Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

Назва:
Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,87 KB
Завантажень:
252
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
РЕФЕРАТ
На тему:
Етапи інтеріоризації та культура знака.
Л. С. Виготський (1896 — 1934)


З ім'ям Л.С.Виготського пов'язується одна з найбільших шкіл у ра-дянській психології, до якої належали такі вчені, як О.М.Леонтьсе, О.Р.Лурія, П.Я.Гапьперін, О.В.Запорожець, П.І.Зінченко, Д.Б.Елькопіп та ін. Покладення в основу вивчення психологічного дії-діяльності, співвіднесення її з суб'єктивним аспектом психічного так, що визначальною виявилася саме дія, вказівка на те, що соціальне набуває відносної са-мостійності до біологічного, насамперед від явищ мозку, висунення багать-ох плідних і цікавих ідей щодо індивідуального та історичного розвитку психічного — таким був внесок цієї школи у світову психологію.
Виготський почав цю справу, здійснивши марксистську критику методо-логічних засад "буржуазної" психології. Психологія поведінки, в яку можна включити й різні форми психоаналізу, є психологією двох факторів, що фа-тально визначають поведінку людини. Ця біосоціальна психологія якщо і говорить про поведінку, то тільки в негативних характеристиках. Фрейд, Адлер, Горні, Фромм прямо або опосередковано кидають людину в порочне коло безвихідності. Радянська психологія з самого початку відкинула пе-симізм поведінкознавства, разом з його двома факторами, що визначали людську поведінку.
Характерно, що психологія до цього часу ще не знала справжньої людсь-кої діяльності в її позитивних характеристиках, тим більше творчих. Те, чого досягає в цьому плані психоаналіз, є лише ідея компенсації, яка пояс-нювала, зокрема, необхідність фантазування. Ось чому наукова психологія мала тепер перейти від фаталізму поведінки до панування ідеї про активну діяльність, на чому наполягали класики марксизму-ленінізму, обґрунтовую-чи вихідні позиції наукової психології.
Відомо, що вади поведінкового підходу рівною мірою властиві як біхевіоризму, так і різним видам психоаналізу. Правда, психоаналіз теж сприяв ліквідації системи психології свідомості, проте він не відкинув її повністю як біхевіоризм. Постулювання ідеї внутрішнього світу людини і можливості його вивчення все ж було ліквідацією психологізму. Було зроб-лено акцент на факторах поведінки, було виявлено деякі форми самої по-ведінки, її якісні характеристики, наприклад компенсаторність, агресивність і т. п. Незважаючи на те, що одним із провідних факторів поведінки був фактор соціальний, він мислився, зрештою, так, що людину було відкинуто назад, до її первісного біологізму. Разом із тим поведінка людини стала жертвою її соціальності, і було б, мабуть, краще, якби людина її взагалі не мала.
Поступово усвідомлювалася необхідність подолання поведінкового підходу через розробку проблематики психології діяльності. Слід було зро-зуміти позитивну роль "культурності", "соціальності". Слід було відкинути біологічний фаталізм у діяльності вищих психічних функцій. Перший важ-ливий крок на цьому шляху зробив Виготський, висунувши ідею розвитку вищих психічних функцій. Він зробив спробу послідовно провести моністичне тлумачення психічного, показати дійсне відношення природ-ного й культурного, природного та історичного, біологічного і соціального.
Розрив між нижчими та вищими психічними функціями привів до розч-ленування психології на пояснювальну та описову. Правда, можна поста-вити питання, чи був це поділ, а не розрив єдиної дисципліни? Чи не слід говорити більш точно про дальшу диференціацію психології на відповідні галузі як прогресивне явище? Адже спроби об'єднання відокремлених галу-зей єдиної науки не позбавлені відтінку формальності.
Залишаючись у межах термінології психології поведінки, Виготський відшукує важливий принцип, який необхідно застосувати до психології, щоб зробити її дійсно цілісною та науковою, — принцип історизму. Дилему "фізіологія або математика духу'1 Виготський вирішує так, що пропонує "історію людської поведінки", її специфічно людські форми.
Слід наголосити, що Виготський поки не говорить про діяльність прямо, але робить крок до цього, показуючи справжні діяльності в генетичному плані, тобто те, що психологія поведінки (біхевіоризм, гештальтпсихологія, психоаналіз та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок