Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати реферат безкоштовно: Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934) / сторінка 8

Назва:
Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,87 KB
Завантажень:
252
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
“Будь-яка вища психічна функція була зовнішньою тому, що вона була соціальною раніше, ніж стала внутрішньою, власне психічною функцією, вона була спочатку соціальним відношенням двох людей". Це дає підставу Виготському говорити про соціогенез вищих форм поведінки.
Модифікуючи відомий вираз К.Маркса з "Капіталу", Виготський пише, що психологічна природа людини є сукупність суспільних відносин, перене-сених усередину і перетворених на функції особистості та форми ЇЇ структу-ри. На противагу Піаже Виготський вважає, що розвиток іде не до соціалізації, а до перетворення суспільних відносин у психічні функції. Тут слід, правда, додати, що від інтеріоризованого змісту відбувається перехід до соціалізації вищого порядку і т. д., тобто має місце справжня діалектика між внутрішнім і зовнішнім.
Певна методологічна нечіткість, яку допускає Виготський у питанні про відношення вищих і нижчих психічних функцій, приводить, зрештою, до втрати чітких меж між ними, а це завершується саме зведенням вищого до нижчого, чого так не бажає сам Виготський. Він пише: "Культура нічого не створює, вона тільки видозмінює природні дані відповідно до цілей люди-ни". Тут слід було б розкрити саму природу цілей, здійснити їхнє дифе-ренціювання.
Відокремивши спочатку природне від культурного, емансипувавши ос-таннє від природного, Виготський здійснює поворот у протилежний бік і вказує, що можливість інтеріоризації залежить від ступеня психічного розвитку, що справа полягає не в зовнішньому засвоєнні, а в розвиткові. Саме засвоєння нової культурної операції Виготський поділяє на ряд ланок, стадій, що внутрішньо пов'язані одна з одною і здійснюють взаємний перехід. Це той пункт у теорії Виготського, який далі було досить широко роз-винуто в теорії "поетапного формування розумових дій" (П.Я.Гальперіп та ін.)
Місце Виготського в історії вітчизняної психології полягає насамперед у тому, ЩО він здійснив ґрунтовну спробу заперечити поведінкову психологію, показати психічне як результат поведінкових актів, які приводять до інтеріоризації зовнішніх дій. Цим було зламано наріжний камінь поведінкової психології — "біо-соціо", що зводило психічне, зрештою, до однієї площини, а саме біологічної. Учні Виготського, насамперед О.М.Леонтьєв, перейшли до дослідження конкретних форм діяльності.


Література.
Абаньяно Н. Введение в экзистенциализм. Санкт-Петербург, 1998.
Абаньяно Н. Мудрость философии и проблемы нашей жизни. Санкт-Петербург, 1998.
Вебер М. Избранное. Образ общества. Москва, 1994.
Вгтдепъбанд В. О Сократе // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т.1.
Гуссерль Э. Картезианские размышления. Москва, 1998.
Гуссерль Э. Философия как строгая наука. Новочеркасск, 1994.
Зиммель Г. Истина и личность // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т. 1.
Ортега-и-Гассет X. Дегуманизация искусства. Москва. 1990.
Ортега-и-Гассет X. Избранные труды. Москва. 1997.
Риккерт Г. Введение в трансцендентальную философию. Киев, 1904.
Риккерт Г. Философия истории. Санкт-Петербург, 1908.
Риккерт Г. О системе ценностей//Логос. 1914. Вып.1. Т.1.
Самосознание европейской культуры XX века: Мыслители и писатели Запада о месте культуры в современном обществе. Москва, 1991.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Етапи інтеріоризації та культура знака.Л. С. Виготський (1896 — 1934)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок