Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Соціально-психологічні особливості політичної поведінки в умовах ізоляції від суспільства

Соціально-психологічні особливості політичної поведінки в умовах ізоляції від суспільства

Назва:
Соціально-психологічні особливості політичної поведінки в умовах ізоляції від суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,97 KB
Завантажень:
154
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Соціально-психологічні особливості політичної поведінки в умовах ізоляції від суспільства


Найжорсткішими умовами, в яких людині доводиться здійснювати свій політичний вибір, є умови соціальної ізоляції, наприклад, у так званих місцях позбавлення волі. Саме жорсткий (а досить часто й жорстокий) характер відносин, які складаються як в середовищі ув’язнених, так і між ними та представниками адміністрації, створюють серйозну загрозу сфері фундаментальної автономії індивідуума і ставлять під питання цілісність особистості в’язня.
Перше, чому вчить в’язниця свого нового бранця, так це умінню „знати своє місце”. Як зазначає американський вчений Х. Зер, традиційна в’язниця і атмосфера в ній „позбавляє людину власної гідності. …Покірність і слухняність – ось той урок, який покликана дати в’язниця, але менше за все цей урок згодиться, щоб освоїтися на волі” [цит. за 7]. На нашу думку, саме „покірність і слухняність” становлять серцевину проблеми незалежності особи в умовах соціальної ізоляції, можливості вільної реалізації нею свого вибору, у тому числі й політичного.
Пенітенціарна система (від лат. poenitentiarius – той, що кається, виправляється) України, яка покликана, з одного боку, виконувати кримінальне покарання, а з іншого – перевиховувати і соціально реабілітовувати правопорушників, на жаль, самостійно не може розв’язати цих проблем хоча б тому, що вона досить суперечлива за своїм змістом, а дотримання „золотого правила” в’язниці, згідно з яким „рівень життя у тюрмі завжди повинен бути нижчим, ніж рівень життя найменш оплачуваного робітника”, перетворює її на заручника соціально-економічних, політичних та інших чинників, що домінують у державі [8; 10].
Водночас, розглядаючи проблему незалежної політичної поведінки ув’язнених, слід зазначити, що, відповідно до ст. 2 Закону України „Про вибори Президента України” та Закону України „Про вибори народних депутатів України”, на них поширюється загальне виборче право [1; 2]. Це формально робить можливим вільне волевиявлення і реалізацію кожним із ув’язнених своїх політичних прав.
Проте місця соціальної ізоляції прикметні саме тим, що володіють досить багатим арсеналом суб’єктивного впливу на людину, внаслідок застосування якого змінюються (спотворюються) уявлення про навколишню дійсність. В основі цього процесу – контроль за повсякденною діяльністю людей та практично повна неможливість для індивідуума самостійно організовувати свої дії [4]. Це обумовлює інфантилізацію індивідуума, що й підтверджуюють відповідні дослідження. Так, за наслідками тесту MMPI, профіль особистості ув’язнених дуже близький до профілю дітей, що, коли користуватися термінологією Е. Еріксона, свідчить про труднощі проходження двох останніх етапів процесу „дорослішання”. Вони затримуються на першому, а це становить серйозну небезпеку для їх самооцінки як повноправних членів суспільства дорослих людей [3].
Проте ця проблема не вичерпується тільки соціально-психологічними особливостями пенітенціарного середовища. У ній яскраво виявляються психологічні особливості міжособистісної та міжгрупової взаємодії і спілкування, які продукуються в процесі побудови персоніфікованих відносин, що, в свою чергу, робить можливим посилення наступних проявів особистості.
По-перше, в місцях позбавлення волі індивідуум підвладний сильному інформаційному соціальному впливу [4]. Людина, володіючи недостатньою інформацією, для того, щоб зробити правильний і точний вибір, змушена звертати свою увагу на інших людей. Запитуючи інших, що вони думають про якесь явище або подію, спостерігаючи за тим, що вони чинять, ув’язнений може скласти більш-менш правильне для себе уявлення про характер ситуації. Коли індивідуум діє так само, як і всі інші, то проявляє конформність, але не тому, що він слабка, нікчемна істота, а тому, що розглядає інших людей як цінне джерело інформації для визначення правильного вибору. Людина проявляє конформність, оскільки вважає, що оточення точніше, ніж вона, інтерпретує неоднозначність ситуації: спостереження за оточуючими допомагає їй уникати суттєвих помилок.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Соціально-психологічні особливості політичної поведінки в умовах ізоляції від суспільства

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок