові проблеми. Це, зокрема, помітне зниження загального рівня знань школярів і студентів; поява ВНЗ, які „штампують” випускників з рівнем знань, що не відповідають зазначеній в дипломі кваліфікації; оцінки стають предметом гендлювання, а не об’єктивним еквівалентом знань учнів і студентів [12]; розквітли корупція і хабарництво [13]. Суспільство не можуть не тривожити, зокрема, соціально-психологічні деформації в стосунках суб’єктів навчально-виховного процесу.
Мета нашого дослідження – аналіз маніпулятивних технологій суб’єктів навчально-виховного процесу. Для цього було необхідно: з’ясувати зміст термінів „маніпуляція”, „маніпулятивний вплив” і „маніпулятивна взаємодія”, визначити сутність механізму маніпулятивного впливу; виявити специфіку маніпулятивної взаємодії між учасниками навчально-виховного процесу.
Основні методи дослідження: анкетування, інтерв’ю, спостереження.
Респондентами стали учасники педагогічного процесу – учні, студенти, вчителі, викладачі, адміністрація навчальних закладів.
Маніпулятивний вплив та маніпулятивна взаємодія
Проблема маніпуляцій на загал детально висвітлена в зарубіжній і вітчизняній психологічній літературі. Із зарубіжних авторів можна в цьому зв’язку назвати праці Е. Берна [1], Е. Шострома [23], Д. Мартіна [9], Р. Чалдіні [20]. Але у нас відчувається брак глибоких розвідок, присвячених маніпулятивним феноменам і стратегіям суто „вітчизняного” зразка. Правда, в останні роки з’явилися праці, у яких досліджуються „українські” маніпуляції в різних сферах діяльності. Тут слід відзначити розвідки Є. Доценка [5], Р. Гаріфулліна [3; 4], В. Шейнова [21; 22], В. Панкратова [11]. Окремі аспекти маніпулятивних механізмів впливу висвітлені в низці статей українських і російських авторів [6; 7; 17; 18; 19].
Слід відзначити наявність значної кількості різних визначень того, що розуміють під терміном „маніпуляція”. Це, зокрема:
· психологічний вплив на людину, який не завжди нею усвідомлюється і змушує її діяти відповідно до цілей маніпулятора [7];
· штучний процес створення суб’єктом ілюзій щодо дійсності (або щодо себе), які сприймаються іншими суб’єктами (або й самим творцем ілюзій) [3];
· особливий вплив на підсвідомість людини (переважно на її емоції, почуття і переживання) з метою програмування мотиву партнера до співпраці [11];
· приховане управління людиною всупереч її волі, яке приносить ініціаторові односторонні переваги [21; 22];
· вид психологічного впливу, майстерне виконання якого викликає приховане пробудження у іншої людини намірів, які не співпадають з її актуальними бажаннями [5].
На нашу думку, слід зупинитися на останньому визначенні, яке належить Є. Доценку, і з методологічної точки зору є найбільш обґрунтованим.
Соціальні відносини в суспільстві проявляються в різних формах взаємовпливу людей у процесі їх спільної діяльності. Будь-який вплив (як і самовплив) передбачає регуляцію діяльності, поведінки чи окремих дій особистості. Однією з форм прояву психологічного впливу є управління людьми в організованій спільній діяльності при вирішенні спільних завдань. Особливо це стосується учасників персоніфікованої професійної системи „людина – людина”.
Однією з цілей системи є вплив на іншого, аби спонукати його діяти за певним планом чи змінити настановлення. Для цього використовуються різні соціально-психологічні механізми впливу, а саме: переконування, навіювання, наслідування тощо [16, с. 4].
Залежно від того, які критерії покладено в основу (способи, засоби, методи, цілі тощо), психологічні впливи можна диференціювати на сильні і слабкі, життєдайні і згубні, навмисні і випадкові [19].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Соціально-психологічні особливості маніпулятивної взаємодії суб’єктів навчально-виховного процесу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок