Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Нові психологічні теоретико-методологічні підходи щодо взаємодії людини та техніки.

Загрузка...

Нові психологічні теоретико-методологічні підходи щодо взаємодії людини та техніки.

Назва:
Нові психологічні теоретико-методологічні підходи щодо взаємодії людини та техніки.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,69 KB
Завантажень:
250
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Нові психологічні теоретико-методологічні підходи
щодо взаємодії людини та техніки.
Людина, суспільство – найскладніші явища в природі. Вивчення їх вимагають різних підходів. Людина – психологічна істота. Її діяльність, зокрема праця вимагає психологічного підходу.
Дослідження психології праці має велике значення в піднесенні продуктивності праці, її гуманізації, ефективності в різних сферах суспільної діяльності: промисловості, сільському господарстві, військовій галузі, побутовій індустрії. Масова психологія, масова свідомість людей відстають від темпів науково-технічного прогресу. Поява великих складних технічних систем небезпечних технологій і нових соціо-технічних систем ускладнюють і змінюють роль людини в процесі роботи з цією технікою, управління нею. Але в Україні ця роль людини ускладнена ще трансформаційними процесами, переходом до капіталізму, ринкової економіки. Життєзабезпечення людини ускладнене, утруднене. Треба вдосконалювати і розвивати суспільство і людину.
Щораз гострішими стають питання психологічних, соціально-моральних проблем проектування та експлуатації найновішої техніки, компетентність, відповідальність, соціальна зрілість, психологічна готовність професіоналів.
Слід розвивати культуру техногенної безпеки спираючись крім інших наук на психологію праці, інженерну психологію, які нагромадили немало даних про взаємодію людини з технічними приладами, системами управління ними.
Зростанням ролі великих складних технічних систем, розширення ступеня автоматизації процесів управління технічними об'єктами – основні тенденції в розвитку техніки. На ефективність та надійність цих складних технічних систем, впливають нові системні властивості техніки, фізико-хімічна природа процесів функціонування систем, нестабільність, нелінійність міжсистемних взаємодій в об'єкті, нестаціонарний характер впливу на людину екстремальних умов зовнішнього середовища, наприклад, космічного простору, соціально-економічних змін. Все це знижує також контрольованість людиною даної технічної системи. Ці фактори стають також причиною виникнення непередбачуваних ситуацій, які створюють потенціальні властивості технічних систем. Тому головним завдання для складних технічних системи і є розкриття цих потенціальних властивостей.
Що таке потенціальність в управлінні технічного пристрою, приладу механізму чи складної технічної системи? Потенціальність в управлінні технікою - можливість виявлення передбачених ситуацій, детерміновані різними факторами складності техніки.
В системних дослідженнях структурної організації, типології об'єктів складної природи, потенціальність розглядаються у взаємовідносинах з цілісністю, складністю, нелінійністю, неврівноваженістю, непередбачуваністю, неформалізованістю (І.В. Блауберг, В.Садовський, Е.Юдін, Дж.фон Нейман, І.Пригожин, Г.Хакен, Е.Янг, С.Курдюмов та інші).
Не можна пасивно чекати прояву потенціальних властивостей техніки через можливість негативних наслідків непередбачуваних ситуацій, необмеженого обсягу потенціальних ситуацій. Психологи наполягають на активній стратегії, тобто на цілеспрямований пошук, розкриття і актуалізацію потенціальних властивостей техніки та її складових частин на всіх етапах проектування, експлуатації. Оператор в управлінні складними технічними системами повинен переходити від нормативного, виконавського характеру його праці на випробувальний, пошуковий, більш активної участі в проектуванні інженерних психологів, врахуванні соціальних аспектів праці і умов життя спеціалістів — професіоналів.
роблему легше розв'язувати якщо моделювати операторами непередбачуваних ситуацій управління, включати операторів в склад експертної системи, виділити спеціальні системи професіональної підготовки операторів для інженерно-проектувальних завдань. Інженерні психологи повинні стати безпосередніми учасниками проектування, створення і експлуатації технічних об'єктів.
У зв'язку із зміною характеру праці, соціального статусу оператора, інженера-психолога для ефективного управління складними технічними комплексами і соціо-технічними системами у психології, розробляються нові теоретичні та методологічні підходи щодо взаємодії людини та техніки, виявляють особливості системно-структурної організації різних класів техніки, фактори їх складності, специфіку психологічного змісту діяльності спеціалістів та суб'єктивну складність їх активності.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Нові психологічні теоретико-методологічні підходи щодо взаємодії людини та техніки.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок