Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Гуманітарне мислення вчителя

Загрузка...

Гуманітарне мислення вчителя

Назва:
Гуманітарне мислення вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,77 KB
Завантажень:
295
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
Гуманітарне мислення вчителя


У статті йдеться про загальну проблему співвідношення раціонального й гуманітарного поглядів на світ, їх взаємодії і взаємодоповнення, що виливається в науково-практичне завдання розуміння й формування в людині гуманітарного мислення. В основі положень статті – діалогічні ідеї М. Бахтіна [1; 2; 3; 4], М. Бубера [7], В. Біблера [5; 6], В. Зінченка [14], В. Роменця [19], які все активніше реалізуються в науці, зокрема в психології та педагогіці, у вигляді нових теорій, методів, методик, що віддзеркалюють діалогічне мислення як нову парадигму сприйняття світу.
Освіта, як система навчання й виховання, покликана формувати світогляд людини, її світовідчуття, світосприймання, світоспілкування. Від того, як мислитимуть люди, багато в чому залежить сприймання ідей плюралізму, демократії, раціонального влаштування суспільства. Саме цим ідеям, на думку автора, сприяє формування в учителів (учнів, студентів) гуманітарного мислення в розумінні М. Бахтіна.
Розвиток педагогічного процесу та участь в ньому учителя у вимірах різних опозицій (раціональність – ірраціональність, закономірність – спонтанність, стійкість – нестійкість, детермінізм – індетермінізм, загальне – окреме, унікальне – особливе, однозначне – неоднозначне, лінійне – нелінійне, порядок – хаос тощо) – це прорив у мисленні й свідомості у світ стану „МІЖ” [7]. Проте це не механічний вихід у нову просторову координату – це вихід у нову частину світу, новий континент, нову планету, це відкриття світу духу, культури, гуманітарної свідомості. Діалогічна свідомість і мислення вчителя – це занурення вчителя в одну опозицію й одночасне „позаперебування” відносно неї; понад те – це одночасне занурення в різні опозиції й „позаперебування” стосовно них, це стан „МІЖ” опозиціями, різними „Я”. Так створюються передумови для діалогізму учителя між різними „Я”, „Я і Ти”, „Я і Інший” [4; 7].
Двозначність (навіть багатозначність!) нової свідомості, нового мислення іноді лякає педагогів. Адже це суперечить класичній формальній логіці, якими нас нашпиговували в інститутах, це вводить у педагогічний світ без чітких схем, у світ розпливчастий і мінливий, світ, у якому педагогові потрібно буде йти „не за схемою”, а „попереду схеми”. Це неспокійний світ творчості, а не логічного схематизму.
Можна ще додати – це світ „нудительства” (М. Бахтін), а не примусу, світ, у якому вчитель оголений, беззахисний, усі його запаси теоретичних моделей, схем і понять перетворюються тут на якусь пасивну потенційність, котру ще потрібно зуміти перетворити на актуальність. Це світ єдиного задуму, а не системи конкретних цілей і засобів їх досягнення. У такому світі вчитель відчуває себе спочатку незатишно, відчуває драму його сприйняття. А це важливий момент у житті педагога: чи сприйме він і чи переживе драму переходу до нового стану –становлення і розвитку, а чи залишиться з драмою „наукоучіння” [6], яке подає педагогічний світ у поняттях, моделях, теоріях, схемах? Зрештою – в догмах? Такий перехід не вписується у звичайну „еволюцію” зміни особистості педагога. Це кардинальний поворот його свідомості, мислення, діяльності. Це – вибір ним своєї фахової долі.
Услід за М. Бахтіним, можна сказати, що мисленню педагога властиві різні „жанри”: „філософія”, „антропологія”, „психологія”, „філологія”, „мистецтво”, „класика”, „некласика”, „постнекласика”, „культурологія”, „раціональність” і так далі. Залежно від того, в межах якого „жанру” відбувається мислення, й визначатиметься тип мислення педагога – „раціоналіста” чи „гуманітарія”.
У першому випадку мислення здійснюється в жанрі класичної науки. Це мислення в поняттях, визначеннях, одно-логіки, аксіомах. Це, на загал, жанр „наукоучіння”. Але мислення педагога може здійснюватися й у жанрі філософії, психології, культурології, антропології, мистецтва, а це вже ближче до гуманітарного жанру. Таке мислення здійснюється в „мислеобразах” [8].
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Гуманітарне мислення вчителя

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок