Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Терапія фіксованої ролі Дж. Келлі

Терапія фіксованої ролі Дж. Келлі

Назва:
Терапія фіксованої ролі Дж. Келлі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,44 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Терапія фіксованої ролі (fixsed–role therapy) (від лат. fixus – твердий, непорушний і грецькою theraрeia – лікування) — форма когнітивної психотерапії, розроблена на основі теорії особистісних конструктів Дж. Келлі. Характеризується спрямованістю на допомогу клієнтові у відшуканні нової інтерпретації себе і своїх життєвих ситуацій. На основі новою інтерпретацією будується нова соціальна роль.
ТЕРАПІЯ ФІКСОВАНИХ РОЛЕЙ КЕЛЛІ.
Келлі (Kelly G. А.) - автор оригінальної концепції особистості і нового методу її дослідження. Монографія Келлі "Психологія особистих конструктів" вийшла у світло в США в 1955 р. У цій книзі він запропонував і розвив психотерапевтичний підхід, названий їм терапія фіксованих ролей, у рамках якого можливі як вивчення особистісних проблем пацієнтів, так і досягнення терапевтично важливих змін.
Теоретичною основою терапії фіксованих ролей Келлі є представлення про те, що кожна людина володіє унікальною, властивою тільки їй, ієрархічно організованою системою особистих конструктів, що визначає його поводження і дозволяє йому прогнозувати майбутні події. З погляду Келлі, психологічні процеси, що виникають при психотерапії, подібні з тими, котрі властиві формальному науковому дослідженню. Психотерапевт допомагає пацієнтові сформулювати "теорії", вивести і перевірити специфічні гіпотези, зв'язані з ними, оцінити результати своїх експериментів і переглянути свої теорії у світлі нових результатів (Келлі вважав, що пацієнт здатний до самостійної інтерпретації цих результатів).
Пацієнт розглядається як основний дослідник у цьому процесі, хоча і психотерапевт бере участь у ньому як активний співробітник. По відомому визначенню, у психотерапії особистих конструктів модель відносин між так званим психотерапевтом і так званим пацієнтом нагадує відносини студента, зайнятого дослідницькою діяльністю, і його наукового керівника. Предметом вивчення є система особистих конструктів пацієнта, і психотерапевт допомагає пацієнтові в навчанні, фокусуванні на дослідженні й експериментуванні зі своїм "Я" (системою особистих конструктів). У цілому роль психотерапевта з погляду теорії особистих конструктів полягає в тім, щоб допомагати пацієнтові експериментувати з власним конструюванням подій, не нав'язуючи (пояснюючи, пред'являючи) йому реальність.
Одне зі сформульованих Келлі положень - наслідок соціальності людини - говорить, що "у тім ступені, у якій людина здатна відтворювати способи конструювання, використовувані іншою людиною, вона здатна брати участь у соціальному процесі, що включає іншого". Це, а також визначення ролі як образа дій, здійснюваного з урахуванням розуміння точки зору іншої людини, послужило основою експериментальної процедури, що Келлі розвив для активування особистісних змін. Нову форму психотерапії він розглядав не як лікування, а як дослідницький проект, у якому головним дослідником є сам пацієнт, що цілком усвідомлює його мету і задачі.
Келлі вважав, що людина відіграє роль лише в тім змісті, що у своєму поводженні він керується передбаченням того, яким чином інша людина конструює події. Для здійснення терапії фіксованих ролей Келлі необхідно саме таке розуміння ролі як психотерапевтом, так і пацієнтом.
Терапія фіксованих ролей Келлі полягає в тім, що пацієнти за допомогою психотерапевта активно експериментують із прийнятими ролями гіпотетичних персонажів. Істотною особливістю психотерапії є здійснення рольової гри не в кабінеті, а в реальному житті.
Психотерапія починається з написання пацієнтом невеликого твору - характеристики самого себе з погляду людини, що добре знає пацієнта. Вивчивши її, психотерапевт готує інший твір - характеристику гіпотетичного персонажа, чию роль пацієнт буде грати. Потім пацієнта просять спробувати уявити, наприклад, що він сам на час виїхав у відпустку, і перевтілитися в нового персонажа; уявити собі у всіх подробицях, що б той міг говорити, думати, почувати і навіть які б він міг бачити сни. Пацієнт і психотерапевт зустрічаються регулярно під час рольової гри для планування експериментальних ситуацій і оцінки результатів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Терапія фіксованої ролі Дж. Келлі

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок