Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати реферат: Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934) / сторінка 4

Назва:
Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,87 KB
Завантажень:
252
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
При цьому Виготський неодноразово вказує, що процеси біологічного та культурного розвитку поведінки виявляються у філогенезі роздільно - як самостійно і незалежно існуючі лінії розвитку, що становлять об'єкт окремих психо-логічних дисциплін.
Основним та всевизначаючим фактором психічного розвитку — на відміну від еволюційного — слід вважати ту обставину, пише Виготський, що розвиток вищих психічних функцій відбувається без зміни біологічного типу людини, що є змістом еволюції. Ця риса і складає своєрідність історичного розвитку людини. Адже при зовсім зміненому типі пристосу-вання у людини на перший план виступає розвиток її штучних органів — знарядь, а не зміна органів та будови тіла. Істотних відмінностей у біологічному типі примітивної людини та культурної Виготський не вбачає. Сприймання, рухи, реакції у певному плані можуть бути розвинені у примітивної людини більше, ніж у культурної. За Виготським, культура створює особливі форми поведінки, вона видозмінює діяльність психічних функцій, вона надбудовує нові поверхи в системі поведінки людини, що розвивається".
Якщо суспільство не створює надорганічних форм поведінки, то куль-турний розвиток дитини здійснюється через динамічні зміни органічного типу. Ось чому вирішальним моментом у розвитку дитини (в розумінні ви-значення кола доступних для неї форм поведінки) Виготський вважає пер-ший крок на шляху самостійного використання і знаходження знарядь, який здійснює дитина в кінці першого року свого життя. Розвиток вищих форм поведінки вимагає біологічної зрілості, певної її структури. Саме це закриває шлях до культурного розвитку навіть найвищим, найбільш близь-ким до людини тваринам. Цілком зрозуміло, що нормальний тип пси-хофізичного розвитку дитини є необхідною передумовою її культурно-психологічного розвитку. І все ж, незважаючи на ці слушні зауваження, Ви-готський не припускає можливості біологічної еволюції в рамках історичного розвитку людини.
Розглядаючи ідеї, пов'язані з культурно-історичним розвитком психіки, Виготський піддає критиці В.Вундта, вказуючи, що його експериментальна психологія та психологія народів відокремлені проваллям, позаяк остання будується методом інтерпретації об'єктивних духовних утворень (мова, мистецтво, звичаї). Спроба внести експеримент у вивчення культурних функцій виявилася невдалою у зв'язку з пануванням вузькоповедінкової формули S — R. Об'єктивно така теорія інтерпретувала людину як пасивну істоту. Незважаючи на різні застереження і спроби досліджувати саме осо-бистість, поведінкова психологія звела людину до однієї площини реагуван-ня.
За Виготським, індивід у своїй поведінці виявляє в застиглому вигляді різні та вже завершені фази розвитку. Генетична багатоплановість особи-стості, яка містить шари різної давності, надає їй надзвичайно складного вигляду і одночасно слугує немовби генетичною драбиною, що сполучає через цілий ряд перехідних форм вищі функції особистості з примітивною поведінкою в онто- і філогенезі. Ще раз зазначимо, що наявність рудимен-тарних функцій, на чому особливо наполягає Виготський, найкраще підтверджує ідею про генеалогічну будову особистості і вводить цю будову в генетичний контекст поведінки — поведінкової історії індивіда.
На основі таких рудиментів, як уже було сказано. Виготський хоче послідовно простежити процес психічного розвитку. Якщо розкрити кожний рудимент логічно, буде видно загальний ступінь культури, на який у різні епохи і в різній формі піднімались усі народи. Виготський не вказує, що це вже здійснював О.М.Афанасьев у книзі "Поетичні погляди слов'ян на при-роду... ", шукаючи рудименти в етимологічному змісті слів, виразів та роз-криваючи в результаті їхній давній смисл.
Ми вже знаємо, що Виготський насамперед вказує на жереб як на харак-терний рудимент поведінки. Якщо людині важко подолати альтернативу, вона кидає жереб. Примітивна людина вводить засоби, що полегшують для неї вчинок. Це — штучні символи, що створюються самою людиною. Тварина губиться в такій ситуації, або ж, навпаки, зовсім не переживає амбівалентності: віслюк із відомої приповідки з'їдає не одну з двох, обидві копиці сіна.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок