Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат українською: Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934) / сторінка 5

Назва:
Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,87 KB
Завантажень:
252
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Людина, знаходячи вихід у жеребі, показує шлях культурного розвитку поведінки. Слід сказати, що сам жереб не ізольований від загаль-ного зв'язку речей, він включається в ланцюг причин і наслідків, є їхнім феноменом і т. д., внаслідок чого він і може вказувати шлях учинку, вибір з альтернатив і т. ін.
Виготський дещо спрощує питання про основу психологічної віри у ха-рактер жеребкування. Зокрема, Дж.Фрезер пов'язує з цим магічний світогляд. Правда, якщо Фрезер не цікавиться питаннями вибору, надання переваги у складних ситуаціях, що постають перед первісною людиною, тобто не ставить прямо психологічних питань, то Виготський прямує саме цим шляхом. Його цікавить характер активного втручання людини в ситу-ацію, активна роль людської поведінки, яка полягає, зокрема, у введенні нових стимулів. Як вважає Виготський, у цьому і є новий принцип, нове своєрідне відношення між поведінкою і стимуляцією.
Стимул стає знаряддям діяльності людини. Операція з киданням жереба виявляє нову і своєрідну структуру порівняно з буридановою ситуацією; нове полягає в тому, що людина сама створює стимули, які визначають її реакції, та використовує ці стимули як засоби для оволодіння процесами власної поведінки. Людина сама визначає свою поведінку за допомогою штучно створених стимулів-засобів.
Виготський не пояснює, чому жереб слід вважати рудиментом. Коли ут-руднено вчинок-вибір, людина виявляє схильність кидати жереб. Особливо це стосується екстремальних ситуацій. Виготський не вказує також на інший мотив: людина знімає з себе вину за можливу невдачу, перекладає її на об'єктивні, не залежні від неї обставини (зокрема, розташування предметів жереба).
Другий рудимент — зав'язування вузолка на пам'ять. Цей допоміжний засіб запам'ятовування становить, за Виготським, також нову, специфічно людську форму поведінки, а головне — одну з найперших форм письмової мови, що відіграло величезну роль в історії культури в цілому. Виготський вважає, що зав'язування вузолків було спочатку практичною операцією і лише згодом стало магічною церемонією.
Нарешті, така рудиментарна форма культурної арифметики, як рахунок на пальцях. Сутність такого роду поведінки Виготський бачить у тому, що відбувається перехід від безпосереднього сприймання комплексів до ство-рення допоміжних стимулів та активного визначення своєї поведінки за їх допомогою. У цьому — особлива риса вищих форм поведінки.
Ці три форми поведінки лише умовно можна назвати рудиментарними. Вони існують весь час і будуть існувати, поки людина матиме потребу діяти в ситуаціях, які переважають її звичайні чисто розумові операції. Причому таких рудиментів можна знайти безліч, не обмежуючись казковим числом "три".
Позитивний момент у цих штучних стимулах Виготський бачить у тому, що вони виступають як автостимулятори. При цьому людина сама створює нову психологічну ситуацію, що не здійснюється в елементарних формах поведінки. Штучні стимули-засоби, які вводяться людиною у психологічну ситуацію та виконують функцію автостимуляції, Виготський називає зна-ками, надаючи цьому терміну більш широкий і разом з тим більш точний смисл, ніж у звичайному слововживанні. Будь-який штучно створений лю-диною умовний стимул є засобом оволодіння поведінкою (чужою або власною) і є знаком.
Істотними для знака Виготський вважає два моменти: його походження та функцію. Цю знакову функцію Виготський пов'язує з ідеями І.П.Павлова про першу і другу сигнальні системи. Якщо основною і найбільш загальною діяльністю великих півкуль у тварин і людини є сигналізація, то основною і найбільш загальною діяльністю людини на відміну від тварин (з психо-логічного боку) є сигніфікація. Отож Виготський вводить у психологію "новий регулятивний принцип поведінки, нове уявлення про визначальні фактори реакцій людини. Це — принцип сигніфікації, який полягає в то-му, що людина ззовні створює зв'язки в мозку, керує мозком і через нього — власним тілом". Вимоги вираження та спілкування і створюють сигналізацію та сигніфікацію. Виготський бачить у цьому гуманізацію пси-хології і використовує при цьому вислів відомого французького психолога Ж.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок