Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Ідея когнітивної компенсації у поведінкознавстві: когнітивна психологія. Відродження когнітивного аспекту психічного

Ідея когнітивної компенсації у поведінкознавстві: когнітивна психологія. Відродження когнітивного аспекту психічного

Назва:
Ідея когнітивної компенсації у поведінкознавстві: когнітивна психологія. Відродження когнітивного аспекту психічного
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,87 KB
Завантажень:
88
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
На тему:
Ідея когнітивної компенсації у поведінкознавстві: когнітивна психологія. Відродження когнітивного аспекту психічного


Якщо в час павловської психології, включаючи кібернетичні спрямування, головним поняттям виступала сигналізація, то когнітивна психологія має справу з інформацією про світ: як ця інформація уяв-ляється людиною, зберігається в пам'яті, перетворюється у знання і як ці знання впливають на увагу і поведінку.
В широкому розумінні психологія з самого початку свого існування, пе-ребуваючи в межах філософських систем, уже виступила в когнітивному вбранні. Згодом вона емансипувалася від філософії та втратила своє когнітивне забарвлення. Але в другій половині XX ст. — як реакція на біхевіористичне тлумачення, що відкидало психічне з його суб'єктив-ними утвореннями (образами, думками тощо) — постала когнітивна пси-хологія.
Р.Сопсо, який ґрунтовно досліджував рух когнітивної психології впродовж століть, показав необхідність повернення до когнітивного боку психічного. Адже тільки повнота психічного прояву, коли враховуються його суб'єктивні та об'єктивні аспекти, може дати не тільки належну повно-ту знань про саме психічне, а й певні практичні висновки, результати. Проте інформативний аспект психічного знову залишається в своїй однобічності, і всі зауваження культурології ще в першій половині XX ст. про однобічність психологічних досліджень мають силу й щодо когнітивної психології.
Солсо зауважує, що когнітивна психологія охоплює весь діапазон психо-логічних процесів — відчуття, сприймання, впізнавання образів, увагу, нав-чання, пам'ять, формування понять, уяву, мислення, запам'ятовування, мо-ву, емоції та процеси розвитку, а також різні сфери поведінки. Проте ідея знання виступає як провідна ідея. Головне все ж полягає в тому, як людина переробляє інформацію, що надходить в її психіку.
Солсо подає певну систему інформаційного тлумачення психіки, за-уважуючи, що модель, якою користуються когнітивні психологи, є моделлю переробки інформації. Вказуючи на певні когнітивні характеристики. Солсо формулює теми когнітивної психології: виявлення сенсорних сигналів, ува-га, знання, розпізнавання образів, читання і переробка інформації, коротко-часна пам'ять, абстрагування мовних висловлювань, вирішення задач, людський інтелект, мовно-моторна поведінка, довготривала пам'ять, мовна переробка інформації, семантична пам'ять, забування, інтерференція тощо (див. схему).
У цілому когнітивний підхід виступає як інформаційний та виражається в евристичних побудовах. Модель переробки інформації передбачає, що процес пізнання можна розкласти на низку етапів (своєрідних гіпотетичних одиниць), які передбачають набір унікальних операцій, виконуваних сто-совно вхідної інформації. Вся послідовність дій починається зі входу зовнішніх стимулів. Вони перетворюються у значущі символи, або "внутрішні репрезентації". Енергія від зовнішнього стимулу перетво-рюється в енергію нервову, а далі формується "внутрішня репрезентація" об'єкта, що сприймається.
Модель переробки інформації породжує питання: які етапи проходить інформація при її обробці та в якому вигляді інформація репрезентується в розумі людини?
Схема і відповідна теорія структурних компонентів когнітивної психо-логії не має чіткої принципової логіки, лише логіку практичного подання матеріалу з метою його викладу. Психологія розвитку насправді сто-сується всіх інших предметів дослідження (пам'яті, уваги, сприймання то-що), і без ідеї розвитку про них мало що можна сказати істотного.
Моделювання пізнавальних процесів людини (спеціальна сфера комп'ютерних наук) мало великий вплив на розвиток когнітивної науки. Адже для комп'ютерних програм штучного інтелекту потрібні були знання про те, як ми обробляємо інформацію. Тут і постає ідея “досконалого робо-та", який імітував би людську поведінку.
Основні напрями досліджень когнітивної психології
Якщо уявити людину як “досконалого робота”, то якою мірою може бути досконалою поведінка самої людини? Невже досконалість робота буде поля-гати в тому, щоб адекватно відтворювати недосконалість самої людини? Корнеліус Массейс висловився на біблійну тему так: "Якщо сліпих веде сліпий, то всі вони впадуть у яму".

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Ідея когнітивної компенсації у поведінкознавстві: когнітивна психологія. Відродження когнітивного аспекту психічного

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок