Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати безкоштовно: Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934) / сторінка 7

Назва:
Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,87 KB
Завантажень:
252
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
“Ця нова галузь так само відноситься до трьох останніх областей, як процес історичного розвитку людства в цілому відноситься до біологічної ево-люції".
Виготський часто зауважує, що культурний розвиток ще не став предме-том сучасної психології, а це призводить до того, що культурне розгля-дається лише з натурального боку: міркують так, що інтелектуальні реакції спрямовуються тільки на культурний зміст. При культурному розвиткові підняття функції на вищий ступінь як удосконалення діяльності переносить-ся з органічної ділянки на функціональну. Тобто мова йде про розвиток са-мого прийому.
Виготський будь-що намагається подолати як інтелектуалістичний по-гляд, який виводить культуру з діяльності людського інтелекту, так і ме-ханістичний, який розглядає вищу форму поведінки виключно з точки зору її виконавчого механізму. Додаючи одну і другу однобічності. Виготський впритул підходить до природної історії знаків. Ця історія показує, що куль-турні форми поведінки мають свої природні корені в натуральних формах. Там, де раніше дослідники бачили або просте відкриття (наприклад, дитина відкриває значення слів, за теорією В.Штерна) або ж простий процес утво-рення навички, Виготський знаходить складний процес розвитку.
І все ж чіткої межі між твариною і людиною на базі теорії знаків Ви-готський не встановлює. Він зовсім не показує, що й тварини використову-ють певні знаки і що взагалі без знаків того або іншого ґатунку ніяка по-ведінка, навіть просто організована, неможлива. Ось чому культурне, яке прагне відмежуватися на основі оволодіння знаками, має тенденцію сповза-ти до натурального. Мало допомагає тут ідея Виготського про генеалогічну структуру генетично різних шарів у поведінці людини, які є відображенням генеалогічного походження і розвитку мозку. Поєднання різних шарів відбувається на основі абстрактної діалектичної схеми "зняття": так, умов-ний рефлекс "знімається" в інтелектуальній дії, одночасно існуючи в ній, і т. п. Категоріальні зв'язки не відображають реальний механізм мозку, а піднімають його тлумачення. Наукове мислення спускається до ме-тафізичного, спекулятивного. Крім того, очевидно, що ідеї "шарів" і "зняття" нижчого у вищому мало узгоджуються між собою. Уявлення про шари взагалі є не більше як метафора. Проте на такому уявленні Виготський неодноразово наполягає.
Розкриваючи культурне значення знака, Виготський розробляє так звану ідею інтеріоризації та соціалізації знака. У своїй первинній ролі знак завжди є засобом соціального зв'язку, засобом впливу на інших. Тільки на цій основі він виявляється засобом впливу людини на саму себе. Так, дока-зи виникають спочатку в суперечці між дітьми і тільки згодом переносяться в саму дитину. Виготський показує протилежний процес — екстеріоризацію, наполягає на однобічності переходу і потрапляє в метафізичну суперечку на тему, що було раніше: курка чи яйце. Він хоче зрозуміти психічне як вто-ринне, але змішує дві площини дослідження — природничо-наукову і гно-сеологічну. Він твердить, ніби внутрішнє у вищих психічних функціях було колись зовнішнім. Знак функціонував спочатку як щось зовнішнє, а потім підпав під процес інтеріоризації. Більше того, прагнучи показати соціальний аспект інтеріоризації, Виготський зауважує, що "відношення між вищими психічними функціями були колись реальними відношеннями між людьми".
Тут Виготський робить посилання на П.Жане і Ж.Піаже. Жане твердив, що слово первинко було командою для інших. Більше того, воно завжди є командою, оскільки слугує основним засобом оволодіння поведінкою. Роз-виваючи ці ідеї, Виготський показує, що розподіл функцій між людьми є основним механізмом модифікації і трансформації функцій самої особи-стості.
Будь-яка вища психічна функція, за Виготським, з необхідністю прохо-дить через зовнішню стадію у своєму розвитку, позаяк вона первинко є соціальною функцією. Виготський відрізняє свою теорію інтеріоризації від аналогічних теорій Е.Кречмера, К.Бюлера, Ж.Піаже тим, що робить наго-лос на соціальних аспектах зовнішнього.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок